Előrehozott választás is jöhet a lengyel közmédia ügye miatt
Miután Andrzej Duda köztársasági elnök megvétózta a Donald Tusk vezette kormány költségvetéssel kapcsolatos törvényét, érdekes helyzet állt elő a lengyel közmédiával kapcsolatosan, az ugyanis így költségvetés nélkül maradna– számolt be az Index. Hasonlót az elmúlt években az Egyesült Államokban láthattunk, amely Ukrajna támogatása miatt többször volt percekre a működésképtelenségtől, mivel a képviselők nem tudtak megállapodni a költségvetés módosításáról. Márpedig egy normális jogállam nem működhet elfogadott költségvetés nélkül. Kíváncsian várjuk, milyen megoldást talál erre a Donald Tusk vezette kormány, ami néhány hét alatt válságba került.
Kegyetlen boszorkány üldözés van Lengyelországban”
– nyilatkozta a lengyel média helyzetére rálátó névtelen forrásunk, miután Donald Tusk frissen alakult kormánya gyakorlatilag politikai tisztogatásba kezdett a köztévénél. Ahogy portálunk is beszámolt róla, Donald Tusk szó szerint hadjáratot indított a lengyel sajtószabadság ellen, konkrétan verőlegényekkel foglaltatta el a közmédia épületét (erről bővebben ITT). A támadássorozat legújabb fejleménye, hogy december 26-án a lengyel Nemzeti Médiatanács (RMN) bejelentette, hogy Michal Adamczyket nevezték ki az állami televízió (TVP) elnökének. Az RMN-t még a Jog és Igazságosság (PiS)-kormány hozta létre 2016-ban, hogy ellenőrizze a lengyel média működését és kinevezze a közmédia vezetőit.
A közmédia feletti ellenőrzésért folyó küzdelem rengeteg jogi kérdést vet fel: Donald Tusk kormánya beiktatását követően szinte azonnal leváltotta a lengyel közmédia vezetőit, egy csatornát bezáratott, illetve több propagandának minősített programot, műsort felfüggesztett, ezzel választási kampányígéretét teljesítve, hiszen azok nyolc éves működését a “PiS-propaganda” fő eszközének látta, ugyanakkor a PiS panaszai szerint a leváltási-átszervezési folyamatokban az nem tartja be a törvényi előírásokat, a parlamenti eljárásokat.
A konzervatív volt kormánypárt több képviselője ezért tiltakozásokat szerveztek, rendszeresen beülnek tüntetni a közmédia székházaiba, és a sajtószabadság lábbal tipróinak nevezik a Tusk-kormány embereit. Maga a lengyel elnök, Andrzej Duda is elítélte, illetve „anarchikusnak” nevezte az új kormány médiaügyi intézkedéseit, a múlt héten közösségi oldalán azt írta, hogy alkotmányos elveket még politikai célok érdekében sem lehet megsérteni. Szombaton pedig azzal fenyegetőzött a lengyel államfő, hogy megvétózza az új varsói kormány 2024-es költségvetési törvényét. Ez végül bekövetkezett.
Az elnök és a miniszterelnök közötti politikai küzdelem fellángolt, hiszen Duda vétója egyúttal a tanárok büdzsébe foglalt fizetésemelését is akadályozza majd, ezzel komoly politikai fegyvert adva Tusk kezébe. Ameddig viszont a Szejm nem fogad el egy új törvényt a közmédiáról, addig Duda nem áll el a vétójától – az elnök vétóját a Szejm háromötödös többséggel tudná megtörni, ugyanakkor a négy pártból álló Tusk-kormánynak egyszerű többsége van a 460 fős Szejmben. Ráadásul Duda saját tervezetet nyújtott be, ami megakadályozhatja a Tusk-kormány számos hatalom konszolidációs törekvését. Igaz, ezt még megkerülheti jogi kiskapukon a baloldali szövetség, amennyiben a közmédia finanszírozásának átalakítását a költségvetéstől külön tárgyalják, azonban egy esetleges önálló törvénycsomagot Duda elnök alkotmánybírósági normakontrollra küldhet. Ha itt megbukik az önálló közszolgálati törvény, szélsőséges esetben Duda akár a Szejmet is feloszlathatja. Akkor pedig előrehozott választásokra lesz szükség.
Forrás: Pesti Srácok
Follow @jobboldalihirek