A bukás szélén táncol a német kormány
Egy felmérés szerint a németek több mint 40 százaléka előrehozott választást szeretne.
Az érdek- és nézetkülönbségek miatt a szétesés szélére sodródott a német kormány. Sőt, a megállapodásuk egyik központi részét megtorpedózta az alkotmánybíróság. Ez pedig előnytelenül érinti az európai gazdaságot is. Egyes elemzők pedig egyenesen közlekedésilámpa-koalíció végét vizionálják – írta összeállításában a 24.hu.
A lap emlékeztetett arra, hogy Németország példátlan módon befagyasztotta az állami kifizetéseket, miután a múlt héten az alkotmánybíróság úgy döntött, alkotmányellenes a 60 milliárd eurós, a koronavírus-járvány leküzdésére szóló hitelt klímavédelemre fordítani. Kedden mindemellett egy 200 milliárd eurós összértékű krízisalapból való költést is megállította az alkotmánybíróság – tették hozzá.
A 24.hu arra is felhívta a figyelmet, hogy ezzel még mélyebb válságba került a szociáldemokrata kancellár, Olaf Scholz hárompárti kormánya.
A németek egy része előrehozott választást szeretne
Mint írták, a belső viták még menedzselhetők lehetnének, de a helyzetet nehezíti, hogy jövő nyáron európai parlamenti, szeptemberben Szászországban, Türingiában és Brandenburgban tartományi választást tartanak. A keleti országrészben a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) vezet a felmérések alapján, noha a képletet átírhatja a szélsőbalos Linkéből kiváló, jövőre megalakuló Wagenknecht-párt.
A 24.hu megjegyezte azt is, hogy a német köztévé, az ARD felkérésére készített DeutschlandTrend-felmérés pedig arra jutott, hogy
a németek 41 százaléka előrehozott választást szeretne,
a jelenlegi koalíció fennmaradását 2025-ig viszont csak 32 százalék szorgalmazza.
Kitértek arra is, hogy vannak olyan elképzelések, hogy
ha felbomlik a koalíció, Scholz a CDU/CSU-val alakít kormányt,
de nem igazán látni, miért lenne jó a Németországban egyébként bevett megoldásnak számító nagykoalíció a kereszténydemokratáknak, akik egy előrehozott választást szinte biztosan megnyernének. Ők a jelenlegi felállás alapján inkább a kivárásra játszhatnak, és az AfD gyengülésére – mutatott rá a lap.
Forrás: Mandiner
Follow @jobboldalihirek