Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Új útra lép az amerikai hegemóniát elutasító világ

Hirdetés

Mind több ország szegezi szembe szuverenitását az amerikai hegemóniával, és keresi az egyenjogú nemzetközi együttműködést. Erről tanúskodik a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) kétnapos szamarkandi csúcstalálkozója, melyen Kína és Oroszország vezető szerepre vállalkozott a kooperatív világrend megteremtéséért – foglalta össze a történtek lényegét a Magyar Békekör szombaton.

A Szamarkandi Nyilatkozatból kiderül, Irán megállapodást írt alá a Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország, Tádzsikisztán és Üzbegisztán által 2001-ben alapított szervezettel arról, hogy egy éven belül az SCO tagjává válhasson. Döntöttek Fehéroroszország tagfelvételi eljárásának megindításáról is.

Bahrein, a Maldív Köztársaság, Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek és Mianmar (Burma) dialógus partneri viszonyra lépett az SCO-val, Egyiptom, Szaúd-Arábia és Katar egyezményben készül vállalni, hogy előzetesen eleget tesz az SCO-tagság feltételeinek, és belép a szervezetbe. Az SCO titkársága együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az Arab Liga titkárságával, az UNESCO-val az ENSZ Ázsia és Csendes-óceáni Gazdasági és Szociális Bizottságával.

Hirdetés

Kína és Oroszország háromoldalú stratégiai partneri viszonyra lépett Mongóliával. Raiszi iráni elnök Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélése után tudatta, hogy Teheránt és Moszkvát stratégiai kapcsolat köti össze.

Óriási lépésekkel fejlődik a kínai-orosz kereskedelem: tavaly 35 százalékkal nőtt 2020-hoz képest, és elérte a 140 milliárd dollárt, 2022 első hét hónapjában pedig további 25 százalékkal bővült, és az év végére várhatóan eléri a 200 milliárdot.

Putyin orosz, és Hszi Csin-ping kínai elnök elhatározta, hogy országaik példát mutatnak egy felelős világhatalomra, és vezető szerepre vállalkoznak a gyorsan változó világ fenntartható és pozitív fejlődési pályájára állításáért.

Hirdetés

Putyinnal tartott kétoldalú megbeszélésén Narendra Modi indiai miniszterelnök sürgette az ukrajnai háború befejezését. Azt mondta az orosz elnöknek, hogy „ez nem a háborúskodás kora”. Oroszország mindent megtesz a háború mielőbbi befejezéséért, de Kijev nem hajlandó tárgyalni, hanem a hadszíntéren akar győzni – válaszolt Putyin. A két ország kereskedelme látványosan bővül. India nyolcszorosára növelte műtrágya behozatalát Oroszországból, hogy biztosítsa a lakosság élelmiszerellátását.

Shavkat Mirziyoyev üzbég, és Hszi Csin-ping kínai elnök kereskedelmi-gazdasági és befektetési együttműködési megállapodást írt alá 15 milliárd dollár értékben.

A Szamarkandi Nyilatkozat szerint a kölcsönös fizetésekben fokozatosan növelik a nemzeti valuták részarányát. Elhatározták, hogy beruházási terveik anyagi támogatása érdekében felgyorsítják az SCO Fejlesztési Bank és Fejlesztési Alap létrehozásáról folyó tárgyalásokat.

Hirdetés

Az SCO-ban tömörülő nemzetek javítani akarják a világgazdaság irányításának intézményi rendszerét. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elvein és szabályain alapuló nyitott, átlátható, tisztességes, befogadó, és megkülönböztetéstől mentes, sokoldalú kereskedelmi rendszert akarnak, szemben a protekcionizmussal és a kereskedelmi korlátozásokkal. A maguk részéről elősegítik a kereskedelem és a befektetések számára kedvező feltételek megteremtését: fokozatosan biztosítják az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a technológiák szabad mozgását. Ilyen szellemben kívánnak javítani a WTO kereskedelmi szabályain, tárgyalási módszerein és vitarendezési gyakorlatán.

“Elfogadhatatlannak tartjuk a nemzetközi joggal ellentétes egyoldalú korlátozások bevezetését, ideértve a területen kívüli intézkedéseket, amelyek destabilizálhatják a globális élelmiszerpiacokat, és veszélyeztethetik a hosszú távú társadalmi-gazdasági stabilitást, elsősorban a fejlődő és a legkevésbé fejlett országokban, továbbá a gabonának bio-üzemanyagként történő felhasználását, mert más tényezőkkel együtt ingadozóvá teszi a globális élelmiszerárakat” – áll a nyilatkozatban.

Biztonsági téren állást foglaltak a világűr fegyvermentesítése mellett, és kötelező érvényű nemzetközi megállapodás megkötését szorgalmazták. Az SCO nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződésben részes tagállamai kiállnak a szerződés rendelkezéseinek szigorú betartása mellett. Közép-ázsiai nukleáris fegyvermentes övezetet hoznak létre a regionális biztonságért, és a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáért.

Hirdetés

A nyilatkozatban leszögezik: a Sanghaji Együttműködési Szervezet tevékenysége nem irányul más államok és nemzetközi szervezetek ellen, az SCO nyitott a széles körű együttműködésre velük az ENSZ Alapokmánya, az SCO Charta és a nemzetközi jog céljainak és elveinek megfelelően. A regionális és a globális problémák közös megoldására törekszik a kölcsönös érdekek alapján. Az SCO tevékenysége az országok közötti kereskedelmi, gazdasági, kulturális és humanitárius kapcsolatok erősítésére irányul. A szervezet országai fejleszteni kívánják politikai és biztonsági, kereskedelmi, gazdasági, pénzügyi és befektetési, kulturális és humanitárius kapcsolataikat. Békés, biztonságos, virágzó és környezetbarát Földkerekséget akarnak teremteni, melyen az ember harmonikusan együtt él a természettel – áll a nyilatkozatban.

„Az SCO tagországainak közös munkája egoizmustól mentes elveken alapul mind a politikában, mind a gazdaságban. Széles távlatokat tár fel a további kölcsönösen előnyös együttműködés előtt a politika, a gazdaság, a kulturális-humanitárius és egyéb területeken” – értékelte a szamarkandi csúcstanácskozást Putyin orosz elnök.

Szamarkand (Üzbegisztán), 2022. szeptember 17. szombat (MB)

Hirdetés

Kiadta: Magyar Békekör

Hirdetés