Az Isztambuli Egyezmény azonnali ratifikációjára szólította fel az Európai Parlament Magyarországot és több más országot
Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot, Lettországot, Litvániát és Bulgáriát is felszólították.
A visegrádiakon a reflektorfény, miután a nemi alapú erőszak elleni fellépésre szólítottak az európai jogalkotók, írja az Euractív. A nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzését és felszámolását célzó Isztambuli Egyezmény azonnali ratifikációjára szólította az Európai Parlament Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot, Lettországot, Litvániát és Bulgáriát – számolt be róla az Euractiv.com, hozzátéve: a dokumentummal szembeni „dezinformációs kampányok” miatt a visegrádi országok körében az egyezmény kényes politikai témának számít, írják.
Az Euractiv szerint magyar kormány álláspontja az egyezménnyel kapcsolatban meglehetősen összetett, de a Kereszténydemokrata Néppárt tavaly májusban a ratifikáció elutasításáról szóló politikai nyilatkozattervezetet nyújtott be az Országgyűlésnek, mivel a párt szóvivőjének akkori nyilatkozata szerint a dokumentum egyebek mellett a „destruktív genderelméletet” propagálja, illetve a párt szerint előírná a genderalapon adott menedékjogot.
Magyarország azonban már ezt megelőzően is „el volt maradva” több, az egyezményben előírt feladatával, írják. Az egyezményről tartott csütörtöki európai parlamenti vitában Járóka Lívia, a Fidesz képviselője elmondta: egyetértenek ugyan a célkitűzésekkel, de az egyezmény kitételeinek kötelezővé tétele „megosztó, mert olyan ideológiailag vezérelt elemeket tartalmaz,
amelyek elfogadhatatlanok azoknak a keresztény elveket valló konzervatív közösségeknek, akik többek között az EP tagjai is”. Magyarország „nem dokumentumok ratifikálásban, hanem a tettekben” hisz – idézte Járóka Líviát az Euractiv.
Forrás: Mandiner