Az USA új stratégiát dolgozott ki Ukrajnának, mutatjuk..
Kijevnek újabb amerikai fegyverszállításokra van szüksége – jelentette ki az Egyesült Államokban tartózkodó Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, írta a tass.ru.
Az ukrán ellentámadás kudarcainak fényében az USA azt javasolta Kijevnek, hogy új stratégiát fogadjon el, amely a rendelkezésre álló területek ellenőrzésén, valamint az erők és fegyverek felhalmozásán alapul.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a december 14-15-i EU-csúcson azt fogja javasolni, hogy ne kezdjenek EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, hanem inkább stratégiai partnerséget alakítsanak ki vele – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
A The New York Times szerint az Egyesült Államok és Ukrajna konzultációkat tart Kijev új stratégiájának kidolgozásáról, mert a harctéren kudarcot vallott, és Washingtonban nehézségekbe ütközik az új segélycsomag kiosztása. A lap szerint a stratégia megváltoztatása nélkül 2024 olyan lehet, mint 1916, az első világháború leghalálosabb éve.
Kiemelték, az amerikaiak ragaszkodnak ahhoz a konzervatív stratégiához, amely a területek feletti ellenőrzés fenntartásán, lövészárkok ásásán, valamint a fegyverek és erők egy évig tartó felhalmozásán alapul. A szerzők e stratégia célját abban látják, hogy Ukrajna elég meggyőző fenyegetést teremthet ahhoz, hogy Oroszország fontolóra vegye a komoly tárgyalások megkezdését a jövő év végén vagy 2025-ben. Az ukránok viszont támadó hadműveleteket akarnak folytatni, remélve, hogy ezzel felhívják magukra a világ figyelmét.
Az amerikai kormányzat el fogja veszteni annak lehetőségét, hogy 2024 januárjától újabb fegyvercsomagokat adjon át Ukrajnának, ha a kongresszus nem hagyja jóvá az erre a célra szánt további költségvetést – közölte Jake Sullivan, az elnök nemzetbiztonsági asszisztense.
Biden új, 200 millió dolláros katonai segélycsomagot hagyott jóvá Ukrajnának
Az Egyesült Államok újabb 200 millió dollár katonai támogatást juttat el Ukrajnába – jelentette be Joe Biden elnök kedden, amikor a Fehér Házban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
A kétoldalú megbeszélést megelőzően újságírók előtt az Ukrajna további támogatását tartalmazó javaslatának elfogadását sürgette Joe Biden, és Volodimir Zelenszkij is annak gyors megszavazását kérte.
Joe Biden úgy fogalmazott, hogy a most hozott döntések a következő évtizedeket fogják meghatározni, különösen Európát illetően.
A Kongresszusnak meg kell szavaznia a javaslatot, hogy ne nyújtson át Vlagyimir Putyinnak „karácsonyi ajándékot” – tett hozzá.
Zelenszkij arról is beszámolt, hogy washingtoni látogatása alatt, hétfőn találkozott a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank vezetőivel. Elmondta, hogy az ukrán gazdaság képes volt 5 százalékos növekedést felmutatni, és azt mondta, hogy az ukrán gazdaság most már kevésbé függ a külföldi segélyektől. Az ukrán elnök hozzátette, hogy programjában szerepelt a találkozó a legnagyobb amerikai hadiipari cégek vezetőivel, valamint ígéretet tett arra, hogy folytatják az ukrajnai intézményi reformokat.
Volodimir Zelenszkij a fehér házi találkozót megelőzően a Kongresszus tagjaival tárgyalt a washingtoni törvényhozás épületében. A kongresszusi találkozókról beszámoló republikánus szenátorok szerint az ukrán elnök szavait meghallgatva sem változott véleményük, és továbbra is azt várják a Fehér Háztól, hogy mielőtt az ukrajnai támogatási csomagról döntenének, hozzon határozott lépéseket az Egyesült Államok határainak védelmében és a bevándorláspolitikában.
Mike Johnson, a Képviselőház republikánus elnöke úgy fogalmazott, hogy „jó” megbeszélést folytatott az ukrán elnökkel, amely mintegy fél óráig tartott, de véleménye nem módosult, vagyis az Egyesült Államok számára nemzetbiztonsági kérdésként jelentkező bevándorlási kérdéseket tekinti prioritásnak. Hozzátette azt is, hogy világos elképzelést vár a Fehér Háztól arra, hogy mi az út, amely elvezet Ukrajna győzelméhez, és szükségesnek mondta az átláthatóságot azzal kapcsolatban, hogy az amerikai adófizetők pénzét miként használják fel Ukrajnában.
Chuck Schumer, a Szenátus demokrata többségének vezetője „nagyon erőteljesnek” nevezte az ukrán elnökkel tartott másfél órás megbeszélést, amelyen szenátorok vettek részt. A demokrata párti politikus szerint Volodimir Zelenszkij részletesen felvázolta számukra, hogy Ukrajnának milyen jellegű támogatásokra van szüksége az Oroszország elleni további önvédelemhez, és azt mondta, hogy a segítségre gyorsan szükség van. Chuck Schumer úgy vélekedett, hogy ha Ukrajna megkapja, amire szüksége van, akkor képes győzni.
Mitch McConnell, a szenátusi republikánusok vezetője, a törvényhozás épületében újságírók elől arról beszélt, hogy most már gyakorlatilag lehetetlen karácsony előtt elfogadni az ukrajnai támogatási csomagot, még akkor is, ha erről kompromisszum születik a Fehér Ház és a képviselőházi republikánusok között. A republikánus politikus korábban arról beszélt, hogy ő elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, de a fehér házi indítvány nem fog átmenni a határőrizeti politika megváltoztatása nélkül.
Joe Biden ősszel terjesztette 106 milliárd dolláros kiegészítő költségvetési támogatásról szóló, úgynevezett nemzetbiztonsági csomagját a Kongresszus elé jóváhagyásra, amelyben Ukrajna folytatódó támogatására 61 milliárd dollár szerepel, de vannak benne Izrael, a határőrizet és egyéb célok finanszírozására is összegek.
Forrás: Magyar Hírlap