Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItton

A Gyurcsány-kormány 2008-ban elvett egyhavi fizetést az orvosoktól és az ápolóktól

Hirdetés

A Gyurcsány-kormány tizenkét évvel ezelőtt pénzügyi válságra hivatkozva vezette ki a 13. havi bért, ami többek között érintette az egészségügyi dolgozókat is. Ezzel a baloldali kabinet egyhavi fizetést vett el az amúgy is nehéz (anyagi) helyzetben lévő orvosoktól és ápolóktól. Az előterjesztést megszavazó képviselők közülük többen ma is a parlamentben ülnek, így Gyurcsány Ferenc, Gy. Németh Erzsébet és Vadai Ágnes. A polgári kormány más irányvonalat képvisel: hiába van ugyanolyan súlyos válság, mint 2008-ban, a Fidesz megduplázta az orvosok bérét, és ilyen körülmények között is folytatja az ápolók béremelési programját.

Szombaton egyezett meg a magyar kormány és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az orvosok történelmi mértékű béremeléséről, illetve a hálapénz büntetőjogi szankcionálásáról. Jól mutatja a közös akaratot, hogy a kormány már hétfőn törvényjavaslatot nyújtott be, amit ma délután megszavazott a parlament. Nem csak az orvosok járnak jól: folytatódik a szakdolgozók, így az ápolók tavaly elindított béremelési programja, így 2022-re 72 százalékkal fog növekedni a fizetésük. Csakhogy ez nem mindig volt így, a 2010 előtt hatalmon lévő baloldal drasztikusan lefaragta bérüket.

Egyhavi fizetést elvettek az orvosoktól Gyurcsányék

Hirdetés

A második Gyurcsány-kormány idején, egész pontosan 2008 decemberében ugyanis elvették a 13. havi béreket, ami érintette az egészségügyi dolgozókat is.

A „13. havi illetmény kifizetési rendjének változásairól” szóló törvényjavaslatot eredetileg júliusban nyújtotta be a baloldali kabinet, amit szeptember végén-október elején tárgyaltak a képviselők. Ekkor még nem volt szó a 13. havi bér elvételéről, csupán arról, hogy az összeget ne évközben, havi részletekben, hanem decemberben egyszerre fizessék ki.

Gyurcsány Ferenc 2008-banForrás: MTI/Kovács Tamás

Csakhogy a zárószavazás előtt a kormány váratlanul egy módosító indítványt nyújtott be, amelyben már szerepelt a 13. havi bér elvétele. „A módosítás lényege, hogy meghatározott ideig
nem kerül sor 13 . havi illetmény fizetésére” – olvasható a dokumentumban. Ezt azzal indokolták, hogy a pénzügyi válság miatt kialakult pénzpiaci helyzetben határozott kormányzati lépésekre van szükség.

Hirdetés

Gyurcsány Ferencék lépése nem meglepő módon nagy felháborodást okozott a nyilvánosságban, ami miatt a Fidesz név szerinti szavazást kezdeményezett a javaslat parlamenti szavazására. Ez sem akadályozta meg azonban az MSZP és az SZDSZ képviselőit abban, hogy támogassák az orvosokat és ápolókat (is) megsarcoló indítványt. 

Gyurcsány Ferenc kormánya egyhavi fizetést vett el – többek között az orvosoktól és az ápolóktólForrás: MTI/Kovács Tamás

Ma is a parlamentben ülnek

Azóta tizenkét év telt el, így mindenképpen érdekes, hogy a mai napig több olyan baloldali politikus is helyet foglal az Országgyűlésben, akik annak idején megszavazták az előterjesztést, azaz a 13. havi bér megvonását. Név szerint ők azok a politikusok, akik ma is parlamenti képviselők, önkormányzati vezetők vagy uniós képviselők:

Hirdetés
  • Arató Gergely (MSZP, ma már DK)
  • Botka László (MSZP, ma már pártnélküli)
  • Burány Sándor (MSZP)
  • Gy. Németh Erzsébet (MSZP, ma már DK)
  • Gyurcsány Ferenc (MSZP, ma már DK)
  • Hajdu László (MSZP, ma már DK)
  • Hiller István (MSZP)
  • Horváth Csaba (MSZP)
  • Korózs Lajos (MSZP)
  • Mesterházy Attila (MSZP)
  • Molnár Csaba (MSZP, ma már DK)
  • Molnár Gyula (MSZP)
  • Molnár Zsolt (MSZP)
  • Oláh Lajos (MSZP, ma már DK)
  • Szakács László (MSZP)
  • Tóth József (MSZP)
  • Ujhelyi István (MSZP)
  • Vadai Ágnes (MSZP, ma már DK)
  • Varga László (MSZP)
  • Varju László (MSZP, ma már DK)

Ahogy az látható, hogy a névsorban feltűnően sok a DK-s politikus.

Többek között Gyurcsány Ferenc pártelnök, Vadai Ágnes, Varju László, Oláh Lajos és Hajdu László parlamenti képviselő is támogatta az egyhavi fizetés elvételét.

Megjegyzésképpen: Donáth László, volt szocialista képviselő, evangélikus lelkész, és Szanyi Tibor, volt MSZP-s honatya is megszavazta a törvényjavaslatot.

Hirdetés

Támogatja az egészségügyi dolgozókat a jobboldali kormány

A baloldali kormányok megszorító politikájával szemben a 2010 óta kormányzó polgári kabinet más irányvonalat képvisel.

Tavaly a kormány elindította a szakdolgozók, így az ápolók béremelési programját, ami az anyagi megbecsülésen túl életpályát kínál az ágazatban dolgozóknak. A program 2019-ben 8 százalékos fizetésemeléssel kezdődött, amit idén januárban 14 százalékos béremelés követett. Ezzel még nincs vége: novemberben 20 százalékos emelés érkezik, hogy aztán végül 2022-ben egy újabb 30 százalékos emelés jöjjön. Ez összesen 72 százalékos pluszt jelent az ápolóknak.

Hirdetés

Az orvosok fizetése szintén drasztikusan emelkedik, sőt, esetükben történelmi béremelésről lehet beszélni, hiszen kétszer annyit vihetnek majd haza.2023-tól ugyanis egy negyvenéves gyakorlattal rendelkező orvos 2 millió 380 ezer forintot keres majd, a kezdő fizetés pedig 687 ezer forintra fog emelkedni a ma megszavazott törvényjavaslat értelmében.

Forrás: Origo.hu

Hirdetés