Így reagált Oroszország a nukleáris fegyverekkel kapcsolatos amerikai javaslatra
Oroszország üdvözli az amerikai javaslatot, hogy tárgyalásokat folytassanak a nukleáris fegyverekről, de konkrét javaslatokat szeretne látni Washington részéről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtófőnöke hétfőn.
Az újságíróknak nyilatkozva Peszkovot arra kérték, hogy kommentálja Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó megjegyzéseit, aki a múlt héten azt mondta, hogy az Egyesült Államok kész “kétoldalú fegyverzetellenőrzési megbeszéléseket folytatni Oroszországgal és Kínával, előfeltételek nélkül”.
Azt is elmondta, hogy Washington kész betartani a 2010-es Új START-szerződésben meghatározott alapvető korlátokat, amely felső határt szab a két ország által telepített stratégiai robbanófejek számának, “amennyiben Oroszország is megteszi ugyanezt”.
Peszkov “fontos és pozitív” jelzésnek nevezte Sullivan nyilatkozatát.
“Természetesen elvárjuk, hogy ezt diplomáciai csatornákon keresztül valós lépésekkel támasszák alá” – jegyezte meg.
Megismételve, hogy Moszkva továbbra is nyitott a fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalásokra, Peszkov hozzátette, hogy “először meg kell értenünk, hogyan fogalmazódik meg ez a javaslat”.
A szóvivő azonban úgy folytatta, hogy egy ilyen fontos témában “nagyon nehéz a médiában megjelent nyilatkozatokra hagyatkozni, különösen akkor, amikor a kétoldalú kapcsolatokban a kölcsönös bizalom akut deficitjét tapasztaljuk”.
Az Oroszország és az Egyesült Államok közötti fegyverzetellenőrzési struktúra az elmúlt években jelentős feszültségnek volt kitéve. Tavaly augusztusban Oroszország felfüggesztette a két ország közötti utolsó nukleáris megállapodás, az Új START keretében működő ellenőrzési rendszert, arra hivatkozva, hogy az ukrajnai konfliktus miatti amerikai szankciók akadályozzák az orosz tisztviselőket az ellenőrzési mechanizmus végrehajtásában.
Februárban Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy Moszkva felfüggeszti részvételét a szerződésben, arra hivatkozva, hogy a nyugati hatalmak nem hajlandók engedélyezni nukleáris létesítményeik ellenőrzését. Megerősítette azonban, hogy Moszkva továbbra is betartja az egyezményben foglalt, a telepített robbanófejekre vonatkozó korlátozásokat.
Azt is elmondta, hogy mielőtt a megállapodás jövőjéről tárgyalnának, Oroszország nemcsak az amerikai arzenállal, hanem a többi NATO-tag, köztük az Egyesült Királyság és Franciaország nukleáris fegyvereivel is foglalkozni kíván.
Forrás: Orosz Hírek