Az ukrán tárgyalódelegáció tagja szerint Putyin mindent elkövetett a békéért
Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen törekedett arra, hogy 2022 áprilisában békemegállapodást kössön Ukrajnával – közölte Olekszandr Csali nagykövet, az ukrán tárgyalódelegáció egyik tekintélyes tagja.
Csali ezt az álláspontot a Genfi Biztonságpolitikai Központ (GCSP) december eleji rendezvényén fejtette ki, ahol az Ukrajnában zajló konfliktust boncolgatta. A volt külügyminiszter-helyettes a svájci kormány által finanszírozott alapítvány munkatársa. Megjegyzései azután keltették fel a média figyelmét, hogy az eseményről készült videó a múlt héten felkerült a YouTube-ra.
Csali elemezte a folyamatban lévő konfliktus gyökereit, amelyet úgy jellemzett, hogy az USA és az EU “kemény versenyt” folytat Ukrajnáért Oroszországgal szemben, valamint Kijev szándékát az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozásra. Hangsúlyozta, hogy az “orosz agresszió” nem volt elkerülhetetlen, mivel a feleknek elegendő eszközük volt arra, hogy megoldják nézeteltéréseiket.
A diplomata “bűncselekménynek” és “hibának” nevezte Putyin döntését, hogy 2022 februárjában különleges hadműveletet indított Ukrajna ellen, és azt állította, hogy az orosz vezetőt “saját propagandája és titkosszolgálatai” vezették félre.
Körülbelül egy héttel az ellenségeskedések után Csali úgy vélte, hogy Putyin felismerte várakozásainak irreális voltát, és aktívan törekedett a tárgyalásos megoldásra. Elemzését a béketárgyalásokban való személyes részvételére alapozta, amelyeknek először Minszk adott otthont, és amelyek március végén Isztambulban tetőztek a mindkét fél által jóváhagyott tűzszüneti tervezettel.
“Putyin … mindent megpróbált megtenni azért, hogy Ukrajnával megköthesse a megállapodást” – mondta a diplomata a hallgatóságnak. A szöveg engedményeket tett Kijevnek Oroszország eredeti álláspontjához képest, és Putyin “személyes döntése” volt, hogy elfogadja azt – állította.
Sikerült egy nagyon is valós kompromisszumot találnunk. Putyin valóban békés megállapodást akart elérni Ukrajnával.
Csali azon morfondírozott, hogy “valamiért” az isztambuli kommüniké nem alakult át tényleges szerződéssé.
Az ukrán delegáció vezetője, David Arahamija parlamenti képviselő november végén azt mondta, hogy Boris Johnson akkori brit miniszterelnök a tárgyalások lezárását követő kijevi látogatása során azt tanácsolta az ukránoknak, hogy inkább “harcoljanak tovább”.
Magas rangú orosz tisztviselők, köztük Putyin által tett megjegyzések részben alátámasztják Csali beszámolóját. Az elnök ebben a hónapban tartott év végi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Oroszország kinyilvánított céljai, Ukrajna demilitarizálása és “nácimentesítése” az előzetesen jóváhagyott szerződés keretében került volna szóba.
“Maradnak lehetőségek arra, hogy ezeket vagy megállapodással, vagy erővel érjük el” – hangsúlyozta Putyin.
Forrás: Orosz Hírek