Máig megoldatlan rejtély Hungária körúti bankrablás – Tébolyult katona lőtte tarkón a szerelmét?
Álcázott szerelmi bosszú, avagy elbaltázott rablógyilkosság? A mai napig nem tudni, ki követhette el, és milyen okból a hetvenes évek egyik legszörnyűbb rablógyilkosságát, a Hungária körúti bankrablást.
Nincs ember, aki tudhatná, mi okozta azt a tébolyodott haragot, amellyel kivégezték a Hungária körúti piciny bankfiók két alkalmazottját 1977. március 4-én. A helyszínen csupán két tarkón lőtt asszony és számos, egymásnak ellentmondó, de ezzel egy időben, egymásba is kapcsolódó bizonyíték maradt.
Berontott a fiókba
Azon a szép tavaszi napon a Hungária körút 10/A szám alatt fekvő kis takarékpénztár két alkalmazottja, Bukta Józsefné és Pátrovits Sándorné a szokásos, délután fél kettő és két óra között tartott ebédszünet előtt bezárta a fiókot. Azonban ekkor végzetes tragédia történt: egy ismeretlen berontott az üzletbe. A két nő közé ugrott a pultba, majd kivonszolta az asszonyokat a mosdóba, ahol egyenként letérdeltette, és tarkón lőtte őket, a pénztárban tárolt 113 ezer forintot pedig magával vitte. A holttesteket csak jóval később, a bank nyitásakor fedezték fel, amikor a tömeg egyre hosszabban kígyózott a fiók előtt. A furcsaságok és sehova nem vezető nyomok sora itt kezdődött: ugyanis sem elégséges mennyiségű érdemleges nyomot, sem minden kétséget kizáró indítékot nem találtak.
Árulkodó fegyver
Bár a takarékot hamarosan elözönlötték a zsaruk, de meglepetésükre sem az első, sem a második átfésülésre nem találtak érdemleges nyomokat, csupán a vizsgálatból derült ki, hogy a gyilkosságot egy 7,62 kaliberű TT-pisztollyal követték el, ami akkoriban a legelterjedtebb szolgálati pisztolynak számított, így amely rendvédelmi dolgozó vagy katona csak szóba jött, azonnal ellenőrizték, de eredményre nem jutottak, mindegyikőjük alibit igazolt.
Ez történt a szemtanúkkal is: ugyan többen is beszámoltak egy 25-30 év körüli, 165-170 centi magas, borzas hajú, bajszos férfiról és egy csikorgó gumikkal távozó, emberekkel zsúfolt Zsiguliról, egyiknek sem lelték később a nyomát. Többen azt is rendkívül gyanúsnak találták, hogy bár az elbitorolt összeg igencsak magasnak, 27 havi bérnek felelt meg, a fiókban volt ennél több pénz is, ahhoz mégsem nyúlt senki.
Hullámsír mosta el
Hamarosan azonban kiderült, hogy az egyik pultos asszony igencsak szabatos szerelmi életet élt, szeretői között pedig egy különös katonatiszt is szerepelt, aki pontosan tudta, hogy mikor van ebédszünete csalfa szerelmének. Fegyverét sem tudta kérésre bemutatni, ami egyébként megegyezett a gyilkos pisztollyal.
Azt napokkal később, a Dunában találták meg, de már képtelenek voltak bizonyítani, hogy azzal követték-e el a borzalmakat, így bár sok jel mutatott a tisztre, mégsem tudták kimondani, hogy bizonyosan elkövetett valamit, így elengedték. Később Soós Lajos rendőrgyilkos állította, hogy felfedheti a tettes kilétét, de kiderült: csak közelgő kivégzését akarta elodázni, így az eset az 1997-es elévülése miatt máig megoldatlan maradt.
Forrás: Borsonline.hu