Magyar Békekör: A NATO saját alapító szerződését is megsérti
A NATO saját alapító okmányát sértette meg azzal, hogy a tagállamok egyetértése nélkül meghívta Ukrajnát a Brüsszelben kedden megtartott külügyminiszteri tanácskozásra – írta a Magyar Békekör tudósítója szerdai jelentésében.
Az Észak-Atlanti Szerződés értelmében egyhangúság szükséges ahhoz, hogy egy nem tagállamot bekapcsoljanak a szövetségesek tanácskozásába. Mivel a magyar kormány ellenezte Kijev meghívását, Kuleba ukrán külügyminiszter jelenléte azt jelenti, hogy átnyúltak Orbán Viktor kormányának feje fölött, megszegve ezzel a NATO alapszerződését is.
Megfigyelők különösen azért tartják súlyosnak az eljárást, mert a nyugati katonai szövetség eddig azzal büszkélkedett, hogy döntéseit demokratikusan hozza, tiszteletben tartva a tagállamok egyenlő jogait. A mostani eljárás rácáfol a szövetség döntéshozatali mechanizmusának demokratikus mivoltára, és precedenst teremt a jövőre nézve.
A magyar kormány, a kárpátaljai magyarokkal való bánásmód miatt ellenzi Ukrajna közvetlen vagy közvetett bekapcsolását a NATO-ba. Elvileg ugyan nem zárkózik el Ukrajna NATO-ba történő bevonásától, de a tárgyalások feltételéül az ott élő magyar kisebbség jogainak, köztük az anyanyelv használati jogának biztosítását szabja. Ez azt jelenti, hogy NATO-szövetségeseink – az alapokmány megszegésével – újra semmibe vehetik a magyar álláspontot, ha Ukrajna NATO-ba történő bevonását előbbre valónak tartják, mint a kárpátaljai magyarok jogainak biztosítását. (Nem fér kétség hozzá, hogy előbbre valónak tartják.) Ezzel viszont megsértik azt az 1949-ben deklarált célt, hogy a NATO a demokráciát és a szabadságot védi.
A Békekör a harcos opportunizmus újabb megnyilvánulását látja Szijjártó Péter külügyminiszter brüsszeli kijelentésében, miszerint “Mi azt gondoljuk, hogy ez súlyosan sértette a NATO egységes és egyhangú döntéshozatalra vonatkozó általános megközelítését, szabályrendszerét, de természetesen tudomásul vettük a döntést”.
Ezek szerint a kormány azt a NATO-döntést is tudomásul venné, hogy Ukrajnát felvegyék a NATO-ba, ezzel pedig hazánkat közvetlen részesévé tegyék a konfliktusnak? – szegezte a kérdést a kormánynak a Magyar Békekör.
Brüsszel, Budapest, 2023. április 5. szerda (MB)
Kiadta: Magyar Békekör