Sokan kérdezik: Mi van a paksi olcsó árammal és mi van az orosz gázszerződéssel? – Itt a válasz…
„🤔Mi van a paksi olcsó árammal és mi van az orosz gázszerződéssel? Miért drágul ezek ellenére is minden? Sokszor olvasom kommentekben ezeket a kérdéseket, itt vannak a lehetséges válaszok:
👉A 2020-as adatok szerint 11,4 forint volt 1 kWh Pakson megtermelt áram ára. Igen ám, de a például a Pakson tavaly előállított bruttó 16 TWh a hazai termelésnek csupán a 47 százalékát tette ki, a többit gáz (26 százalék), szén (11 százalék) és naperőművek (7 százalék), de van még biomassza és szénenergia is.
👉A koronavírus-járvány, a háború és a brüsszeli szankciók hatására mind a szén, mind a gáz ára évtizedes csúcsra emelkedett és mivel a Magyarországon megtermelt áram esetében ezek a nyersanyagok jelentős (nagyjából 37 százalék) részt képviselnek, így sajnos az áram ára is jelentősen megdrágult. Nem beszélve arról, hogy külföldről is veszünk áramot, aminek szintén piaci ára van. Itt látható az áram piaci árainak alakulása: https://bit.ly/3OaqCdF
👉A gáz esetében Magyarország hosszútávú szerződést kötött Oroszországgal, ami a korábbi megállapodásnál is előnyösebb. Ugyanakkor ez sem védi ki teljesen az áremelkedéseket, ha a piaci ár megsokszorozódik, az a magyar gázvásárlásban is érezteti a hatását. A szerződés csupán arra garancia, hogy meg is érkezzen a szükséges mennyiségű gáz, ne legyen olyan hiány, mint például Németországban. Itt egyébként megtekinthető a gáz piaci árának változása: https://bit.ly/3z7OUkp
💥Paks és a gázszerződés arra továbbra is garancia, hogy az átlagfogyasztásig biztosítsa a rezsicsökkentést. Máshol Európában mindenki a piaci árat fizeti.”
Forrás: Deák Dániel FB