Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItton

Már üdülésbűnözés is létezik: Írország 2000 euróval akarja büntetni az „elkövetőket”

Hirdetés

Az ír kormány azt fontolgatja, hogy a mostani 500 euróról (180 ezer forint) 2000-re (716 ezer forint) növeli azoknak a büntetését, akik a koronavírus elleni korlátozásokat megszegve külföldre utaznak üdülni – jelentette be szerdán Micheál Martin ír miniszterelnök.

Írországban a hatályos rendelkezések értelmében a nem létfontosságú nemzetközi utazásokat megtiltották, ezen felül az emberek az indokolt eseteket leszámítva legfeljebb 5 kilométeres távolságban hagyhatják el lakóhelyüket. A szűkkörű kivételek közé tartozik a munkavégzés és az oktatás.

Éves összehasonlításban az utasforgalom 97 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor egy kormányzati tisztségviselő „roppant aggasztó statisztikának” nevezte azt, hogy a repülőterekre érkező ír állampolgárok kétharmadának esetében olyanokról van szó, akik szabadságukról tértek vissza.

Hirdetés

„Egyes vélekedések szerint az 500 eurós büntetés nem elegendő visszatartó erő a külföldi utaktól, ezért az összeget meg kell emelni. A kormány fontolgatja, hogy 2000 euróra emelnék az összeget, ami már jelentős visszatartó erővel hatna” – mondta Martin parlamenti beszédében.

Írország azt tervezi, hogy a Brazíliából és Dél-Afrikából érkezőknek kijelölt szállodákban kell tölteniük a 14 napos kötelező karantént. A szabályozás vonatkozik arra is, aki megérkezéskor nem tud negatív koronavírustesztet felmutatni. Nagy-Britannia hasonló intézkedésekkel igyekszik elejét venni a vírusmutációk további terjedésének.

Jogi szakértők bírálják a brit börtönfenyegetést

Hirdetés

Jogi szaktekintélyek hevesen bírálták szerdán a brit kormányt azért az intézkedésért, amely súlyos börtönbüntetéssel fenyegeti a külföldről érkezők által kötelezően kitöltendő koronavírus-kérdőíven nem valós adatokat feltüntető beutazókat.

A brit kormány nemrégiben hozott rendelkezése alapján az életvitelszerűen nem Nagy-Britanniában élők nem utazhatnak be azokból az országokból, amelyekben tömegesen tűntek fel új koronavírus-variánsok.

A nagy-britanniai lakosok hazatérhetnek ezekből az országokból, de nekik kijelölt szállodákban kell tölteniük a tíznapi kötelező karantént.  Mindemellett minden beutazónak ki kell töltenie indulás előtt a Passenger Locator Form nevű online információs űrlapot, amelyen fel kell tüntetni azt is, ha valaki az érkezése előtti tíz napban a brit kormány tilalmi listáján szereplő országok valamelyikében járt.

Hirdetés

Matt Hancock brit egészségügyi miniszter az intézkedéseket részletező kedd esti parlamenti felszólalásában elmondta: azok, akik nagy-britanniai érkezésük előtt ilyen országokban jártak, és ezt elhallgatják a brit hatóságok elől, tíz évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók.

Lord Jonathan Sumption, a brit Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezető bírója a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap szerdai kiadásában megjelent cikkében kiemelte: a jelenlegi angol büntetőtörvények alapján legfeljebb hét év szabadságvesztés róható ki például a lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények vagy a kiskorúak elleni szexuális kihágások több formájáért.

Tíz évig terjedő börtönbüntetést életveszélyes fenyegetésért vagy nem halálos végű szándékos mérgezésért lehet kiróni Angliában – írja Lord Sumption.

Hirdetés

Hangsúlyozza: a büntetési tételeket meghatározó szakpolitika célja az, hogy a bírósági ítéletek összhangban legyenek az adott bűncselekmény súlyosságával. Amikor a döntéshozók elvadult mértékű és aránytalan büntetési tételeket határoznak meg, annak általában az az oka, hogy a szankcionálni kívánt előírást nem tartják be széleskörűen és a szabályszegéseket nehéz felderíteni – áll Lord Sumption cikkében.

A brit Legfelsőbb Bíróság egykori tagja felidézi Matt Hancock kijelentését, amelyben a miniszter leszögezte: semmitől nem riad vissza a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében. Jonathan Sumption szerint azonban veszélyes fanatikusok az olyan a kormánytisztviselők, akik semmitől nem riadnak vissza céljaik elérése érdekében, legyenek e célok bármilyen nemesek.

Arról, hogy a tilalmi listán szereplő országokból érkezőknek szállodai szobákban kell tölteniük a tíznapi kötelező karantént, a volt főbíró azt írta: ez magánzárkában eltöltendő börtönbüntetéssel ér fel, brutális, embertelen és aránytalan intézkedés, a gazdaságban pedig szélsőséges mértékű rombolást okoz.

Hirdetés

Dominic Grieve, a konzervatív párti brit kormány volt jogi főtanácsadója a BBC rádiónak nyilatkozva szerdán kijelentette: hibás, eltúlzott, teljességgel aránytalan intézkedés tízévi börtönbüntetés kilátásba helyezése azért, mert valaki valótlan adatokat tartalmazó formanyomtatvánnyal érkezik a Heathrow repülőtérre. Hozzátette: reálisan nem is lehet arra számítani, hogy bárkit ilyen büntetéssel sújtanának, a bíróságok egyszerűen nem fognak ilyen súlyosságú szabadságvesztéseket kiróni.

Grant Shapps közlekedési miniszter a BBC televízió szerdai hírmagazinjában védelmébe vette az intézkedéseket, mondván: a tízévi börtönbüntetési tétel tükrözi a kihágás súlyosságát. Hozzátette: a brit lakosság is meglehetősen erőteljes fellépést vár el azokkal szemben, akik ki akarnak bújni a karanténkötelezettség alól.

(MTI)

Hirdetés