Különös körülmények között lépett vissza a Gyurcsány-párti jelölt
És egyszer csak beteget jelentett – a DK-s Horváth Roland Károly a finisben fújt visszavonulót, pedig simán nyerte az előválasztást Bács-Kiskun megye 5. sz. választókerületben. Döntése sokakat meglepett, mert jelöltsége annyira fontos volt a pártjának, hogy Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára személyesen kampányoltak mellette. A baloldali összefogás jelöltje a 2000-es évek óta politizál. Neve feltűnt a Zuschlag- és a Weiszenberger-ügyek margóján, volt már pártelnök és polgármester is. Az elmúlt tizen-egynéhány évben pedig olyan ingatlanvagyonra tett szert, amit az életrajza alapján nehéz megmagyarázni. Talán ezért sem hiszik el sokan, hogy tényleg belebetegedett a politikába.
Egészségügyi okokra hivatkozva lépett vissza nemrég Horváth Roland Károly, a Bács-Kiskun megyei 5. sz. országgyűlési egyéni választókerületben rendezett előválasztás Gyurcsány-párti győztese, aki mellett személyesen korteskedett a bukott miniszterelnök és felesége, Dobrev Klára is. Érsekhalma korábbi polgármestere nem árult el részleteket az állapotáról, közleményében csupán annyit írt: a DK vezetésével közösen hozta meg a döntést.
Adja magát a kérdés, miért kell párthatározat ahhoz, hogy valaki eldöntse, nem érzi magát elég egészségesnek a kampánnyal járó stressz elviseléséhez? És ha túl beteg a politikához, miért nem adta vissza megyei közgyűlési mandátumát és mondott le a frakcióvezetői posztjáról?
A válaszokat nyilván csak ő, és talán még néhányan tudják. Helyben, Kiskunhalas és Bácsalmás vidékén mindenesetre azt rebesgetik, más okai is lehettek annak, hogy Zuschlag János egykori elvtársa, az elképesztő mértékű birtokhálózattal rendelkező vállalkozó az utolsó pillanatban visszavonulót fújt.
Hogy megérthessük, miért pletykálnak róla, Horváth Roland múltját és cégügyeit a nyilvánosan elérhető adatok alapján, a karrierje kezdetétől vettük végig.
Mint már utaltunk rá, 2008-tól 2019-ig Érsekhalma polgármestere volt, azóta a megyei közgyűlés tagja, a baloldali Összefogás Bács-Kiskun Megyéért frakció vezetője; korábban, 2006-tól önkormányzati képviselő Baján. Abban az időben a turisztika és az idegenforgalom volt a szakterülete, aminek a későbbiek során még jelentősége lesz.
Horváth pontatlanságokat tartalmazó előválasztási életrajza szerint 2002-től az MSZP ifjúsági szervezetének vezetője, majd 2006-tól (valójában 2007-től) a megyei pártszervezet alelnöke.
Bár gyanúsítottként csak néhány hónappal később nevezték meg, akkor már bő másfél éve folyt nyomozás Zuschlag János és társai ellen, de sem ez, sem korábbi botránya, a holokauszt áldozatain való viccelődés, nem akadályozta meg a Bács-Kiskun megyei szocialistákat, hogy elnökké válasszák Zuschlagot.
Az ízléstelenséget talán megbocsátották, az eljárásról pedig sokan talán nem is tudtak – Horváth viszont a kivételek közé tartozhatott. Miért gondoljuk így?
Talán mindenki emlékszik rá: a Zuschlag-ügy tömören pályázati pénzek lenyúlásáról szólt. Szereplői különböző programok megvalósításához kértek támogatást a Medgyessy-kormány alatt egy időben Gyurcsány Ferenc által vezetett ifjúsági és sportminisztériumtól, a megítélt összeget, vagy annak egy részét pedig zsebre tették, ha nem, akkor meg visszaforgatták az MSZP ifjúsági tagozatának kasszájába. (Erre utalva mondta azt Komássy Ákos, a Fiatal Baloldal egykori elnöke a bírósági meghallgatásán, hogy amíg volt pénz, „addig nem foglalkoztunk azzal, hogy az honnan származik”.)
A pályázatokról azonban a tárca nem egyedül döntött. A rostálást a minisztérium egyik háttérintézménye, a Mobilitás központ végezte, aminek országos és megyei szinten Horváth Roland volt az egyik szakértője.
Tekintettel arra, hogy a nyomozás során több száz tanút hallgattak meg, kicsi a valószínűsége annak, hogy Horváth semmit sem tudott a lenyúlásokról, amikor bizalmat szavazott Zuschlagnak, és beült mellé a Bács-Kiskun megyei MSZP elnökségébe. Szakértőként ráadásul elé is kerülhettek fiktív támogatási igények, amiket párttársai nyújtottak be. Tény ugyanakkor, hogy gyanúsítottként nem került a hatóságok látókörébe.
Nem sokkal azután, hogy Zuschlagékat előzetes letartóztatásba helyezték, Horváth Roland is kiesett a szocialista vezetésből, úgy megyei, mint bajai, városi szinten. A még mindig ifjú szocialista viszont Érsekhalma polgármesterségével vigasztalódhatott, amit 2008-ban nyert el időközi választáson. A mindössze félezer fős falut több mint egy évtizeden át igazgatta, s közben elképesztő mértékben nőtt az ingatlanvagyona.
De térjünk vissza még egy gondolat erejéig a 2007-es és 2008-as évekhez, elvégre nem érdektelen megemlíteni, hogy Zuschlag Jánoson kívül más politikus-bűnözővel is kapcsolatba kerülhetett Horváth Roland Bács-Kiskun megyében.
Néhány olvasónknak talán ismerősen cseng Weiszenberger László neve. A hozzá köthető botrány 2007-ben pattant ki, amikor a HírTv bemutatott egy rejtettkamerás felvételt, és azt állította: uniós pénzekkel üzletelt Kiskunhalas MSZP-s kistérségi megbízottja. Ez később bebizonyosodott, és Weiszenbergert 2011-ben két és fél év szabadságvesztésre ítélte a bíróság. Az ügy kapcsán a jobboldali sajtó feltárta, hogy „a szocialisták elfoglalták a kulcspozíciókat a vidékfejlesztési források csapjainál”, az érintett pártkáderekről pedig hosszú listát készítettek, s a felsorolásban Horváth Roland is szerepel.
Egy évvel később aztán a Népszabadság számolt be arról, hogy a vidékfejlesztési tárca saját döntését megmásítva, idő előtt pályázatot írt ki a kalocsai kistérségi fejlesztési iroda működtetésére. A település szabaddemokrata vezetése felháborodott, a polgármester politikai döntésről beszélt, és bojkottot hirdetett. Miért? Mert a kistérségi iroda vezetését a Bewerber Bt. nyerte el, aminek egyik tulajdonosa Horváth Roland érsekhalmi polgármester felesége.
Az eset ismertetésekor a Népszabadság fontosnak tartotta megemlíteni, hogy „Horváth Roland az MSZP Progresszív Platformjának tagja. E platform vezetője Ficsor Ádám, aki korábban az FVM vidékfejlesztésért felelős szakállamtitkára volt, most [2008-ban – a szerk.] Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke.”
Horváth amúgy hithű gyurcsányista: megyei alelnöksége idején nyilatkozatban állt ki az őszödi beszéd és a 2006-os rendőrterror miatt sokat és sokak által támadott miniszterelnök mellett, a Demokratikus Koalícióba pedig annak alapítása pillanatában átlépett.
Térjünk vissza azonban az ingatlanvagyonára, amely éppen a fent említett 2007-es évtől kezdett feltűnően gyarapodni. Az előválasztási életrajza alapján ez több mint furcsa, abban ugyanis az áll, hogy 2008-tól a 2019-es önkormányzati választásig bezárólag csak a politikából élt (feltételezve, hogy a Sikeres Bajáért Egyesület irodájának vezetését társadalmi munkában végezte).
Egy Érsekhalma méretű település esetén ez körülbelül 300 ezer forintos illetményt jelent havonta – vagy még annyit sem. Horváth Roland vagyonnyilatkozatában ugyanakkor 19 ingatlant tüntetett fel (ebből 12-őt 1/1-es tulajdoni hányaddal), s közülük mindössze ötöt szerzett meg részben vagy egészében az előbb említett idősávon kívül.
Tegyük hozzá: a DK-s politikus– szintén a vagyonnyilatkozata alapján – jelenleg a 102 ezer forintos képviselői tiszteletdíjából, az életrajza szerint 2020-ban alapított cége, a Ponty-Bau Kft ügyvezetéséért kiutalt 54 ezer forintból, valamint az egyéni vállalkozóként havonta megkeresett 1 millió forintból él. Osztalékot nem vett fel. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzati választástól számítva a tavaly augusztusi előválasztási regisztrációjáig 20-25 millió forint bevételre tett szert. Ebből futotta neki egy Hyundai Santa Fere, aminek felszereltségtől függően 14 és 22 millió forint között van a listaára, valamint egy 782 négyzetméteres bajai és egy 711 négyzetméteres dávodi telekre, rajtuk lakóházzal.
Az ingatlan.com adatai szerint a hasonló méretű ingatlanok ára az előbbi esetben 14-105, az utóbbiban pedig 6 és 20 millió forint között mozog.
Összegezve tehát nem egészen két év alatt 20-25 milliós bevétel mellett alsóhangon 34 millió forintot költött ingatlanra és gépjárműre. Ráadásul – megint csak a vagyonnyilatkozata alapján állítjuk – nem hitelre vásárolt, tartozása ugyanis nincsen, és a kiadásai mellett még maradt is neki 14 millió forint megtakarítása készpénzben.
Apropó, Ponty-Bau! A cég a 2020-as alapítása óta mindössze 25 millió forintért három ingatlant vásárolt meg a baloldali vezetésű bajai önkormányzattól, amelynek közgyűlésében több olyan politikus foglal helyet, akik Horváth Rolanddal együtt már a 2006-os választáson is mandátumot szereztek.
Amint azt fentebb már jeleztük, Horváth Roland nem mindenre emlékezett pontosan, amikor az előválasztási életrajzát megírta. Annak persze, hogy a DK alapításának dátumát 2009-re tette, nincs jelentősége, sokan eltévesztik az évszámokat, de hogy valaki ne emlékezzen egy sikeres vállalkozásra, amit ő alapított és vezetett 2010-től 2016-ig?!
Forrás: Adatradar.hu – Drót.info
Follow @jobboldalihirek