Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Elindult Koszovó felé a szerb hadsereg, a legmagasabb készültséget rendelték el

Hirdetés

Milos Vucsevics, Szerbia védelmi minisztere arról tájékoztatott Facebook-oldalán, hogy a szerb elnök és a fegyveres erők legfőbb parancsnoka a legmagasabb szintre emelte a szerb hadsereg készültségét, továbbá parancsot adott arra, hogy az egységei induljanak el Koszovó és Metohija felé, – írja az Index.

„Szerbia elnöke és fegyveres erőink legfőbb parancsnoka, Alekszandar Vucsics aláírta a szerb hadsereg egységeinek harckészültségét, a legmagasabb szintre emelő parancsot, és elrendelte, hogy sürgősen haladjanak a közigazgatási vonal irányába Koszovó és Metohija felé” – tájékoztatott Milos Vucsevics, Szerbia védelmi minisztere a közösségi oldalán.

Hirdetés

 

Nemrég ismét fellángolt a vita Szerbia és Koszovó között

Napra pontosan egy hónappal ezelőtt írtunk róla utoljára, hogy Európa egyik legsúlyosabb konfliktusa ismét elmérgesedett. Koszovó azzal vádolta Szerbiát, hogy megsértette a megállapodást, amikor az Európa tanácsbeli tagsága ellen szavazott. Közlésük szerint a március 18-án jóváhagyott megállapodásban és végrehajtási mechanizmusában az állt, hogy Szerbia nem fogja akadályozni Koszovó belépését a nemzetközi szervezetekbe.

Hirdetés

Kreshnik Ahmeti, Koszovó külügyminiszter-helyettese arra szólította fel az EU-t, hogy ítélje el Szerbia lépéseit, mivel az uniónak kellene garantálnia a megállapodás betartását. Alekszandar Vucsics szerb elnök azonban kijelentette, hogy a megállapodás végrehajtása csak akkor kezdődik meg, amint Koszovó teljesíti kötelezettségeit.

Miről is szól ez a megállapodás?

A megállapodás egyik kulcsfontosságú rendelkezése kimondja, hogy „Szerbia nem ellenzi Koszovó tagságát semmilyen nemzetközi szervezetben”. Az a tény azonban, hogy egyik fél sem írta alá hivatalosan a megállapodást, homályba borítja a feltételeit és azt, hogy mennyire kötelező érvényű mindkét félre nézve.

Hirdetés

A megállapodás tartalmáról hónapokig tartó tárgyalások után és a Koszovóban fokozódó etnikai és politikai feszültségek hátterében – amelyek az ország szerb többségű területein barikádokba, lövöldözésekbe és egyéb incidensekbe torkolltak – az EU felajánlotta, hogy a megállapodás garanciavállalójaként lép fel.

Mindkét fél szóbeli kötelezettségvállalásokat tett a megállapodásra vonatkozóan – de nem írta alá –, és a megállapodás bekerült a két országot érintő uniós tárgyalási csomagokba is.

Hirdetés

Hirdetés