Bahmut szellemeitől rettegnek a várost védő oroszok
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hatalmas napnak nevezte a mögöttünk lévő vasárnapot, mivel állítása szerint jelentős sikereket értek el a harcmezőn északkeleten, illetve a keleti front középpontján, Bahmutnál. A BBC újságírói lehetőséget kaptak rá, hogy találkozzanak a donyecki városban állomásozó mesterlövészcsapattal, Bahmut szellemeivel.
A donyecki Bahmut lett az orosz–ukrán háború talán legismertebb városa. Bahmutért egy rendkívül hosszú, majdnem 10 hónapig tartó csata zajlott, amelynek a végén Oroszországnak sikerült megszereznie a várost. Arról nincs egyetértés a szakértők között, hogy a Bahmutért folytatott vérengzésnek volt-e bármi stratégiai értelme, de annyi biztos, hogy Kijev most minden követ megmozgat, hogy visszaszerezze a romba dőlt települést.
Vasárnap az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij arról számolt be, hogy hatalmas sikereket értek el az északkeleti és a keleti fronton egyaránt. Az utóbbi a bahmuti hadszíntér, ahol magas rangú ukrán tisztviselők szerint sikerült kulcsfontosságú pozíciókat visszaszerezniük. Az oroszok természetesen tagadják, hogy a kijevi erők bármiféle sikert értek volna el a donyecki városban.
Bahmutban mindenesetre a harc biztosan folytatódik, a BBC cikke szerint pedig
a városon belül Bahmut szellemei tartják rettegésben az ott állomásozó orosz katonákat.
Bahmut szellemei egy 20 tagból álló ukrán mesterlövészcsapat. Nevüket a parancsnok hívójeléről kapták, akit csak Ghostnak, vagyis Szellemnek neveznek.
A mesterlövészek bázisa az orosz tüzérség hatótávolságán belül helyezkedik el. A csapattal találkozó újságírók szerint a búvóhelyen belül is folyamatosan hallani lehetett az orosz tüzérség becsapódó lövedékeit.
A legtöbben félnek a tüzérségtől, de aki régóta a fronton van, az tudja, hogy az ágyúk elől el lehet bújni, de egy mesterlövész elől már nem
– mondta Ghost arra a kérdésre, hogy milyen érzés a folyamatos robbanások zajával együtt élni.
A szellemek hat hónapja tevékenykednek Bahmutban és a város körül. Állításuk szerint
524 a megerősített találataik száma,
ebből 76 áldozatot Ghost szedett. A parancsnok elmondta, hogy a találataikat pontosan számon tudják tartani, mivel a mesterlövészpuskájuk irányzéka elektronikusan rögzíti a leadott lövéseiket. Ghost hozzátette, hogy a csapata nem minden tagja számolja a sikeres találatait. A csapat az Egyesült Államokban gyártott Barrett mesterlövészpuskákat használ.
Nem számolom, mert ez nem olyan dolog, amire büszkének kellene lenni. Nem embereket ölünk, hanem ellenségeket pusztítunk el
– ezt Kuzai, a csapat egyik tagja mondta. A férfi a háború előtt nem katona volt, hanem gyári munkás, de az invázió után egyből beállt a seregbe, hogy a hazájáért harcoljon.
Bahmut szellemeinek feladata elsősorban az, hogy magas rangú célpontokat likvidáljanak Bahmutban és a város körül.
A Szellemek bázisa Bahmuton kívül van, de általában a városhoz minél közelebb kell jutniuk, hogy értékes célpontokkal végezhessenek. Általában kétfős csapatokban dolgoznak, egy lövésszel és egy megfigyelővel. A párost kocsival viszik annyira közel Bahmuthoz, amennyire csak lehet, majd gyalog folytatják az utat. A mesterlövészek általában egy másfél kilométeres távon mozognak, és hajtják végre a küldetésüket. A mesterlövészek mindig olyan területen mozognak, amelyre a tüzérség lő. Kuzai szerint a tüzérségi tűznek megvan az az előnye, hogy viszonylag közel tudnak kerülni a páncélos terepjáróval Bahmuthoz, mivel a folyamatos robbanások elnyomják a Humvee hangját.
Kuziát és a felderítőjét, Kuscht nagyjából 7 órával később hozták ki Bahmutból. Elmondták, hogy a küldetés alatt egy orosz géppuskást lőttek le.
Egy célpont, egy lövés
– magyarázza Kuzia. A mesterlövészek a küldetéseik alatt lehetőleg csak egyetlen lövést adnak le. A mesterlövészpuskák hangját nem nyomja el a tüzérség hangja, így a Szellemek felfedik a helyzetüket, amint leadnak egy lövést. Annak az egy lövésnek így találnia kell. A géppuskás, akit Kuzia aznap este lelőtt, a frontvonal közelében lőtte a rohamozó ukrán gyalogságot.
Ghost elmondta, hogy a bahmuti küldetésük hat hónapja alatt több sebesültjük is volt, de a csapat egyetlen katonát sem veszített.
A csapat arról is beszélt, hogy tisztában vannak vele, hogy nem ők fogják megnyerni a háborút, a küldetésüknek inkább pszichológiai hatása van. Szerintük a Bahmutban állomásozó orosz katonák félnek, mivel tudják, hogy mindegy, hogy éppen hol vannak, a halál bármikor utolérheti őket. Egy láthatatlan ellenséggel küzdenek, aki bárhol ott lehet, és bármikor meghúzhatja a ravaszt.
Ez felőrli az idegeket, és pontosan ez a mi küldetésünk. Bahmut Szellemei azért vannak itt, hogy rettegésben tartsák az oroszokat Bahmutban
– mondta a csapat parancsnoka, Ghost.
Forrás: VG.hu