Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Amerika nem fog tudni több fegyvert adni: közeleg Zelenszkij bukása

Hirdetés

Az orosz-ukrán konfliktus Európát rendkívüli mértékben megterheli már most is, és még jobban meg fogja, ha az amerikaiak az Európai Unióra bízzák Ukrajna finanszírozását Izrael miatt – jelentette ki Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő az Origónak adott interjúban. Az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója úgy látja, hogy komoly változások jöhetnek mindkét konfliktusban.

Mi most a helyzet az ukrajnai fronton?

Somkuti Bálint az Origo kérdésére kifejtette, hogy a Dnyeper alsó folyásánál az ukránok többször is átkeltek a folyón, ami a Nova Kahovka-i gát összeomlása miatt sokkal kisebb, mint amilyen előtte volt. Viszont ez sem hozott jelentős sikert nekik, mert ehhez az kellene, hogy új pontonhidat építsenek, ami viszont az oroszoknak ugyanolyan célpont lenne, mint az Antonovszkij híd, amit az ukránok lőttek szét még tavaly nyáron. Tehát ezek inkább rajtaütésnek minősülhetnek.

Hirdetés

Ami azonban ennél is fontosabb a szakértő szerint, hogy megindult egy orosz támadás Avgyijevka település ellen, ahonnan az ukránok 2014 óta lövik Donyecket, a milliós nagyvárost, és itt ugyan óriási technikai veszteségeket szenvedtek el az oroszok, már majdnem elvágták a várost, és így az ukránok utánpótlásának lehetőségét. Somkuti szerint először a vasútvonalat tudták elvágni, de úgy néz ki, hogy tűzzel tudják fedezni a városba vezető útvonalakat, tehát komoly harcok zajlanak a várostól északra és délre is. Így most ez a két említett fő esemény a háborús színtéren.

Két állam támogatása nem megy egyszerre

Somkuti Bálint arra a felvetésre, hogy két államot is támogatnia kellene az Egyesült Államoknak – Izraelt és Ukrajnát –, és már most nem tetszik Ukrajnának, hogy kevesebb pénzt kapnak, mint Izrael; miért csökkentette a támogatást Amerika, úgy válaszolt, hogy

Hirdetés

éppen egy 100 milliárd dolláros segélycsomag van folyamatban, amely részeként egy 61 milliárd dolláros támogatást szánnak Ukrajnának.

Az idei költségvetés keretei kimerültek, és az ukránok maguk mondták, hogy a jövő év kérdéses. Somkuti hangsúlyozta:

ha az amerikaiak elfogadják ezt a csomagot, akkor mindenképpen több pénzt fog kapni Ukrajna Izraelnél, mert abban a csomagban csak 14 milliárd dollárt szánnak Izraelnek.

Hirdetés

Somkuti Bálint úgy látja, hogy nem is a pénzügyi, hanem sokkal inkább a katonai támogatás a kérdéses, mert ezen a területen elég szűkösek a keresztmetszetek, ugyanis az USA sem gyárt eleget azokból az eszközökből, amelyekre mind a két országnak szüksége van: tehát 155 mm-es tüzérségi lőszert és a légvédelmi rakétarendszereket.

Ezen a területen tehát várható versengés Izrael és Ukrajna között, amit várhatóan Izrael nyer majd, így emiatt az ukránoknak bőven fájhat majd a fejük. Nem az a kérdés, mi lesz idén, hanem az, mi lesz jövőre

– mondta el a szakértő.

Hirdetés

És mi lesz jövőre?

A szakértő szerint a demokraták mindenképpen elkötelezettek az iránt, hogy támogassák Ukrajnát, még ha csekély összeggel is, a kérdés inkább az, hogy a republikánusok mennyire tudják megakadályozni az alsóházban ezt a fajta tevékenykedést. Az Izraelnek szánt támogatás mindkét párt irányából egyértelmű, az igazi kérdés az, hogy ezzel a csomaggal mennyire tudják megoldani a problémát a demokraták. Ez a szavazáskor fog kiderülni, addig minden más csak esélylatolgatás – tette hozzá.

Az Európai Uniónak kellene Ukrajnát finanszírozni?

Hirdetés

Somkuti Bálint arra a felvetésre, hogy az amerikai pénzügyminiszter nemrégiben azt mondta, ha az USA-nak fokozottan kell Izraelt támogatni, akkor Ukrajna finanszírozását az EU-nak kellene átvennie, úgy értékelt, hogy

erre sor kerülhet, hiszen teljesen mindegy, hogy az USA kihátrál-e Ukrajna finanszírozásából, mert akármennyire is gazdag országról beszélünk, az ő költségvetése sem végtelen, és jövőre egy elnökválasztás jön, ahol a költségvetéssel való elszámolás kiemelt jelentőséget fog kapni.

A szakértő hozzátette: az EU-nak nem áll érdekében ez a konfliktus, és bizonyos amerikai körök is azt mondják, hogy az ukrán vezetés szembefordítása Oroszországgal egy amerikai demokrata „business” volt. Ha gazdaságilag nézzük, akkor

ez a konfliktus Európát rendkívüli mértékben megterheli már most is, és még jobban meg fogja, ha az Unióra bízzák Ukrajna finanszírozását.

Nyilvánvaló, hogy vannak a külpolitikának erkölcsi vonatkozásai is, de aki csupán erkölcsre akar külpolitikát építeni, az nagyon hamar nagyon rossz helyzetben találhatja magát. Ezt látjuk az Európai Unió esetében is – fűzte hozzá a szakértő, aki hozzátette:

tehát az nagyon durva lesz, hogy amerikai érdekeket szolgál a projekt, ami az EU kárára szolgál, de azt majd nekünk kell finanszírozni, és ha ez megtörténik, akkor az EU vezetése bebizonyítja, hogy teljesen alkalmatlan.

Forrás: Origo

Hirdetés