Hiller 2018-ban: Az én kezem nem fog aláírni együttműködést a Jobbikkal
Miután a Momentum is beállt mögé, Hiller István lett az első olyan jelölt, akit mind a hat nagyobb ellenzéki párt támogatásáról biztosított Budapest 16. számú választókörzetében. Így egyelőre úgy néz ki, csak egyetlen kihívója lesz az előválasztáson, a Pálinkás József nevével fémjelzett Új Világ Néppárt színeiben induló Vidákovics László.
A hat párt közül a Jobbik egy hete jelentette be, hogy támogatja az MSZP választmányi elnökét, a Gyurcsány-kormány egykori oktatási miniszterét. Ahogy Jakab Péter, a Jobbik elnöke Facebook-bejegyzésében fogalmazott: „Hiller István eddig négyszer győzte le a Fideszt – ez pedig önmagáért beszél. A közös cél nem is lehetne egyértelműbb: azokat jelöljük, és azokat támogatjuk, akik képesek felvenni a kesztyűt, képesek helytállni a rezsim ellen vívott harcban.”
Jakab tehát kifejezetten behízelgő modorban dicsérte Hillert, akit felkészültsége, szakmai tudása és egyéni képviselői teljesítménye alapján a legalkalmasabb jelöltnek tart a körzetben.
ami korábbi nyilatkozatai alapján eddig elképzelhetetlennek tűnt. Hiller ugyanis az elmúlt években számos alkalommal ment neki az általa szélsőjobboldalinak tartott Jobbiknak.
Érdemes visszamenni egészen 2012-ig, amikor másokhoz hasonlóan ő is felháborodott Gyöngyösi Márton botrányos parlamenti felszólalásán, amikor a jelenleg is jobbikos képviselő arról értekezett, hogy listázni kellene a zsidó származású országgyűlési képviselőket. Hiller a kijelentés ellen szervezett tüntetés előtt az ATV Egyenes beszéd című műsorában nácizta le Gyöngyösit, hangsúlyozva, a felszólalóknak egyértelműen és világosan el kell határolódniuk a jobbikos politikus kijelentésétől. Ez meg is történt, mások mellett Rogán Antal, a Fidesz akkori frakcióvezetője is így tett a Kossuth téri demonstráción.
Horn Gyula népe és pártja
A 2014-es választást követő, személyeskedő vitákkal tarkított választmányi ülésen a hvg.hu információi szerint Hiller még a Jobbik térnyerése miatt aggódott, úgy értékelve a választást, hogy „Horn Gyula népe a Jobbikra szavazott, ne legyen illúziónk, azok az emberek támogatták a szélsőjobboldalt, akik pár éve még a mi lakósági fórumainkra jártak”.
Aztán választmányi elnökként 2017 októberében ált ki közös sajtótájékoztatóra az akkor pártelnök, ma már a DK felé tartó Molnár Gyulával, aki úgy fogalmazott: pártja egyeztetni fog az ellenzékiekkel, de „Horn Gyula pártja” nem tárgyal a szélsőjobbal.
Hiller 2016-ban a 24.hu-nak adott nagyinterjújában a kvótanépszavazás kapcsán beszélt lesajnálóan jelenlegi szövetségeséről. A szavazókörökbe küldött pártdelegáltak száma alapján semmi jelét nem látta a Jobbik megerősödésének, míg ugyanis az MSZP a nagyjából tízezer szavazókör közel harmadába küldött delegáltat, a Jobbik csak 170 körzetbe. Arra a felvetésre, hogy a Jobbik néppártosodik, visszakérdezett: „Tényleg? Ezt komolyan gondolja? Elhiszi azt, amit a Jobbik elnöke el akar hitetni? 170 delegált a népszavazáskor? Ez a néppártosodás?” Majd később leszögezi: megy szét a Jobbik bázisa.
Határozott álláspont
De Hillertől a jelenlegi helyzettel összefüggésben 2018 januárjában a Magyar Időknek adott interjújában hangzottak el a legerősebb mondatok. A politikus leszögezte: a szövetségi politikát az MSZP alapszabálya a választmány kompetenciájába utalja.
Mikor az újságíró visszakérdezett, nyomatékosította is ezt az álláspontját: „Megismétlem: nem lesz együttműködési megállapodás a Jobbikkal. Helyi megállapodásokról sem tudok, és nem is tanácsolnám senkinek.” Ez tehát két és fél éve történt.
A Mandiner kereste Hiller Istvánt, hogy megkérdezzük, hogyan értékeli a jobbik támogatását, de a képviselő azt jelezte, csak a jelöltállítás lezárultáig nem kíván nyilatkozni ebben az ügyben. Sajtóinformációk szerint egyébként a szocialisták emblematikus politikusa az esetleges győzelem után ismét minisztere lenn, ehhez pedig jól jöhet egy nyertes egyéni mandátum.
A plakátok mindent elárulnak
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Mandinernek úgy fogalmaz: a meglepőbbnél meglepőbb ellenzéki jelöltállítások között is az egyik legnagyobb vihart kavarta, amikor Jakab Péter és Hiller István közös plakáton jelent meg. Az elemző szerint mindez jól mutatja, hogy a Jobbik már nem jobboldali párt, a politikai térfél bal oldalán igyekeznek megszólítani a választókat.
Ugyanakkor Jakab Péter közösségi oldalán is komoly felháborodást váltott ki ez a bejelentés, ami nem meglepő, hiszen még mindig sok olyan Jobbik szavazó van, akiknek a fejében olyan kép él saját pártjáról, amely szerint a párt sosem fogna össze a balliberális pártokkal – magyarázza Deák Dániel. A plakátok vizuális látványa azonban már mindenkiben tudatosítja ezt az identitásvesztést és 180 fokos fordulatot, jegyzi meg.
Gyurcsány a Jobbikot is bedarálná
Az elemző szerint szintén látványos a Jobbik és a DK együttműködése, amely az eddig bejelentett jelöltállítások fényében sokkal inkább Gyurcsány Ferencéknek kedvező, mint a Jobbiknak. Ez nem meglepő, hiszen Gyurcsány Ferenc – miután az MSZP szavazóit már elszívta – ezúttal a Jobbikot szeretné teljes mértékben bedarálni. Ugyancsak komoly vesztes a Momentum, könnyen lehet, Fekete-Győr Andráséknak egyetlen egy politikusa sem jut majd be a parlamentbe 2022-ben egyéni mandátummal. Hasonló helyzetben van az LMP és a Párbeszéd is, míg az MSZP a valódi súlyánál jóval nagyobb szerepet kaphat majd az Országgyűlésben a jövő évi választást követően az elemző szerint.
A kiszivárgó információk szerint több körzetben is komoly viták vannak az ellenzéki pártok között, hiszen a jelek szerint nem tudják igazságosan szétosztani egymás között az egyéni körzeteket, nem beszélve a listás helyekről, amelyek szétosztása kapcsán a korábbi információkkal ellentétben még mindig nincsen eldöntött metódus. Ettől függetlenül, ahogy azt a napról napra bejelentett, egyes helyeken a versenyt lányegében zárójelbe tevő visszalépések is mutatják, a legtöbb helyen már megszületett a megegyezés a végső közös indulóról. Ez pedig leginkább a DK igényei szerint alakul.
Korábban Gyurcsány Ferenc arról beszélt, az aktuális közvélemény-kutatási eredmények alapján osztják majd szét a listás helyeket, de ezt több párt nyomására elvetették. Ez érthető, hiszen ezen logika alapján a Párbeszéd, az LMP és az MSZP alig kapna befutó helyeket – hangsúlyozza Deák Dániel. Mindezek fényében szerinte is kijelenthető:
hiszen a különféle jelöltállításokról már a tárgyalóasztaloknál megállapodtak az ellenzéki politikusok. Ugyanakkor több kérdés még mindig tisztázatlan, ami miatt könnyen elképzelhető sok sértődés. Sőt, akár az is megtörténhet, hogy több ellenzéki politikus végül függetlenként, a hatpárti szivárványkoalícióval szemben méretteti majd meg magát a választáson, vetíti előre Deák Dániel.
Forrás: Mandiner.hu