Nagyon szomorú dolog derült ki a koronavírus-járványról
Nem elképzelhetetlen, hogy a koronavírus örökre velünk marad – mondta Paul Hunter, a University of East England gyógyszerészprofesszora. A szakértő kifejtette, hogy ismereteink szerint legutóbb 130 évvel ezelőtt lehetett egy nagyobb koronavírus-járvány, és az a vírus még mindig velünk van. Viszonylag gyakran, átlagosan három-hat évente fertőz, de ma már csak egyszerű náthát okoz.
A professzor ezzel az 1889–90-es orosznátha-járványra utalt, amelyet az újabb kutatások szerint a koronavírus egyik ma is létező változata (HCoV–OC43) okozhatott. A 130 évvel ezelőtti járványnak egymillió áldozata volt, de ma már valóban csak enyhébb tüneteket okoz ugyanez a vírus.
Valószínűleg így lesz ez a mostani járvánnyal is, vagyis időről-időre újra meg fognak minket fertőzni a koronavírus újabb variánsai, de többnyire csak egy egyszerű náthát okoznak majd. Akkor tehát nem kell majd aggódni a vírus miatt, de ez a pont egyelőre még messze van
– összegezte Paul Hunter. A szakértő mindeközben arról is beszélt, hogy a nemrég megjelent omikron-variáns még a deltánál is gyorsabban terjed, ezért valószínűleg már több mint ezer, a variánssal megfertőzött ember lehet az Egyesült Királyságban. Hivatalosan egyelőre ennek még csak a töredékéről tudnak.
Várhatóan heteken, de legkésőbb egy hónapon belül domináns lesz az Egyesült Királyságban az omikron-variáns
– mondta. Az utazási korlátozásokról beszélve Paul Hunter úgy fogalmazott: ezeknek csak kis hatásuk van az omikron terjedésére, ráadásul arra motiválják az államokat, hogy titkolják el a valós járványügyi helyzetet.
Azt hiszem, hogy ha egyszer a fertőzés már bejutott az országba, akkor a határzár már nem sokat segít – idézi a kutatót a BBC.