Nagyon kemény szavak Lecointre tábornoktól, a francia vezérkari főnöktől
Olvassák el!
- A francia hadsereg vezérkari főnöke előrejelzése szerint a konfliktusok kockázata 2030-ra megnő.
- A vezérkari főnök álláspontja, hogy az Európai Uniónak el kell kerülnie azt a kényszerítő forgatókönyvet, hogy oldalt válasszon a szuparhatalmak között.
- „Az Egyesült Államokkal való kapcsolatainkat nem szabad megkérdőjelezni, de nem engedhetjük meg, hogy belekeveredjünk egy kiegyensúlyozatlan konfrontációba Kína és az Egyesült Államok között” – mondta.
- Korábban Emmanuel Macron francia elnök is azt mondta, „kontraproduktív” lenne, ha az EU kifejezetten az Egyesült Államok oldalára állna a Kínával folytatott versengésben.
„A világrend újjászervezése felé tartunk, amely az USA és Kína közötti verseny köré épül” – mondta Lecointre, hozzátéve, a Föld minden nemzetének szembe kell néznie azzal a kihívással, hogy el kell döntenie, melyik oldalra álljon.
„Ez éppen azért lesz nagyon nehéz, mert sem Franciaországnak, sem Európának nem érdeke [az oldalválasztás]. Miközben az Egyesült Államokkal való kapcsolatainkat nem szabad megkérdőjelezni, nem engedhetjük meg, hogy belekeveredjünk egy kiegyensúlyozatlan konfrontációba Kína és az Egyesült Államok között” – mondta.
Lecointre érzései visszhangozzák Emmanuel Macron francia elnök hasonló kijelentéseit, aki az év elején arra a következtetésre jutott, hogy „kontraproduktív” lenne, ha az EU kifejezetten az USA oldalára állna a Kínával folytatott versenyben.
„Egy olyan helyzet erdményezne, hogy mindannyian összefogunk Kína ellen, és ez a lehető legnagyobb konfliktus forgatókönyvét eredményezné. Ez számomra kontraproduktív” – mondta Macron, miközben angolul beszélt az Atlantic Council amerikai agytröszt által közvetített beszélgetésen.
Lecointre beszélt azokról a veszélyekről is, amiket szerinte a globális stabilitást és a nemzetközi jogot megkérdőjelezni igyekvő hatalmak – különösen Oroszország, Kína és Irán – jelentenek.
Az elmúlt néhány évben az USA és Kína komoly politikai nézeteltérések miatt kerültek összetűzésbe egymással a kereskedelem, a feltörekvő technológiák, Tajvan és Hongkong területén. Az Egyesült Államok tisztviselői többek között arra sürgették európai partnereiket, hogy szorítsák ki piacaikról a kínai távközlési technológiát, különösen a Huawei 5G infrastruktúráját.
Arra a kérdésre, hogy a 27 tagú blokk el fog-e érni valamiféle „stratégiai autonómiát”, amit az uniós technokraták gyakran szorgalmaznak, Lecointre megjegyezte, hogy az EU eredetileg a gazdasági kapcsolatokra épült, és a közös politikai identitás kialakítása – legalábbis rövid távon – nehéz feladat lesz.
„Fordulóponthoz érkeztünk. Európa vagy ott marad, ahol ma van, és végül eltűnik a nemzetközi színtérről, vagy képes lesz megfelelni polgárai biztonsági elvárásainak” – mondta a tábornok.
Mielőtt Moszkvát azzal vádolta volna, hogy „továbbra is gyengíti [a Nyugat] demokratikus modelljét a digitális térben a befolyásolás területén való fellépésével„, Lecointre kijelentette, hogy Oroszország – Kínához hasonlóan – „rendkívül veszélyes versenytárssá” válik katonai színtéren, különösen a tengeralattjárók és a ballisztikus rakétatechnológia miatt.
A tábornok ugyanakkor megjegyezte, hogy az olyan országok, mint Oroszország, Kína és Törökország egyre inkább versenybe szállnak Franciaországgal Afrikában.
„Ma Oroszország, Törökország vagy Kína jelenléte Afrikában aggasztó és destabilizáló” – mondta.
Jelenleg mintegy 300 orosz katonai kiképző és tanácsadó hajt végre műveleteket a Közép-afrikai Köztársaságban (CAR) – egy egykori francia gyarmaton -, ahol támogatják az állam fegyveres lázadó csoportok ellen indított katonai harcát. Moszkva azt állítja, katonai jelenléte a Közép-afrikai Köztársaságban csupán annak köszönhető, hogy a helyi kormány segítséget kért az orosz fegyveres erőktől.Forrás: bennfentes.net