Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Barbár módon lefűrészelték, és a várárokba hajították a munkácsi turulszobrot, pedig a különböző nemzetiségű helyiek a magukénak érezték – a karmaival még ragaszkodik a helyéhez

Hirdetés

Felháborodtak a helyiek a munkácsi vár Turul-emlékművének egyeztetés nélküli, barbár eltávolítása miatt. A Mandiner a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség titkárát kérdezzük a fejleményekről.

Hirtelen hozott határozattal a munkácsi városi tanács eltüntette a vár ikonikus turulszobrát, és helyette az ukrán címer háromágú szigonyát, a trizubát helyezik ki.

A kárpátaljai magyar kisebbség jogait és jóérzését figyelmen kívül hagyó lépésről Darcsi Karolinát, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség kommunikációs titkárát kérdezzük.

Hirdetés

Ahogy a politikus a lapnak elmondta: „A szobor lebontása abszolút meglepett minket. Korábban volt arra törekvés, hogy az ukrán kiscímert kihelyezzék a munkácsi várba. Azonban arról nem esett szó, hogy ezt a turulszobor helyén fogják megtenni. Az emlékmű eltávolítása a város ukrán lakosságát is mélységesen felháborította,

a város polgárai nemzetiségtől függetlenül magukénak érezték a szobrot,

amit Munkács bármely pontjáról lehetett látni. Ukrán civilek is javasolták a tiltakozó aláírásgyűjtés megindítását, ami jól demonstrálja a lakosság ragaszkodását a megszokott szoborhoz, és megmutatja a városvezetés önkényes működését.”

Hirdetés

Hozzáteszi, hogy a döntés nem csupán a magyarságra nézve káros, hanem a műemlékvédelmi törvényt is megsérti, ugyanis a szobor Ukrajnában bejegyzett műalkotás. Darcsi arra is kitér, hogy megdöbbentő módon távolították el az emlékművet: „Amikor a rendelet kijött, épp légiriadó volt a városban. Ezt követően, alig két óra leforgása alatt tüntették el a szobrot.

A turult barbár módon egyszerűen lefűrészelték a talapzatról

úgy, hogy a madár karmai még az oszlopon maradtak, míg a közel egytonnás műalkotást a várárokba hajították. Mindezt villámgyorsan intézték egy olyan országban, ahol egy sima kátyuzásra is hónapokat kell várni.”

Hirdetés

A lépést szerinte nem lehet máshogy értékelni,

mint a városvezetés és személyesen a polgármester súlyos provokációjaként,

Hirdetés

ami az ukrán-magyar együttélés megbontását célozza. Jelen helyzetben szerinte egy ilyen akció az oroszok kezére játszik, és a társadalmi békét bontja meg az eddig egységes Kárpátalján. Ahogy fogalmazott, a háborús krízisben egy ilyen durva és önkényes akció érthetetlen nacionalista (szerintünk inkább soviniszta – a szerk.) erődemonstrációnak tűnik.

A városkép meghatározó eleme, a turulemlékmű már a második szobor a munkácsi várban. Az elsőt, Berczik Gyula alkotását még a millennium évében, 1896-ban emelték, majd 1926-ban, a csehszlovák megszállás idején elbontották. Az új, egyébként nagyobb méretű turulércalakra egészen 2008-ig várni kellett, amikor az Amerikából hazatérő Pákh Sándor kezdeményezésére és támogatására felavathatták az egyébként ukrán (pontosabban részben magyar származású ruszin – a szerk.) nemzetiségű művész, Mihajlo Beleny (magyarosan Belény Mihály – a szerk.) alkotását.

A szobor felállítása a kárpátaljai nemzetiségek egymás mellett élését is szimbolizálta, hogy egy ukrán többségű város mindennapjainak a jelentős számú magyar és orosz kisebbség is részese lehet. Ezt a gesztust szüntette meg a munkácsi városvezetés, amikor váratlan és gyorsan végrehajtott döntéssel a trizubára cserélte a turult. A magyar lakosság méltóságát és egyenlőségérzetét súlyosan sértő lépésről
a városi tanács nem konzultált a nemzetiségi képviselőkkel.

Hirdetés

A döntéssel szemben a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség is tiltakozott. Dobsa István kárpátaljai politikus pedig úgy fogalmazott, hogy a rombolás helyett a békés egymás mellett élésre kellene törekedni, hiszen magyar és az ukrán történelmi jelképek megférhetnének egymás mellett: „Mélységesen elítélem a szándékot, és bízom abban, hogy akadnak olyan ukrán nemzetiségű emberek, akik velem együtt gondolják ezt így. Ne engedjék becsapni saját magukat! Rombolni mindig könnyebb, de az a gazemberek módszere. A Trizub megférhet az emlékmű mellett.”

A magyar kormány részéről Potápi Árpád, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára fogalmazott meg a fideszes Mandiner szerint éles kritikát: „Egy európai értékeket valló országban alapvető fontosságú a történelmi emlékművek és emlékhelyek kölcsönös tisztelete.”

Méltó örököseik a szovjeteknek

A helyi felháborodók sorát erősíti többek között Popovics Pál, helyi tanár is, aki rövid, de találó bejegyzésében mutatja be, hogy kikhez hasonlítanak ezek az európéer nagyukránok:

A csehek 1924-ben levették a turulmadarat egy sokkal magasabb obeliszkről de épségben, egészben helyezték el a várudvaron. Igaz, a szovjetek 1945-ben feldarabolták, beolvasztották és ötágú csillagokat öntöttek belőle.

2022-ben Baloga polgármester és bérencei suttyomban, sebtében és jogtalanul szétfűrészelték és a mélybe vetették, ezzel is igazolva intelligenciájukat valamint a város történelmi örökségeihez és az itt élő magyar kisebbséghez való hozzáállásukat. Méltó örökösei a szovjeteknek.

No de a kard és a karmok még fenn vannak az obeliszk tetején. Ragaszkodik a helyéhez…


Ragaszkodik a helyéhez, helyünkhöz… (forrás: Popovics Pál Fb-oldala)


Egyre több Facebook-profilon üzeni a turul, hogy visszajön (forrás: Fb)

Frissítés: Mi Hazánk: a magyar nemzet elleni támadás, haza kell küldeni az ukrán nagykövetet

Már több, mint 200, Kárpátaljáról elhurcolt, magyar nemzetiségű katona halt meg az ukrán-orosz konfliktusban Ukrajna oldalán, ukrán katonai egyenruhában. „Hálából” Munkács város vezetése elrendelte a Munkács váránál található Turul-emlékmű lebontását, és helyette az ukrán címer kihelyezését – írja közleményében Árgyelán János, a Mi Hazánk Külügyi és EU Kabinetjének elnöke. Alább a folytatás.

A Mi Hazánk Mozgalom a nemzeti jelképeink, köztük a turulmadár megrongálását, eltüntetését, meggyalázását a magyar nemzet elleni támadásként értékeli, ezért Ukrajnát barátságtalan országnak minősíti. Felszólítjuk a magyar kormányt, hogy azonnali hatállyal állítson le minden közvetett és közvetlen katonai segítségnyújtást Ukrajna részére, valamint küldje haza az ukrán nagykövetet a gyalázatos döntés eltörléséig!

A Mi Hazánk Mozgalom a béke megteremtésének híve, amit bármi áron el kell érni a háborúzó felek között. A cél, hogy nemcsak Magyarország, a magyar emberek, hanem az összes európai nemzet sorsa a megszokott kerékvágásban, megfelelő mennyiségű és normális árú gáz, üzemanyag, élelmiszer és egyéb nyersanyag biztosításával folyjon tovább. Ezért a konfliktus egyedüli megoldása a tárgyalóasztal melletti rendezés lehet, amely az oroszellenes háborús uszítás, a globalista óriáscégek és az Amerikai Egyesült Államok szankciós politikai érdekeinek kiszolgálása helyett a legfőbb célja kellene, hogy legyen az Európai Unió vezetésének is.

Forrás: Kuruc.info

 

Hirdetés