Továbbra is törvénytelenül működhet Hadházy cége – Budai Gyula a NAV-hoz fordult
Közel egy éve robbant ki a botrány Hadházy Ákos szekszárdi állatgyógyászati cége kapcsán – amelyben annak ellenére aktívan praktizál, hogy az országgyűlési képviselőkre vonatkozó jogszabályok szerint nem folytathat kereső tevékenységet, és hivatalosan szünetelteti is állatorvosi praxisát. Tavaly márciusban bogoztuk ki és írtuk meg, hogy tíz éve működik teljesen abszurd módon negatív törzstőkével a politikus kft-je. A hatályos jogszabályok szerint a cégbíróság már kényszertörölhette is volna a céget. Hadházy Ákosnak – aki Márki-Zay Péter árnyékormányában éppen korrupcióellenes tárca nélküli miniszteri posztra készül – ennyi idő sem volt elég, hogy rendbe tegye a saját cége dolgait. A legutóbb benyújtott beszámolóban ugyan a korábbiakhoz képest javítottak a számokon, de a törzstőkét még mindig csak félig töltötték vissza – azaz a jogszerűtlen állapot a Hadházy-Vet Kft-nél változatlanul fennáll. És ez még nem az egyetlen probléma, furcsaság a politikus cége körül. Budai Gyula cikkeink nyomán a NAV-hoz fordult.
A NAV-tól várja a Fidesz országgyűlési képviselője, Budai Gyula, hogy választ adjon azokra a kérdésekre, amelyek immár egy éve borzolják a kedélyeket a korrupcióellenesség nagy harcosának családi vállalkozása kapcsán. Válaszában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetője adótitokra hivatkozva adóhatósági eljárásról nem közölt részleteket.
Mint ismert, annak apropóján kezdtünk foglalkozni a szekszárdi állatkórházat működtető Hadházy-Vet Kft. működésével, hogy kiderült: bár Hadházy Ákos az országgyűlési képviselőkre vonatkozó jogszabálynak megfelelően hivatalosan szünetelteti állatorvosi praxisát, névre szóló pecsétjével összesen mintegy 101 kutyaútlevelet állított ki. Ugyan próbált magyarázkodni, miszerint ez nem kereső tevékenység, mert nem vesz fel fizetést – és különben is, csak ügyelni szokott olykor –, sőt, arról is beszélt, hogy ő milyen sokat segít állatvédőknek, mentett állatoknak. Aztán megmutattuk, mennyire jótékony Hadházy doktor: bemutattuk azokat az alkalmanként legkevesebb több tízezer, de akár egy-kétszázezer forint értékű számlákat, amelyeket az egyik helyi állatvédő szervezetnek állítottak ki.
A Hadházy-Vet Kft. közhiteles adatait, éves beszámolóit alaposan átvizsgálva pedig kiderült, hogy tíz éve működik törvénytelenül a cég. Saját tőkéjük ennyi időn át volt mínuszos, holott a jogszabályok szerint, ha a saját tőke a jegyzett tőke 50%-a alá csökken, az ügyvezetőnek azonnal kötelessége intézkedni: vagy visszatőkésítik a céget, vagy a felszámolást kell elindítani, de tartósan ez az állapot nem maradhat fenn. A Hadházy-Vet Kft. ezen kívül folyamatosan veszteséget, illetve nulla közeli eredményt könyvelt el, személyi jellegű kiadásokra pedig annyira alacsony összeget tüntettek fel évről évre, hogy azt sem értjük, hogyan tudták biztosítani ennyiből egy állatorvosi rendelőnek a működéséhez szükséges minimumlétszámot, egy olyan szakmában, amely kifejezetten jól fizetőnek számít.
A legutóbb leadott beszámoló szerint nem sokat változott a helyzet
Kíváncsiak voltunk, mi történt azóta, és előkerestük a kft. legfrissebb elérhető adatait az elektronikus cégadatbázisból, illetve az Igazságügyi Minisztérium honlapjára májusban feltöltött, a 2020-as évre vonatkozó beszámolót. Meglátszik, hogy a bevallást azt követően adták be, hogy kirobbant a botrány Hadházy Ákosnak a szekszárdi állatkórházat üzemeltető családi állatgyógyászati cége körül. A számokat szinte minden soron felfelé húzták, de továbbra is zavarosnak tűnnek a számadatok, továbbá a törvényes állapotot a saját tőke tekintetében azóta sem sikerült helyreállítani. Az e-beszámoló kiegészítő mellékletében hosszú sorokon keresztül ecsetelik, mennyit javítottak az eredményeken: már a saját tőke is eléri a törzstőke 50 százalékát. Úgy látszik, a jogszabályokból csak ez az 50 százalékos szám ragadt meg bennük – csakhogy a törvény szerint ez alá nem szabad vinni tartósan a saját tőkét.
A korábbi évekhez képest 2020-ban rekord bevételt és nyereséget sikerült produkálniuk. Míg 2016-ban és 2017-ben még a 30 milliót sem érték el, 2018-ban és 2019-ben 40 millió alatt maradtak, a 2020-as nettó árbevételük pedig 42 millió 585 ezer forintra rúg. Ebből a korábbi évek alig néhány százezer forintos nyereségéhez képest már 2,6 milliónak örülhettek. Ezzel a cég “árbevétel arányos eredménye” még ilyen szerény összeggel is csaknem hatszorosa a korábbiaknak. Még mielőtt elismerően bólogatnánk e fantasztikus gazdasági teljesítmény láttán, érdemes összevetni a legnagyobb szekszárdi állatkórház árbevételét hasonló méretű vidéki városok állatorvosi rendelőinek forgalmával. Mi is ezt tettük.
A hasonló méretű állatorvosi rendelők bevétele többszöröse Szekszárd állatkórházáénak
Az egyik tatabányai állatorvosi rendelő például ugyancsak 2020-ban 240 milliós árbevételt produkált, közel 40 milliós eredménnyel, és az elmúlt években csak egyetlenegyszer nem érték el a százmilliót. Egy jászberényi, állatorvoslással foglalkozó kft. – 8 fő alkalmazottal – ugyanabban az évben 92 milliós bevételt ért el, 8 millió feletti eredménnyel. Az elmúlt 5 évben ők sem mentek 50 milliós évi árbevétel alá, és még akkor is milliós nagyságrendű volt az adózott eredményük. Egy veszprémi, családi vállalkozásban működő állatorvosi rendelő bevétele is közel 180 millió volt, amiből 30 milliót könyveltek el nyereségként. Nekik sem volt 80 milliós bevételnél rosszabb évük.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Hadházyéknál – a magukhoz képest mindenképp javuló tendenciát mutató bevételek mellett – hogy alakultak a bérköltségek, személyi jellegű kiadások. Őszintén szólva nem igazán sikerült kibogoznunk, hányan és milyen jogviszonyban dolgoznak a cégnél, illetve a cégnek. A korábbi években 3 és 5 fő között volt, a bérekre és egyéb megbízási, szerződéses juttatásokra alig 8 milliót költöttek évente.
A legutóbb leadott, 2020-ra vonatkozó beszámoló szerint egy fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, átlagosan egész évre 3 főt adtak meg.
A beszámolóhoz csatolt mellékletben ugyanakkor a munkavállalók létszámadata egy nagy kövér nulla.
Az Opten a cég létszámát 6 főben mutatja. A szekszárdi állatkórház honlapján állatorvos kettő van feltüntetve – egyikük maga Hadházy Ákos. Ő egyben a cég ügyvezetője, de juttatást ezért nem vesz fel, legalábbis a vagyonnyilatkozata szerint és országgyűlési képviselőként kereső tevékenységet nem is folytathat. Három fővel számoltunk, mégpedig az általuk a beszámolóban leadott létszám alapján. A közhiteles dokumentum tanúsága szerint személyi jellegű kiadásokra összesen 6,1 millió forintot költöttek, ebből főállásúakra 4,1 milliót.
Bár nem tudhatjuk, hogy a három fő foglalkoztatott-e a főállású, de ha a három fővel számolunk, havi bérük durván bruttó 108 ezer forintra jön ki. Ha a teljes 4,1 milliót 1 főállású alkalmazottra számoljuk ki, még az is csak bruttó 330 ezer forint körül van, és hol van akkor még a többiek juttatása. Ismételjük, ne felejtsék el: állatorvosról – vagy orvosokról – és állategészségügyi asszisztensről beszélünk…
A legnagyobb gáz a törzstőke, Hadházy cége így egyáltalán nem működhetne
A polgári törvénykönyv kimondja, hogy egy kft-nek, amint a saját tőkéje a törzstőke felére csökken, 6 hónapon belül intézkednie kell a cég visszatőkésítéséről, a cégforma átalakításáról vagy a kft. megszüntetéséről. A törzstőke a korlátolt felelősségű társaságok esetében jelenleg 3 millió forint. Ez az az összeg, ami az eredményben mindig rendelkezésre kell álljon valamilyen formában. Amennyiben a saját tőke tartósan a jegyzett tőke fele alá csökken, a cégbíróságnak fel kell szólítani a törvényes állapotok helyreállítására a cégvezetést. Ha ez három hónapon belül nem történik meg, a vállalkozást kényszertörölni kell.
A 10 év után sebtében visszatöltött 1,5 milliós tőke jelen pillanatban is a fele a kötelezően előírt összegnek. Amikor a botrányok után gyorsan elintézték a befizetést, nem az 50 százalékot kellett volna teljesíteni – ami alá nem eshet a cég tőkéje következmények nélkül –, hanem a teljes összeget.
Így szeretnénk jelezni a korrupcióellenesség és tiszta kéz grállovagjának, hogy neki, mint a Hadházy-Vet Kft. felelős vezetőjének a jelenlegi állapotban – amelyben a kötelező törzstőke fele áll csak rendelkezésre – intézkedési kötelezettsége van. Vagy befizetik a többi hiányzó összeget is, vagy kezdeményezi cége felszámolását.
Pedig Hadházy vagyonnyilatkozatát elnézve, lenne miből befizetni…
Kifejezetten jó évek vannak Hadházy Ákos mögött, ami a pénzügyeket illeti. A közelmúltban váltak ismertté a parlamenti képviselők legfrissebb vagyonnyilatkozatai. Annak okán, hogy családi cégük zűrös ügyeit a 2019-es és 2020-as közhiteles adatok alapján tudtuk górcső alá venni, a képviselő úr vagyonnyilatkozatát is ehhez hasonlóan, két évben vizsgáltuk meg.
Az Országgyűlés honlapján elérhető vagyonnyilatkozat szerint két év leforgása alatt a felére apadt Hadházy 22,5 milliós hitele, emellett állampapírba is be tudott fektetni 6,3 millió forintot. Megvették a család harmadik autóját, bár állítólag ez céges használatú. Mindezt úgy, hogy képviselői juttatásain kívül elvileg nincs jövedelme: állatorvosként ugye nem dolgozik – állítása szerint, ha helyettesít, ügyel is olykor, ezért fizetést nem kap –, osztalékot pedig nem vettek ki a Hadházy-Vet Kft-ből, amelynek negyedrészben tulajdonosa és ügyvezetője. Ha ez nem lenne elég, 7,6 millió forintot adományokból még össze is kalapolt – saját bevallása szerint korrupcióellenes munkája fedezetéül.
Az idei év első hónapjában gyenge 600 ezres számlát állított ki a jótékony doki cége a helyi állatvédőknek
A Hadházy-Vet Kft-nek már az idei év is erősen indulhatott. Birtokunkba került annak a szekszárdi állatvédő szervezetnek az adománygyűjtő levele, akik Hadházyékhoz hordják a mentett kölyökkutyákat. Február elején fennállásuk eddigi legnagyobb számlájára, egy néhány ezer forint híján 600 ezer forintos Hadházy-Vet Kft-s számlára kéregettek, amit mára két részletben ki is fizettek.
Ez az összeg annyira magas, hogy még az állatvédő szervezet is azt írta Facebook-oldalán, hogy rekordösszegű orvosi költséget sikerült produkálniuk már az év első hónapjában. Ez annyira megterhelte a kölyökkutyák mentésével foglalkozó civileket, hogy a lódoki képviselő cégét csak két részletben tudták kifizetni.
Forrás: Pesti Srácok – Vezető kép: Hír TV