A számítások alapján
URSULA VON DER LEYEN BIZOTTSÁGI ELNÖK JELENLEGI 29 205 EURÓS HAVI FIZETÉSE – A PÓTLÉKOKAT NEM SZÁMÍTVA – 2482 EURÓVAL, 31 687 EURÓRA EMELKEDHET. EGY UNIÓS BIZTOS ALAPBÉRE 23 809 EURÓ, AMI A JÖVŐBEN 25 833 EURÓ LEHET, EZ 2024 EURÓS PLUSZT JELENT. MÉG A LEGALACSONYABB JÖVEDELMI SÁVOKBAN (3057 EURÓ HAVONTA) IS 260 EURÓS NÖVEKEDÉS VÁRHATÓ.
Az uniós intézményekben 16 fizetési szint van, a tizediktől már havi bruttó 10 ezer euró feletti fizetésre lehet számítani. Az osztrák exxpress nevű portál a brüsszeli feizetéemelési tervről szóló cikkében megjegyezte, hogy az ausztriai Nemzeti Tanács, – a parlamenti alsóház, ami ott lényegében a törvényhozás – egyetlen képviselője sem keres ennyit, azaz 10 ezer eurót.
A brüsszeli fizetéseket 2013 óta az inflációhoz kötik, így az uniós tisztségviselőknek és a parlamenti képviselőknek nem kell reálbércsökkenéstől tartaniuk. A számítás alapja Belgium és Luxemburg inflációs rátája, ami jelenleg 9,4, illetve 8,5 százalék. A Handelsblatt értesülései szerint a végső összegről még vita folyik az EU Bizottságon belül.
A LAP BECSLÉSE SZERINT ÖSSZESEN MINTEGY 60 000 EMBER RÉSZESÜLHET AZ INFLÁCIÓS KIIGAZÍTÁSBÓL. HA EZT VALÓBAN MARADÉKTALANUL VÉGREHAJTJÁK, AZ VALÓSZÍNŰLEG MILLIÁRDOKKAL NÖVELI AZ EU KÖLTSÉGVETÉSÉT.
Hirdetés
A tagállamokból viszont már érkeznek a kritikák. Stefan Müller, az CSU ügyvezető igazgatója felháborodottan nyilatkozott a Bildnek: Az EU a fizetések tekintetében nyilvánvalóan egy önkiszolgáló bolt lett.Felhívta a figyelmet, hogy Németországban egyetlen alkalmazott sem kap automatikus inflációs kompenzációt. – A brüsszeli nyolc százalékos béremeléssel gúnyt űznek minden keményen dolgozó németországi munkásból – mondta a CSU politikusa.
EGY MÁSIK BAJOR KERESZTÉNY-SZOCIALISTA POLITIKUS MARKUS FERBER AZT HANGSÚLYOZTA, HOGY AZ EU-NAK PÉLDAKÉPNEK KELL LENNIE A BÉREK VISSZAFOGÁSÁBAN, HOGY NE SZÍTSA TOVÁBB AZ INFLÁCIÓT.
Moritz Körner, a német szabad demokraták (FDP) politikusa bejelentette, hogy a költségvetési tárgyalásokon ezt alaposabban meg kell vizsgálni. A fizetésemelés pontos mértékét csak 2022 végén hozzák nyilvánosságra, de Brüsszelben már heves viták folynak. A héten az EU-nagykövetek testületében több tagállam is csalódottságának adott hangot.
Hirdetés
Frank Schäffler szintén az FDP parlamenti képviselője a Bundestagban már 2013-ban fizetési vitát kezdeményezett az uniós köztisztviselők fizetéséről. Akkoriban 4400 uniós köztisztviselőnek már nagyobb volt a havi fizetése, mint a német kancellárnak.
A brüsszeli fizetésemelések terve azért is váltott ki felháborodást, mert közben a legabszurdabb takarékossági ötletekkel és elvárásokkal bombázza az EU a tagállamokat, amelyeket az ukrajnai háború miatt rég nem látott válság fenyegeti, jórészt éppen az unió elhibázott szankciós politikája miatt.
Forrás: origo.hu
Hirdetés