Von der Leyen egy hónapig csevegett a Pfizer vezetőjével, de nem adják ki ezek tartalmát, miközben jogállamiságról papolnak
Tovább dagad a brüsszeli vakcinabotrány. Ursula von der Leyen egy hónapon keresztül csevegett sms-ek és a telefonhívások formájában a Pfizer vezérével mielőtt az Európai Unió megrendelt 1,8 milliárd adag vakcinát a cégtől. Az üzenetváltások tartalmáról azonban semmit nem tudhat meg a nyilvánosság, ugyanis a brüsszeli bürokrácia addig maszatolt az ügyekben, míg végül teljesen el nem kenték a saját a felelősségüket. Ez persze nem befolyásolja őket abban, hogy jogállamiságról papoljanak számunkra – számol be az azonnali.hu.
A netzpolitik.org újságírója, Alexander Fanta azután kérte ki a szóban forgó üzeneteket az Európai Bizottságtól, hogy von der Leyen a New York Timesnak adott interjújában elárulta, hogy üzeneteket váltott a Pfizer vezérigazgatójával, miközben 1,8 milliárd vakcina lekötéséről tárgyalt a Bizottság és a vakcinagyártó cég. A most lezárult vizsgálódásokból kiderült, hogy az illetékes szervek az igénylés során nem kérték ki a beszélgetéseket, helyettük ugyanis bizottsági dokumentumokat kértek az elnök hivatalától, ezzel mintegy félresöpörve az újságíró kérését. Ehhez a hivatkozási alap pedig gyakorlatilag abban merül ki, hogy az sms-ek nem minősülnek hivatalos dokumentumnak.
Az európai ombudsman, Emily O’Reilly a vizsgálatát követően kiadott közleményben úgy fogalmazott, hogy a kérés ilyen formában történő teljesítése hivatali visszásságnak minősül, és nem fogadta el a Bizottság azon érvelését, hogy az üzenetek
rövid életű dokumentumok, amelyek nem tartalmaznak fontos információkat
a Bizottság munkája, döntése és politikájával kapcsolatos ügyekről. A Bizottság emellett azt is elárulta az ombudsmannak a vizsgálat során, hogy a Bizottság nem dokumentálja az smseket, miközben a New York Times tavaly áprilisi cikke megjegyzi, hogy az EU-Pfizer-deal előtt egy hónapon keresztül váltott smseket és telefonhívásokat von der Leyen és a cég vezérigazgatója – írja a portál.
Felidézik továbbá, hogy O’Reilly ezt az érvelést azért utasította el, mert a dokumentumokhoz való nyilvános hozzáféréséről szóló EU-rendelet kimondja, hogy bármilyen tartalom, amely a döntéshozatalhoz, tevékenységekhez és döntésekkel kapcsolatos, függetlenül annak formájától, az EU-s intézmény felelősségébe tartozik, azaz röviden: ha egy fontos EU-s tisztviselő fontos ügyben vált üzenetet valakivel, akkor az dokumentumnak minősül, így a von der Leyen és Bourla közötti smsek is.
Amikor az EU-s dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés jogáról van szó, akkor a dokumentum tartalma számít, nem pedig az eszköz vagy a forma. Ha a szöveges üzenetek EU-s politikára és döntésére vonatkoznak, azokat uniós dokumentumként kell kezelni
– fogalmazott az egyébként Európai Parlament által választott ombudsman. O’Reilly ezért vizsgálatának eredményében azt javasolta, a Bizottság kérje meg von der Leyen irodáját, hogy keresse meg a releváns smseket, és ha azokat megtalálták, akkor értékeljék ki, hogy azokat a nyilvános hozzáférésről szóló rendelet szerint közzéteszik-e.
Korábban már német védelmi miniszterként keveredett hasonló botrányba Ursula von der Leyen, amikor is a Bundestag egyik illetékes bizottsága számára nem tudta bemutatni a munkájához kapcsolódó sms-eket, mert azokat mindkét hivatali telefonjáról törölte. Ebben az esetben büntetőfeljelentést is tettek ellene.
Forrás: azonnali.hu – Pesti Srácok