Óriási ötlet: Mellár az energiaválság idején állítaná le Paks 2 megépítését
Izgalmas látni, ahogy az ellenzéki kampányba még át nem állt ATV-s műsorvezetők kínjukban kardot kezdenek növeszteni az ellenzéki politikusokkal szemben, és olykor még akár konfrontálódnak is velük, mint ahogy Rónai Egon nemrég kiakadt Márki-Zay Péter antiszemita kijelentésein. Az egyenlő, demokratikus, professzionális, nyugatos és átlátható csodás új jövővel szemben kételkedők sorába most kicsit beállt Szőllősi Györgyi is, aki Mellár Tamás se hús-se hal kijelentéseivel nem tudott megbékélni, aztán meg szóba került a Paksi Atomerőmű bővítése is.
Az ATV Egyenes Beszédének általában a legunalmasabb vendégei közé tartozik a konzekvens „jobboldaliként” Gyurcsányék szekerét toló Mellár professzor. Az öt éven belül belengetett euróbevezetés ürügyén kapcsolták, hogy magyarázza meg Márki-Zay Péter újabb nagyívű állítását. És bizony Mellár Tamás neki is állt, hogy kiokosítsa a nézőket, ám arra nagyon vigyázott, hogy nehogy mondjon valami konkrétat, vagy szakmai értelemben szimpatikusat.
– Minél előbb, minél hamarabb lenne szükség erre. Tehát amint lehet. Jelenleg nem tudjuk teljesíteni az euró bevezetéséhez szükséges egyetlen kritériumot sem, tehát nyilvánvalóan időre van szükség – vázolta fel az ősz bölcs.
– Az öt éven belüli is egy laikusnak nagyon rövid időnek tűnik. Reális az az öt éven belüli euró? – vetette közbe Szőllősi Györgyi, emlékeztetve a profot, hogy euróbevezetésről beszélgetünk már úgy az első Orbán-kormány óta.
Persze, érdemes belefogni, vetyengte Mellár, mondván, több környékbeli ország is „belefogott ebbe és jól haladnak”. Magyarország „gyenge versenyképességét” javítaná szerinte a bevezetés – itt Szijjártó Pétert hallhatjuk csöndesen felnevetni.
Mennyi pénz kellene ahhoz, hogy a maastrichti bevezetési kritériumok teljesítéséhez az államadósság 20 százalékkal levihető legyen, kérdezte a riporter. Nagy gazdaságpolitikai fordulat kell, rebegte Mellár prof, „szakítani kell az elmúlt két esztendő politikájával”, több uniós forrást kell bevonni, és legyen visszafogottabb a költségvetési politika. „Rá lehet állítani ezt a gazdaságot egy csökkenő adósságpályára”, fogalmazott az interjúalany.
– Mi lesz az antiinflációs politika, mert az ellenzék is ígér, az ellenzék is ígér béremelést, az ellenzék egy része, például Bősz Anett is azt mondja, hogy a beruházásokat nem lehet leállítani, mert akkor az nem jó a gazdaságnak, akkor milyen politikát fog folytatni az ellenzék? – érdeklődött ennek hallatán a riporter.
– Azt gondolom, hogy elég sok beruházás van, amit le lehet állítani, és abból nem lesz különösen nagy probléma, itt csak próbálok utalni Paks 2-re, a Budapest-Belgrád vasútvonalra, jó néhány olyan építőipari beruházásra, amely az extenzív gazdasági növekedés szempontjából lehet fontos, de egy valódi modernizációs szempontból biztosan nem – húzta alá Mellár Tamás.
De ha ők jönnének, akkor „nyilvánvalóan” a költségvetésben „markánsan megjelölnék a prioritásokat”. Mert most az van, hogy a gazdasági célú támogatások az uniós átlag felett vannak, az oktatás-egészségügy meg alatta, sajnálkozott a prof, aki szerint itt szerkezeti átalakítást kell csinálni.
És most adódna, hogy Szőllősi Györgyi megkérdezi, milyen áram működteti majd – a klasszik német elbaltázást figyelve – a magyar oktatás-egészségügyet Paks nélkül, de erre a kézenfekvő vitatkozásra már ő sem volt vevő. Inkább rákérdezett arra, milyen szinten tartanák az euró-forint árfolyamot ellenzékiék az eurózóna elérésére, és persze erre is nettó ködevészet volt a reakció.
– Mi ez a bizonyos szint, mert nagyon nem mindegy? Ugye látjuk Görögországnál, látjuk az olaszoknál, hogy mi az a bizonyos szint, amin az árfolyam tart, vagy rögzítik? Mert ugye két évig ott kell tartani.
– Azért fogalmaztam úgy, hogy bizonyos szinten, mert előre ezt senki nem tudja megmondani. Ezt akkor, amikor ott vagyunk már, hogy akkor mostantól kezdve, vagy holnaptól kezdve elkezdjük az ERM2-es rendszerben való részvételt. Akkor kell meghatározni, nyilván körültekintően, hogy bizonyos tartalékok legyenek benne. Mert ugye hogyha azon a sávon, azon a leértékelési sávon belül kell mindenképpen a forintnak az árfolyamát tartani – jött a megfejtés. És fontos, hogy „az emberek fogadják el, és ne kezdjenek spekulálni erre”.
Valahogy mindig ez a végső érve a baloldalnak a választások előtt: csodát teszünk, de nem tudjuk, hogyan, mert majd ha odaérünk, meglátjuk. Aztán jönnek a spekulánsok.
Prof! Hová lenne az Ön kétségtelen, tűpontos gazdasági szakértelme nélkül a Márki-Zay Team?
Forrás: Drót.info