Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

GazdaságHírekVilág

Most hogy olaj kell, Irán is “jófiú” lett – Háborognak az USA arab szövetségesei

Hirdetés
  • Mivel az Egyesült Államok megszünteti orosz olajimportját, az EU pedig csökkenteni kívánja Moszkvától való energiafüggőségét, az iráni nyersolaj vonzóbbnak tűnik.
  • A 2015-ös megállapodáshoz való visszatérés azt eredményezné, hogy az iráni olaj visszatér a piacra egy olyan időszakban, amikor a nyersolaj ára több mint egy évtizede a legmagasabb szintet érte el.
  • Az évek óta tartó iráni fogva tartásból származó brit-iráni kettős állampolgárok visszaengedése az Egyesült Királyságba javította a megállapodás lehetőségét.

Oroszország visszautasította a 2015-ös iráni nukleáris megállapodás újjáélesztésének megtorpedózását az Ukrajna elleni invázió miatt nemrégiben bevezetett szankciók miatt, és csaknem egy éves tárgyalások után újra megnyitotta az utat a megállapodás felé.

A hivatalosan Közös Átfogó Cselekvési Tervként vagy JCPOA-ként ismert paktumban részt vevő felek a hírek szerint közel álltak ahhoz, hogy Bécsben megegyezzenek mindaddig, amíg az Egyesült Államok és az EU átfogó szankciókat nem vezetett be Oroszországgal szemben Ukrajna megtámadása miatt. Moszkva ezután azt követelte, hogy az Iránnal folytatott jövőbeni kereskedelmet ne befolyásolják a nyugati szankciók, ezért a múlt héten felfüggesztették a tárgyalásokat.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden azt mondta, hogy „írásos garanciákat kapott” az Egyesült Államoktól arra vonatkozóan, hogy követeléseit teljesítik, ami azt jelenti, hogy a tárgyalások valószínűleg folytatódnak. A brit-iráni kettős állampolgárok közel egyidejű szabadon bocsátása az iráni fogva tartásból az Egyesült Királyságba, és az Egyesült Királyság által bejelentett, több évtizedes, 530 millió dolláros Iránnal szembeni adósság visszafizetése javította a megállapodás lehetőségét.

Hirdetés

Az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég elemzői szerdán írták: „Az üzlet meglehetősen gyorsan megszülethet – valószínűleg már ezen a héten.

„Oroszország azon döntése, hogy mérsékli követeléseit, elhárítja a legjelentősebb akadályt a JCPOA újjáéledése előtt” – írták az elemzők, optimista 80%-ra téve az üzlet sikerének esélyét. „A két brit-iráni fogoly szabadon bocsátása újabb pozitív jelzés arra vonatkozóan, hogy a tárgyalások a végéhez közelednek” – mondták.

Visszatér az iráni olaj a piacra?

Hirdetés

Mivel az Egyesült Államok megszünteti orosz olajimportját, az EU pedig csökkenteni kívánja Moszkvától való energiafüggőségét, az iráni nyersolaj vonzóbbnak tűnik – akárcsak a más szigorúan szankcionált országokból származó nyersolaj, mint például Venezuela, amely állítólag energiaügyi megbeszéléseket folytatott amerikai tisztviselőkkel. .

A 2015-ös megállapodáshoz való visszatérés, amely eredetileg megszüntette az Iránnal szembeni szankciókat nukleáris programjának korlátozásáért cserébe, az iráni olaj visszatérését eredményezné a piacra egy olyan időszakban, amikor az energiaellátás hiánya és a geopolitikai volatilitás a legmagasabbra hozta a kőolaj árait. több mint egy évtizede.

James Swanston, a londoni székhelyű Capital Economics közel-keleti és észak-afrikai közgazdásza csütörtöki feljegyzésében “növelné a globális olajellátást, és lefelé nyomhatná az árakat” – írta csütörtöki feljegyzésében, hozzátéve, hogy ez a geopolitikai feszültségek enyhítésében is segíthet. a régióban.” A korábbi termelési szintekre való visszatérés azonban időbe telik.

Hirdetés

Az S&P Global Platts nyersanyag-elemzői azt jósolják , hogy az Irán elleni szankciók azonnali feloldása esetén ez év áprilistól májusig további napi 500 000 hordó olajat exportálhat a piacokra, ez a szám pedig további napi 1,3 millió hordót is elérhet. ez év végéig.

Irán volt az ötödik legnagyobb kitermelő az OPEC-ben 2020-ban. Mielőtt a Donald Trump-kormányzat 2018-ban egyoldalúan lemondott a megállapodásról, és újból megbénító szankciókat vezetett volna be Irán gazdaságára, az ország napi 3,8 millió hordó olajat termelt. Ez később 1,9 millió hordóra esett vissza, jelenleg pedig napi 2,4 millió hordó az Atlantic Council szerint – igaz, ennek nagy részét a szankciók miatt inkább a raktárban kellett tárolni, mint exportálni.

Az Egyesült Államok kilépése óta Teherán jelentős előrehaladást ért el nukleáris tevékenysége terén, növelve az urándúsítást és a készleteket, amelyek messze meghaladja a 2015-ös megállapodás paramétereit.

Hirdetés

Ez azt jelenti, hogy lecsökkent a „kitörési ideje”, vagyis az az idő, ameddig egy nukleáris bomba megépítéséhez szükséges. Irán vezetői azt mondták, hogy előretörése mindaddig folytatódni fog, amíg az Egyesült Államok szankcióit nem szüntetik meg.

Washington öböl menti szövetségesei nem boldogok

Tizenegy hónappal a tárgyalások újraindítása után, amikor az Egyesült Államok és Irán nem közvetlenül, hanem európai közvetítőkön keresztül beszélt, a fennmaradó akadozó pontok leginkább a szankciókkal kapcsolatos kérdésekhez kapcsolódnak, beleértve azt is, hogy az Egyesült Államok továbbra is külföldi terroristaként fogja-e megjelölni az iráni Iszlám Forradalmi Gárdát. Szervezeti lista.

Hirdetés

„De nem valószínű, hogy ezek áthidalhatatlanok” – mondják az Eurázsia elemzői, tekintettel arra, hogy Washington és Teherán is megállapodást akar.

Az egyezséghez való visszatérés kilátásai nem tetszettek Washington Arab-öbölbeli szövetségeseinek, különösen Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek, az OPEC két vezető nyersolajtermelőjének és Irán régi ellenfelének. A hírek szerint ketten nem fogadták Joe Biden elnök felhívásait, amikor megpróbálta meggyőzni őket arról, hogy növeljék olajtermelésüket a szárnyaló árak enyhítése érdekében.

Az OPEC nem jelezte, hogy a 2021-es OPEC-tagok és nem OPEC-szövetségeseik – Oroszország vezetésével – előre tervezett növelésén túlmenően növelnék kitermelését.

Forrás: cnbc.com

Hirdetés