Medvegyev: Izrael Csernobilhoz hasonló nukleáris katasztrófát okozhat
Washington támadást tervezhet Irán földalatti nukleáris létesítménye ellen – Medvegyev Csernobilt emleget
Az Egyesült Államok komolyan mérlegeli egy katonai csapás lehetőségét Irán egyik legjobban védett nukleáris létesítménye, a Fordo elleni – értesült több nemzetközi forrás. A stratégiai jelentőségű létesítmény a föld alatt, egy hegy gyomrában található, így csak különleges eszközökkel lenne támadható. Washington állítólag GBU-57 típusú, úgynevezett „bunkerromboló” bombák bevetését vizsgálja – írta többek között a Guardian és a Fox News is.
A terv hírére Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnöke – korábbi államfő – erőteljes figyelmeztetést tett közzé: egy ilyen támadás akár a csernobili atomkatasztrófához hasonló balesethez vezethet.
„Mindenkinek – még az izraeli védelmi miniszternek is, aki a napokban nyíltan fenyegetőzött Ali Hamenei ajatollah halálával – világosan kell látnia, hogy a nukleáris infrastruktúra elleni támadások következményei beláthatatlanok lehetnek. Egy második Csernobil sem kizárt” – írta Medvegyev a Telegramon, ahogy azt az oroszhirek.hu is szemlézte.
Bár a Fehér Ház cáfolta, hogy végleges döntés született volna, Karoline Leavitt szóvivő közölte: Donald Trump elnök két héten belül döntést hoz a kérdésben. A Fox News egy meg nem nevezett katonai tisztviselőt idézett, aki szerint az amerikai hadsereg biztos benne, hogy a bunkerromboló bombák „el tudják végezni a feladatot”, de semmilyen forgatókönyvet nem zártak ki.
Ugyanakkor amerikai források szerint a GBU-57 hatékonysága kétséges Fordo esetében, és néhány tisztviselő szerint csak taktikai atomfegyver bevetésével lehetne érdemben megrongálni az iráni létesítményt – egy olyan lehetőség, amelyet a jelenlegi amerikai vezetés állítólag nem fontolgat.
Az orosz álláspont egyértelmű: Vlagyimir Putyin elnök közölte, hogy az iráni nukleáris kapacitás a támadások ellenére is sértetlen maradt, és Moszkva kész közvetítőként fellépni a feszültségek csökkentésében.
A Fordo elleni támadás lehetősége újabb lökést adhat a Közel-Kelet destabilizálódásának – miközben Irán, Oroszország és Kína egyre szorosabb stratégiai együttműködést épít ki a Nyugat befolyásával szemben.