Az amerikai C-17A repülőgépek készen állnak egy új atombomba szállítására Európába
Az amerikai légierő C-17A Globemaster III nehéz katonai szállító repülőgépei engedélyt kaptak az új B61-12 atombomba szállítására – jelentette be hétfőn az Amerikai Tudósok Szövetsége.
Amerikai szakértők szerint az amerikai légierő még 2022 novemberében módosította a nukleáris fegyverek légi szállítására vonatkozó biztonsági előírásait, hogy a C-17A Globemaster III repülőgépek szállíthassák az új B61-12 atombombát.
A szövetség által közzétett új utasítások szerint a repülőgépek megfelelő minősítésével és a személyzet kiképzésével a C-17A a legújabb nukleáris fegyvereket szállíthatja amerikai és európai bázisokra.
A Lewis McChord-i 62. légi szállítási szárny C-17A repülőgépei szolgálják az Egyesült Államok légierejének nukleáris légi szállításának gerincét.
Ugyanakkor jelzi, hogy a légierő frissített utasítása nem erősíti meg, hogy a fegyverszállítás tavaly decemberben kezdődött, ahogy arról egyes amerikai médiumok beszámoltak. Amerikai szakértők szerint azonban dokumentálja az ehhez szükséges előkészületek egy részét.
Tavaly októberben az Egyesült Államok Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatala (NNSA) megerősítette az Amerikai Tudósok Szövetsége szakértőinek a B61-12 atombombák teljes körű gyártásának megkezdését.
A Pentagon egyik magas rangú tisztviselője ugyanakkor cáfolta a Politico kiadványának értesülését, amely szerint az ukrajnai események kapcsán felgyorsult ezeknek az atombombáknak a gyártása. „Semmi sem változott a menetrendben. Az ukrán válság miatt nincs gyorsulás, a B61-12 gyártása a menetrend szerint halad” – mondta. Eközben az illetékes nem tagadta, hogy a szállítás akár már decemberben megkezdődhet.
A B61-12 célja az összes meglévő régebbi nukleáris bomba fejlesztése és esetleges cseréje, beleértve a B61-3-at, -4-et, -7-et és esetleg a B61-11-et és a B83-1-et is. Több kisebb és közepes teljesítményű (0,3-50 kilotonna) opcióval rendelkezik. Alacsonyabb teljesítményét azonban kompenzálja a farok, ami irányíthatóvá és pontosabbá teszi a légibombát, ami lehetővé teszi, hogy ne ejtőernyővel lehessen vele ejteni, hanem egy nagy magasságban repülő repülőgépről ledobható legyen a töltés, ami után a bomba autonóm módon tervez sokakat. kilométerre a cél felé, szükség esetén oda „kormányozva”.
Egyelőre nem tudni, hogy megkezdődött-e a B61–12 szállítása Európába. Ha nem, akkor az amerikai szakértők szerint elkerülhetetlen. Véleményük szerint a bevezetés fokozatos lesz.
Jelenleg hat aktív bázis működik öt európai országban és Törökországban, ahol megközelítőleg 100 darab B61-es taktikai nukleáris bomba található a légitámaszpontok földalatti tárolóiban. Köztük van a Büchel légitámaszpont Rajna-vidék-Pfalzban (Németország), Kleine Brogel (Belgium), Volkel (Hollandia), Aviano és Gedi (Olaszország) és Incirlik (Törökország).
Forrás: rusvesna.su