Baj van? Az omikron olyan változatát azonosították, amit nem mutat ki a PCR-teszt
Egy londoni vizsgálatban mintegy 700 omikronos esetből 42-nél azonosították ezt a változatot.
„Lopakodó” változatát találták a koronavírus omikron-variánsának, amit nem mutatnak ki azok a PCR-tesztek, amiket a vírus megjelenése óta használnak – írja a Guardian cikkére hivatkozva a Telex. Kutatók most ezért attól tartanak, hogy ez a változat lényegében észrevétlenül terjedhet.
A most azonosított omikron-változatban egy olyan genetikai tulajdonságot tártak fe, ami miatt nem mutatják ki a tesztek. Francois Balloux professzor, a University College London genetikai intézetének igazgatója szerint az eddig náluk vizsgált mintegy 700 omikronos esetből 42-nél azonosították ezt a változatot.
A tudósok szerint most még nem egyértelmű, hogy ez az új változat ugyanolyan gyorsan terjed-e majd, mint az eddig ismert, és például elképzelhető, hogy a fertőzőképesség terén is máshogy viselkedik.
Egy korai, 42 (oltatlan) főt számláló dél-afrikai minta alapján az omikron nevű vírusvariáns nem okoz súlyos megbetegedést, ám fertőzőbbnek tűnik, mint a világban korábban szétterjedt delta. Magyarországon még az eddig ismert változatát sem azonosították az omikronnak, de a környező országok közül már jó párban találtak ilyen eseteket.
Blikk nyomán