Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Kiderült, milyen koronavírus elleni vakcinát gyárt majd Magyarország

Hirdetés

Szijjártó Péter terjedelmes interjút adott, amelynek fő témái Magyarország külpolitikája, az orosz–ukrán konfliktus, Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin közelgő tárgyalásai, valamint a hazai vakcinagyártás voltak.

A külgazdasági és külügyminiszter az orosz-ukrán válság kapcsán a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy az ország nemzetbiztonsági érdeke is, hogy az Egyesült Államok és Oroszország szót értsen, konzultáljon egymással, mert a párbeszédnek nincs alternatívája. Bár a nyilvánosság előtt általában háborús a retorika, a színfalak mögött azonban az amerikaiak és oroszok között korrekt, néha szívélyes tárgyalások folynak. Szijjártó szerint szerint ebben a feszült helyzetben sem kérhetik a nyugati hatalmak, hogy lazítsunk az orosz–magyar kapcsolatokon. Hiszen ezek nélkül nem tudtunk volna sem Szputnyik oltóanyagot venni, sem megkötni a hosszú távú gázvásárlási megállapodást, sem orosz segítséggel evakuálni a kazah konfliktusok után Almatiban ragadt magyarokat. A külügyminiszter ezért abban bízik, hogy Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin újabb februárban esedékes tárgyalása után még a tavalyinál is sikeresebbek lesznek a kétoldalú kapcsolatok.

Először is, a paksi atomerőmű építését a létesítési fázisba kell léptetni még az első félévben, az ehhez szükséges munkákat fel kell gyorsítani, össze kell hangolni. Másodsorban szeretnénk a nemzeti oltóanyaggyárban Szputnyik oltóanyagot is gyártani. Nagy kereslet van a Szputnyikra például Argentínában, Indiában, az Egyesült Arab Emírségekben, Bahreinben és Marokkóban. Harmadrészt a Szputnyik Light oltóanyag jóváhagyásával szeretnénk még egy opciót felkínálni a magyaroknak az emlékeztető oltás felvételére

Hirdetés

– mondta Szijjártó Péter, aki szerint még további pontokban is várható együttműködés Oroszországgal, például az űrügyi együttműködésben.

– Ez sci-finek tűnhet első ránézésre, de az a helyzet, hogy az űripar ma már minden egyes ország iparstratégiájának a része. A különböző tudományos kísérletek ma már űrkörülmények között zajlanak, legyen szó például gyógyszerkísérletekről, de a különböző telekommunikációs szolgáltatásokhoz is a világűrre van már szükség. Ez tehát egy nemzetstratégiai kérdés. Magyarországnak van egy hagyatéka még az elmúlt évtizedekből, ugyanis hazánkban épültek ki olyan űripari kapacitások, amelyek rendkívül sikeresek, de kevesen tudnak róluk. A világ legnagyobb műholdflottájának az építésében is rengeteg magyar eszközt használnak – fejtette ki a politikus.

Szijjártó a magyar–ukrán kapcsolatok jövőjét illetően reméli, hogy 2022 jobb év lesz, mert a remény hal meg utoljára. A külügyminiszter sorolja a magyar gesztusokat, amiért cserébe gyakorlatilag semmit nem kaptunk.

Hirdetés

A kárpátaljai magyarságnak csak a jogfosztás, a provokáció és sok esetben a fizikai megfélemlítés jutott. (…) ha az ukránok nem lépnek vissza ettől a politikától, az nagyon erőteljesen korlátozni fogja a magyar kormány lehetőségét arra nézve, hogy Ukrajnának bármiféle támogatást biztosítsunk, akár ebben a konfliktusban is.

Szijjártó Péter szerint nyugati kollégáinak is rendre el kell magyaráznia, hogy a kárpátaljai magyarsággal kapcsolatos magyar fellépésnek nincs orosz dimenziója.

Forrás: Blikk.hu

Hirdetés
Hirdetés