Veszélyes döntést hozott egy NATO-ország, kiszélesedhet a háború
A brit védelmi miniszter szerint megfontolandó az a lehetőség, hogy ukrán katonák Ukrajna területén is részesülhessenek brit kiképzésben.
Grant Shapps a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapnak nyilatkozva nem zárta ki azt sem, hogy a brit haditengerészet szerepet kaphat a Fekete-tenger nemzetközi vizein közlekedő teherhajók védelmében.
Nagy-Britannia az ukrajnai háború kezdete után széleskörű kiképzési programot kezdett több tízezer ukrán katona számára.
Tavaly tízezer ukrán katona részesült harckészségfejlesztő képzésben brit támaszpontokon, és az idei nagy-britanniai kiképzési programban további húszezer ukrán katona vesz részt.
A brit védelmi minisztérium emellett külön képzési programokat indított azoknak a harceszközöknek a működtetésére, amelyeket Nagy-Britannia adományozott Ukrajnának.
UK AIMS TO OFFER MILITARY TRAINING INSIDE UKRAINE, MINISTER SAYS (Reuters)
Hirdetés Britain's government wants to deploy military instructors to Ukraine, in addition to training Ukrainian armed forces in Britain or other Western countries as at present, British defence minister Grant… pic.twitter.com/f4yWrDccZk
— FXHedge (@Fxhedgers) October 1, 2023
Ezek a kiképzési programok nagy-britanniai területen folynak. Shapps ugyanakkor a The Sunday Telegraph-nak adott interjúban elmondta: az elmúlt napokban Sir Patrick Sanders tábornokkal, a brit fegyveres erők vezérkari főnökével és más magas beosztású katonai vezetőkkel tárgyalt arról, hogy a brit katonai szakértők által végzett kiképzési tevékenységet „Ukrajnához közelebbi területekre, sőt
akár Ukrajnába is” át lehetne helyezni.
A brit védelmi miniszter szerint ennek helyszíneként Ukrajna nyugati térségei jöhetnének szóba.
Shapps hozzátette: a nyugat-ukrajnai országrészben a brit kiképzők mellett a brit védelmi ipar nagyvállalatai is gyártóközpontokat hozhatnának létre.
A miniszter megemlítette ezek között a BAE Systems nevű, földi, légi és tengeri fegyverrendszereket gyártó brit céget, amely a legnagyobb európai hadiipari konglomerátum.
Grant Shapps hangsúlyozta ugyanakkor: szeretné, ha más brit nagyvállalatok is gyártást telepítenének Ukrajnába.
A brit védelmi tárca vezetője részletek nélküli utalást tett arra is, hogy
a brit királyi haditengerészet szerepet kaphat a Fekete-tenger nemzetközi vizein ukrán exportgabonát szállító hajók védelmében. Úgy fogalmazott: fontos annak megakadályozása, hogy „alapértelmezett helyzetté” váljon a nemzetközi szállítmányozás tilalma ezeken a vizeken.
Ukrajna jövőbeni brit katonai támogatásáról szólva Grant Shapps kijelentette: Nagy-Britannia, amelynek védelmi költségvetése és a NATO tevékenységéhez nyújtott hozzájárulása a legnagyobb egész Európában, nagyon jó helyzetben van annak elősegítéséhez, hogy Ukrajna „megfelelő formába kerüljön” a jövőbeni NATO-csatlakozáshoz.
The number of idiots in power in NATO countries is growing.
One newly minted moron, the British Secretary of State for Defence, decided to move the UK military training of Ukrainian soldiers into Ukraine. That is, to turn the British military instructors into our Armed Forces’…
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) October 1, 2023
Dmitrij Medvegyev, volt orosz állam- és kormányfő, jelenleg az orosz Biztonsági Tanács alelnöke szerint az Ukrajnában dolgozó brit katonai kiképzők az orosz fegyveres erők legális célpontjai lennének, ha az angol terv megvalósul.
Medvegyev továbbá kijelentette, hogy ha a német Taurus cirkálórakéták Ukrajnába küldése összhangban van a nemzetközi joggal, akkor abban az esetben, ha a rakéták Ukrajnába küldése megvalósul az azokat gyártó német gyárak elleni orosz csapások is jogszerűek lennének.
Az orosz Biztonsági Tanács alelnöke szerint ezek a lépések közelebb sodorják a világot a harmadik világháború felé.
Forrás: Origo
Follow @jobboldalihirek