A Kreml pontosította Putyin szavait a Török Áramlat gázvezeték elleni ukrán támadásokról
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfői beszédében a Fekete-tengeri gázvezetékeket védő orosz hajók elleni kijevi támadási kísérletekről beszélt, nem pedig magukról a vezetékekről – pontosította Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A Kreml illetékese kedden újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a média tévesen értelmezte az elnök szavait, és hogy az elnök nem tett említést a Kék és a Török Áramlat vezetékek elleni közvetlen támadásokról vagy támadási kísérletekről.
“Az elnök az ezeket a vezetékeket védő hajók elleni támadásokról beszélt” – mondta Peszkov, hozzátéve, hogy ezeket a támadásokat mind sikeresen visszaverték.
A pontosításra azt követően került sor, hogy Vlagyimir Putyin egy hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a Törökországba földgázt szállító orosz csővezetékeket védő hajókat folyamatosan támadják az ukrajnai fekete-tengeri kikötőkből indított tengeri drónok.
Az orosz védelmi minisztérium májusban arról számolt be, hogy visszavertek egy ukrán támadást az Ivan Hursz – a két csővezetéket őrző hajó – ellen. Az incidensben három pilóta nélküli motorcsónak volt érintett, amelyeket a minisztérium szerint 145 kilométerre északkeletre a Boszporusz-szorostól semmisítettek meg.
Putyin megjegyezte, hogy az ilyen támadások – valamint az, hogy Kijev továbbra is katonai célokra használja a fekete-tengeri humanitárius folyosókat – az egyik oka annak, hogy Oroszország felmondta részvételét az úgynevezett fekete-tengeri gabonaegyezményben.
A szerződés az ukrán gabona fejlődő országokba irányuló exportját hivatott volna megkönnyíteni, cserébe az orosz mezőgazdasági termékekkel szembeni szankciók feloldásáért. Moszkva azonban július közepén határozatlan időre felmondta a megállapodást, arra hivatkozva, hogy a Nyugat nem tartotta be az alku rá eső részét, és hazudott az alku humanitárius céljairól. Putyin hétfőn kijelentette, hogy a legfrissebb adatok szerint a gabona nagy része a gazdag országokba, elsősorban az EU-ba került, és a szállítmányok mindössze 3 százaléka jutott el a világ legszegényebb országaiba.
Putyin mindazonáltal kijelentette, hogy Oroszország fontolóra venné a megállapodáshoz való visszatérést, ha a Nyugat teljesítené kötelezettségeit, és feloldaná az orosz műtrágyával és más mezőgazdasági termékekkel szembeni szankciókat.
Putyin azt is megfogadta, hogy Moszkva folytatja az élelmiszer- és műtrágyaexportot a globális helyzet javítása és stabilizálása érdekében, hozzátéve, hogy Moszkva már tárgyalásokat folytat Katarral és Törökországgal is arról, hogy orosz gabonát küldjenek feldolgozásra, hogy aztán lisztet szállítsanak a fejlődő országokba.
Forrás: Orosz Hírek
Follow @jobboldalihirek