A hidegháború óta nem látott műveletre készül a NATO
A hidegháború óta nem látott műveletre készül a NATO – írja a Reuters. A portál szerint a NATO Steadfast Defender 2024 gyakorlaton 90 000 katona vesz részt, a hidegháború óta ez lesz a legátfogóbb művelete a szervezetnek.
A portál szerint a NATO-gyakorlat célja, hogy szimulálja az európai szövetségesek amerikai erőkkel történő megerősítését egy közel azonos ellenféllel való konfliktus esetén, különösen a NATO keleti határai mentén és Oroszország közelében. A NATO hangsúlyozta, hogy a Steadfast Defender 2024 célja, hogy bemutassa a szövetség képességét az Észak-Amerikából és más régiókból érkező erők gyors bevetésére Európa védelmének megerősítése érdekében. A megerősítést egy „szimulált, kialakulóban lévő konfliktus forgatókönyv keretében tervezik egy közel azonos ellenféllel” – magyarázta Chris Cavoli, a NATO főparancsnoka újságíróknak Brüsszelben.
Brutális résztvevőszámmal készülnek
A Reuters szerint a májusig tervezett Steadfast Defender 2024-en mintegy 90 ezer katona vesz részt – jelentette be Chris Cavoli, a NATO főparancsnoka. A gyakorlat léptéke jelentős, több mint 50 haditengerészeti hajó vesz részt benne a repülőgép-hordozóktól a rombolókig. Emellett a gyakorlaton több mint 80 repülőgép, köztük vadászgépek, helikopterek és drónok is részt vesznek. A szárazföldi erők legalább 1100 harcjárművel lesznek felszerelve, amelyek között 133 harckocsi és 533 gyalogsági harcjármű lesz.
Tartanak Oroszországtól
Cavoli szerint ezek a gyakorlatok a NATO regionális védelmi stratégiáinak a végrehajtását hivatottak gyakorolni, amelyeket egy hipotetikus orosz támadásra adott válaszmechanizmusként dolgoztak ki. Bár a NATO közleménye nem nevezte meg kifejezetten Oroszországot,
a NATO legfontosabb stratégiai dokumentuma Oroszországot a NATO-tagok biztonságát fenyegető legfőbb és közvetlen fenyegetésként jelöli meg.
A Steadfast Defender során nagy hangsúlyt kap a NATO gyorsreagálású erőinek Lengyelország keleti szárnyára történő telepítése. A gyakorlatok további kulcsfontosságú helyszínei közé tartoznak a balti államok – amelyeket az esetleges orosz agresszióval szemben rendkívül sebezhetőnek tartanak -, valamint Németország, amely az erősítések kulcsfontosságú belépési pontjaként szolgál. A gyakorlatok a NATO perifériáján lévő nemzetekre, például Norvégiára és Romániára is kiterjednek majd.
A történelmileg hasonló gyakorlatok közé tartozik az 1988-as Reforger, amely a hidegháború idején 125 000 résztvevőt számlált, és a 2018-as Trident Juncture, amely körülbelül 50 000 résztvevőt számlált. A közelgő gyakorlatokon nemcsak a NATO-országok személyzete vesz részt, hanem a szövetséghez csatlakozni kívánó Svédország is.
Forrás: Origo
Follow @jobboldalihirek