A németek humanitárius katasztrófának nevezik, hogy a migránsok felgyújtották a menekülttábort
Az EU 400 gyerek szárazföldre szállítását finanszírozza a tűz sújtotta Moria menekülttáborból.
A német külügyminiszter szerint a „segítőkész uniós tagállamoknak” be kellene fogadni a „humanitárius katasztrófa” által sújtott menekülteket.
Az Európai Unió szerdán bejelentette, hogy négyszáz, kíséret nélkül érkezett gyermek szárazföldre szállítását finanszírozza a görögországi Leszbosz szigetén fekvő Moria menekülttáborból, ahol éjszaka több tűz is kiütött.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetben azt írta, hogy mélységesen elszomorítják az események, és testülete számára prioritás a fedél nélkül maradtak biztonsága. Hozzátette, hogy felkérte Margaritisz Szkínászt, görög származású uniós biztost, hogy azonnal utazzon a helyszínre. „Az EU tagállamai készen állnak a segítségnyújtásra” – írta.
Több vezető véleményt nyilvánított az ügyben
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is együttérzését fejezte ki a katasztrófa miatt, és közölte, hogy az EU kész azonnal támogatást nyújtani.
Heiko Maas német külügyminiszter az EU Tanácsának soros elnökségét képviselve Twitter-üzenetben azt írta, hogy a lehető leggyorsabb segítséget kell nyújtani Görögországnak, beleértve azt is, hogy „segítőkész uniós tagállamok befogadják a humanitárius katasztrófa” által sújtott menekülteket.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is azonnali szolidaritásra szólította fel az EU-tagországokat.
Tűzeset
Az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal szerdán közzétett közleményében megerősítette, hogy a moriai menekülttábor számos létesítménye megsemmisült a tűzeset során, és a széles körű károk következtében a hivatal felfüggeszti operatív tevékenységeit a helyszínen, de együttműködnek a görög hatóságokkal a helyzet értékelésében.
Szerda hajnalban több tűz keletkezett a Leszbosz szigetén található Moria menekülttáborban. Sajtójelentések szerint több lakókonténer kigyulladt, emiatt a hatóságok elrendelték a létesítmény kiürítését. A 2800 személyesre tervezett Moria táborban jelenleg mintegy 12 600 ember van, segélyszervezetek rendszeresen bírálják az ottani életkörülményeket és a túlzsúfoltságot. A helyzetet a koronavírus-járvány is súlyosbítja, a tábort a napokban helyezték karantén alá.
Forrás: MTI