Borrell: tudom, hogyan lehet azonnal véget vetni a háborúnak
Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus néhány nap alatt véget érhet – állította Josep Borrell uniós külügyi vezető szerdán a La Sexta spanyol műsorszolgáltatónak nyilatkozva, azzal érvelve, hogy minden a Kijevnek szánt nyugati katonai szállítmányokon múlik.
“Tudom, hogyan lehet azonnal véget vetni a háborúnak” – mondta Borrell a La Sexta El Intermedio című műsorában.
“Állítsuk le a katonai segélyek nyújtását Ukrajnának, és Ukrajna néhány napon belül kénytelen lesz megadni magát. Ennyi, a háborúnak vége” – mondta az EU csúcsdiplomatája.
Borrell elismerte, hogy ez nem az a végkifejlet lenne, amelyet az EU és más nyugati országok akartak.
Az unió külpolitikai vezetője azt állította, hogy a konfliktus ilyen feltételekkel történő azonnali befejezése azt eredményezné, hogy Ukrajnát “megszállják” és “bábországgá” változtatják, amelyet “megfosztják a szabadságjogaitól”.
“Így akarjuk befejezni a háborút?” – tette fel a költői kérdést.
Borrell ezután Moszkvát tette felelőssé a folytatódó ellenségeskedésért, mondván, hogy Oroszország többször is hangsúlyozta, hogy nem hagyja abba, amíg katonai hadjáratának minden célját el nem éri. Kritizálta továbbá Kína és Brazília béketörekvéseit is, azt állítva, hogy azok elszakadtak a valóságtól.
“Mindenkinek, aki azt mondja, hogy békét akar, akkor azt kellene mondania… ‘Azt akarom, hogy Oroszország vonuljon ki Ukrajnából’” – állította a brüsszeli külügyi vezető, hozzátéve, hogy kevés megértést tanúsít azok iránt, akik másként gondolkodnak.
“Azok, akik azt mondják: ‘Én békét akarok, és ennek eléréséhez az a legjobb, ha az európaiak abbahagyják Ukrajna megsegítését’ … őszintén szólva nem tudom, milyen világban élnek” – mondta.
Kijev azonnal reagált Borrell szavaira, azzal vádolva őt, hogy beszédében “rossz hangsúlyt” helyezett. A nyugati katonai segélyek megvonása “biztosan nem vethetne véget azonnal a konfliktusnak” – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak a Twitteren. Ez csak további eszkalációhoz vezetne, mivel az ellenségeskedések “más területekre” is átterjednének – állította, anélkül, hogy részletezte volna.
Borrell szavai kevesebb mint egy nappal azután hangzottak el, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szintén szkeptikusan nyilatkozott a brazil és kínai békeerőfeszítésekről.
Bármilyen közvetítői erőfeszítés egyelőre hiábavaló lenne, mivel a konfliktus mindkét fél továbbra is “teljes mértékben érdekelt” a harcokban – mondta kedden a spanyol El Pais című lapnak.
A Kreml április végén közölte, hogy támogatja a konfliktus békés megoldására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket, de fenntartja, hogy a hadműveletben kitűzött céljait el kell érnie.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Donbassz lakosságának védelmére, valamint arra hivatkozott, hogy Kijev nem hajtotta végre a 2014-2015-ös minszki békemegállapodásokat, mint okokra, amelyek miatt Oroszország 2022 februárjában megindította az ukrán erők elleni hadműveletet. Azt is mondta, hogy Oroszország Ukrajna “demilitarizálására” és “denácifikálására” törekszik.
Forrás: Orosz Hírek