Pofon a NATO-nak: saját légterükön keresztül szállított Kína légvédelmi rakétarendszert Szerbiának
Kínai légvédelmi rakétarendszert kapott a hétvégén Szerbia – írja ma az Associated Press (AP).
Média- és katonai szakértők arról számoltak be, hogy április 9-én kora reggel a KNK légierejének hat Y-20-as szállítórepülőgépe szállt le a belgrádi repülőtéren, amelyek állítólag HQ-22-es légvédelmi rakétarendszereket szállítottak a szerb fegyveres erők számára.
A belgrádi Nikola Tesla repülőtéren Katonai jelzésekkel ellátott kínai légi “kamionokat” fotóztak le.
Ahhoz, hogy ezt a fegyverszállítmányt a kínaiak el tudják juttatni Szerbiának, legalább két NATO-tagország, Törökország és Bulgária területe felett kellett átrepülniük. Egyes politikai szakértők ezt az akciót Kína növekvő globális befolyásának demonstrációjaként értékelték. Az Y-20-as hadművelet meglepetés volt, ami egy teljesen új jelenségként értelmezhető.
Aleksandar Radić szerb katonai elemző kijelentette, hogy ezzel az akcióval “a kínaiak erődemonstrációt hajtottak végre”.
Aleksandar Vučićs szerb elnök megerősítette a közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszer érkezését, amelynek megvásárlásáról még 2019-ben állapodtak meg Kínával és azt ígérte, hogy a jövő héten bemutatja a szerb fegyveres erők „legújabb büszkeségét”.
Az AP emlékeztetett arra, hogy Szerbia szomszédainak többsége NATO tagország, melyek nem engedélyezik a katonai szállítógépek berepülését országaik légterébe a jelenlegi orosz-ukrán konfliktus miatt. Ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy Szerbiát Oroszország legközelebbi szövetségesének tartják Európában, hiszen a szerbek nem voltak hajlandóak csatlakozni az Oroszország elleni szankciókhoz.
Még 2020-ban az amerikaiak figyelmeztették Belgrádot, hogy ne vásároljon HQ-22 légvédelmi rendszereket. Washingtonból felhívták a figyelmet arra, amennyiben Szerbia valóban csatlakozni akar az Európai Unióhoz és más euroatlanti szövetséghez, akkor katonai felszerelését a nyugati normákhoz kell igazítania.
A kínai rakétarendszert gyakran az amerikai Patriot és az orosz S-300-asokhoz hasonlítják, bár hatótávolsága kisebb. Szerbia lesz az első kínai légvédelmi rakétarendszert használó állam – jegyzi meg az AP.
NIF nyomán
Follow @jobboldalihirek