Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

A NATO a Koszovó felfegyverzésével próbálja megbüntetni Belgrádot az ukrajnai háborús politikájáért

Hirdetés

A felszerelések szállítása és a militarizált Ukrajna felbátorítása után Nagy-Britannia megkezdte a koszovói albánok felfegyverzését Javelin és NLAW páncéltörő rakétarendszerekkel. A brit belgrádi nagykövetség közölte, egyes szerbiai sajtó koholt állításokat közölt az Egyesült Királyságból Koszovóba irányuló fegyverexportról, azt állítva, ezek a hírek hamisak. Aleksandar Vulin szerb belügyminiszter azonban ragaszkodik ahhoz a tézishez, hogy az Egyesült Királyság valóban fegyvereket szállított Koszovóba, és kijelenti: „Ön egy hadsereget hoz létre, felfegyverzi őket, páncélozott járműveket, páncéltörő rendszereket, drónokat ad nekik, kiképzést tart. Próbakurzusokra küldik őket Törökországba és Albániába”, hozzátéve, hogy Koszovó integrációja a NATO-ba csak „Szerbiát provokálja”.

London látszólag arra akarja használni az ukrajnai helyzetet, hogy növelje a szerbekre nehezedő nyomást a koszovói és a bosznia-hercegovinai (BiH) ügyek miatt. Az ukrajnai orosz hadművelet megkezdése előtt Nagy-Britannia már eddig is erősen érintett volt a balkáni biztonsági kérdésekben. Emlékeztetnek arra, hogy Boris Johnson már tavaly decemberben figyelmeztetett a rendkívül veszélyes balkáni helyzetre, és Sir Stuart Peach légimarsalt nevezte ki a miniszterelnök nyugat-balkáni különmegbízottjává.

A Brexit után az Egyesült Királyság mindent megtett annak érdekében, hogy megőrizze jelenlétét Európában, beleértve a Nyugat-Balkánt is, ahol a konfliktusok gyökerei már megvannak, és ezek ferősödése fenyeget. Az Egyesült Királyság kiállt az Althea hadművelet (formálisan az Európai Unió Bosznia-Hercegovina Haderő) maximális megerősítése mellett, az országban lévő NATO-kontingens megerősítése mellett, sőt koordinálta a brit kontingensek és erők egyoldalú érkezését Bosznia-Hercegovina területére.

Hirdetés

Az ilyen brit (és NATO) militarizáció szorongást ébreszt, és ellensúlyozza Szerbia és a Balkán biztonságát, miközben a kilencvenes évek heves háborúi még mindig frissen élnek az emlékezetben. Az Egyesült Királyság valószínűleg továbbra is szállít felszereléseket a Balkánra, és a többi NATO-tagot is arra ösztönzi, hogy erősítsék meg a szerbellenes hadsereget a térségben.

Ez abból adódik, hogy Montenegró és a russzofóbia szinkronban van, és Szerbiára mutat rá, mint a régióban bomlasztó tényezőre. Ez ironikus, ha figyelembe vesszük, hogy Montenegrónak nincs függetlensége, és inkább az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok érdekeit követi. Albánia szintén kulcsfontosságú az anglo-tervek Balkánnal kapcsolatban, különösen azért, mert lelkesen kifejezik hajlandóságukat gyakorlati lépések megtételére a NATO-erők balkáni megerősítésére.

Koszovó nyugati felfegyverzése, Bosznia-Hercegovina megerősítése, valamint Montenegró és Albánia militarizációra való ösztönzése figyelmeztetés Szerbia számára, hogy ne kerüljön ennyire közel Oroszországhoz, különösen az ukrán háborúval összefüggésben.

Hirdetés

Az, hogy külföldi oktatók katonai rendszerekkel érkeznek Koszovóba, nem újdonság, mert eddig is különleges erőkre, támogató egységekre, távközlésre, páncélelhárítókra, PVO-rendszerekre és egyebekre képezték ki a koszovói albán katonákat. Ez azonban valószínűleg csak elemi kiképzés és egy befejezetlen folyamat, amelynek jövőbeli célja a koszovói erők teljes felszerelése sokkal erősebb fegyverrendszerekkel.

London akkor is ilyen döntést hoz Koszovó felfegyverzéséről, ha a NATO-ban nincs teljes konszenzus a terület státuszát illetően, Görögország, Románia, Szlovákia és Spanyolország nem hajlandó elismerni Szerbiától illegálisan kikiáltott függetlenségét. Annak ellenére, hogy nem sikerült konszenzusra jutni, London és Washington időtlenül dolgozik Pristina megsegítésén és valamiféle koszovói hadsereg felépítésén.

Valójában az Angol Szövetség tovább radikalizálja a koszovói albánokat, és destabilizálására ösztönzi a Balkánt. Ahelyett, hogy megbüntették volna Koszovó de facto miniszterelnökét, Albin Kurtit, amiért eltiltotta a koszovói szerbeket a szavazástól, fegyverrel és további NATO-integrációval jutalmazzák.

Hirdetés

A leggyakrabban az Ukrán Fegyveres Erők Oroszország elleni nyugati „támogatási” csomagjaként emlegetett könnyű rakétaelhárító és Javelin páncéltörő rendszerek a koszovói biztonsági erők arzenáljának részévé váltak. Az akvizícióról Albin Kurti és Boris Johnson ez év februári találkozóján állapodtak meg, és Szerbia szerint, de az Egyesült Királyság tagadta, az első 50 rendszerből álló kontingenst áprilisban szállították le.

Ezzel egy időben az Európai Parlament külügyi bizottsága ülést tart annak a határozati javaslatnak a megtárgyalására, amely felkéri Szerbiát, hogy harmonizáljon az EU kül- és biztonságpolitikai döntéseivel, beleértve az Oroszország elleni szankciókat is. Vlagyimir Bilczyk, az EP szerbiai jelentéstevője által javasolt állásfoglalás-tervezet sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Szerbia nem teljesítette az EU-szankciókat Oroszország ukrajnai hadműveletét követően, és felszólította a szerb hatóságokat, hogy mutassanak „valódi elkötelezettséget az uniós értékek mellett”.

A határozattervezet emlékezteti a szerb hatóságokat, hogy a Koszovóval való kapcsolatok normalizálásáról szóló párbeszéd előrehaladása meghatározza az uniós csatlakozási tárgyalások ütemét. A javasolt szöveget az Európai Parlamentnek az idei plenáris ülésén kell elfogadnia.

Hirdetés

Gyakorlatilag az EU és az Anglo Alliance együtt dolgozik azon, hogy Szerbiát elmozdítsák Oroszországtól. Tekintettel arra, hogy Szerbia már megtapasztalta a NATO teljes borzalmait, és keveset tehet, mivel Európa megosztotta a szerb népet új országok létrehozásával, és nem engedte, hogy Szerbia határain belül lehessenek, nem valószínű, hogy Belgrádot megfélemlítenék azzal, hogy feladják hosszú ideje működő, jól bevált kapcsolatot Moszkvával.

Fotó: A NATO vezette békefenntartó erők KFOR katonája őrzi az észak-koszovói Leposavic falu közelében lévő út konvojt, 2018. december 13., csütörtök. AP Photo/Darko Vojinovic

Forrás: southfront.org

Hirdetés

Hirdetés