Kárpátalján nem veszik át a behívókat
A Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézetben, a munkácsi Magyar Házban és a beregszászi Európa Magyar Házban találkoztak a helybéliek közül azokkal, akiket a háború kitörésének híre sem tartott távol az eseménytől. Munkácson beültek a Monarchia vendéglőbe is, bár az új étterem hivatalos megnyitását bizonytalan időre elnapolták, mivel a szakácsok Magyarországra távoztak.
Az orosz invázió miatt az egyik tervezett közönségtalálkozó elmaradt, pénteki helyszínük vendéglátója ugyanis időközben megkapta a behívóját, ezért ismeretlen helyre távozott. A helyiek úgy látják, hogy az ukránok előszeretettel hívják be a magyarokat katonának. Rónai-Zoltán megerősítette, hogy
a húsz és hatvan év közötti katonaköteles férfiak folyamatosan kapják a behívót, ám aki teheti, nem veszi át.
A háború kitörésének hírére Beregszász megtelt menekültekkel, köztük sokan Ukrajnában élő oroszok. Amikor a magyar írók szerdán megérkeztek beregszászi szállásukra, összesen négyen voltak a kis szállodában. Amint kitört a háború, a recepciós le se tudta tenni a telefont a szállást kereső hívások miatt.
A helybeliek elmondták, hogy bár a határőrök már itt sem engedik át a határon az ukrán útlevéllel rendelkező férfiakat, sokan mégis oda menekülnek, abban bízva, hogy Kárpátalján nem keresik őket. Azok a férfiak, akik idejében indultak, már Magyarországon vagy Romániában vannak.
Az újságíró szerint a beregszászi és munkácsi magyarok általában úgy vélekednek, hogy számukra csaknem mindegy, hogy ukrán vagy orosz elnyomó ül-e a nyakukon, nem szeretnék lelövetni magukat ebben a háborúban.
Alapvetően remélik, hogy gyorsan véget ér az egész, pénteken még abban sem voltak biztosak, hogy mindenkit behívnak-e. Kárpátaljára viszonylag kevés megbízható hír érkezik a háborúról, beszélgetésünk idején Beregszászon nem tudták pontosan, hol tartanak éppen az oroszok.
Follow @jobboldalihirek