Kreml: jelenleg csak katonai eszközök vannak az ukrán konfliktus megoldására
Jelenleg nincs politikai vagy diplomáciai megoldás az Ukrajnával fennálló konfliktusra, Moszkva katonai eszközökkel igyekszik megoldani azt – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Peszkov szerdán orosz újságíróknak nyilatkozva megismételte, hogy Moszkva eltökélt céljai elérésében, amelyeket Vlagyimir Putyin elnök a katonai művelet több mint egy évvel ezelőtti megkezdésekor vázolt fel.
“Többször elmondtuk, hogy Oroszország céljait … különböző módokon lehet elérni. Ezek a politikai-diplomáciai vagy – ha a politikai-diplomáciai jelenleg lehetetlen, márpedig Ukrajna esetében sajnálatos módon lehetetlen – katonai eszközökkel, vagyis a különleges katonai művelet révén” – jelentette ki Peszkov.
A szóvivő nem adott becsléseket arra vonatkozóan, hogy pontosan mikor érhet véget a Moszkva és Kijev között zajló konfliktus, a kérdést ismét az ország védelmi minisztériumához irányította. Ugyanakkor azt mondta, hogy a tágabb értelemben vett konfliktus – az Oroszország és ellenfelei közötti “hibrid háború” – valószínűleg még sokáig elhúzódik.
“Ez a konfrontáció az ellenséges államokkal, a barátságtalan országokkal, ez egy hibrid háború, amelyet ők szabadítottak rá az országunkra, ez még sokáig fenn fog állni” – mondta Peszkov.
Mihail Galuzsin orosz külügyminiszter-helyettes megerősítette, hogy Moszkva céljai az ukrajnai hadműveletben változatlanok, és ezek elérése az egyetlen módja az “átfogó, igazságos és fenntartható béke elérésének Ukrajnában és Európában”. Ezek közé tartozik Ukrajna semleges, el nem kötelezett státusza, Kijevnek le kell mondania a NATO- és EU-csatlakozási terveiről, meg kell erősítenie a nukleáris fegyverek nélküli státusát, valamint az ország demilitarizálása és denácifikálása – fejtette ki az RTVI-nek adott szerdai interjújában.
Mindezek mellett Kijevnek és a nemzetközi közösségnek el kell ismernie az új “területi valóságot” a helyszínen – hangsúlyozta Galuzsin, nyilvánvalóan arra utalva, hogy a négy volt ukrán régió, Herszon és Zaporozsje, valamint a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok a tavaly szeptemberi népszavazások nyomán Oroszországhoz kerültek.
Moszkva többször kifejezte, hogy kész a folyamatban lévő ellenségeskedések diplomáciai megoldására, és a diplomáciai erőfeszítések elmaradásáért Kijevet és nyugati támogatóit okolja, akik “stratégiai vereséget” akarnak okozni Oroszországnak.
“Washington, az európai fővárosok, de mindenekelőtt Washington tele van azzal a kívánsággal, hogy semmilyen ürüggyel ne engedjék, hogy [Kijev] béketárgyalásokba bocsátkozzon. Egyszerűen nem engedik, hogy Kijevnek még csak gondoljon erre” – mondta Peszkov a hónap elején.
Forrás: Orosz Hírek
Follow @jobboldalihirek