Lavrov: nem számítunk változásra Trump elnökségétől az orosz-amerikai kapcsolatokban
A Moszkva és Washington közötti kapcsolatok valószínűleg nem fognak javulni, még akkor sem, ha Donald Trump nyeri a közelgő 2024-es amerikai elnökválasztást – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a CBS-nek adott kedden sugárzott interjújában. A volt amerikai elnök korábban többször is dicsekedett a Vlagyimir Putyinnal való jó kapcsolatával.
Amerika általános megközelítése Oroszországgal szemben nem változott az elmúlt évtizedekben – mondta Lavrov, hozzátéve, hogy Washington maga rontotta el a kapcsolatait Moszkvával azzal, hogy lebontotta az összes “bizalomépítő” mechanizmust és aláásta a kölcsönös bizalmat.
A kabinetfőnök különösen George W. Bush volt amerikai elnök 2002-es döntésére utalt, amellyel kilépett a ballisztikus rakéták elleni szerződésből (ABM-szerződés). Az Egyesült Államok és a Szovjetunió által 1972-ben aláírt kulcsfontosságú fegyverzetellenőrzési megállapodás korlátozta a ballisztikus rakétavédelmi rendszerek számát, és a két hidegháborús rivális közötti fegyverkezési verseny nyomásának csökkentését célozta.
Washington azóta lerombolta az Oroszországgal fenntartott kétoldalú kapcsolatok “alapjait” azzal, hogy felmondta “a stratégiai stabilitásról, a paritásról, a kölcsönös bizalomról, az ellenőrzésekről és az átláthatóságról szóló összes megállapodást” – mondta Lavrov.
Trump maga is közreműködött a kevés megmaradt fegyverzetellenőrzési szerződés egyikének – a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló (INF) megállapodásnak – a felbontásában, amely megtiltotta a két országnak, hogy 500 és 5500 kilométer közötti hatótávolságú, földről indítható rakétákkal rendelkezzen.
Az Egyesült Államok először 2019 februárjában, Trump elnöksége idején függesztette fel egyoldalúan az INF-szerződést, majd ugyanezen év augusztusában ki is lépett belőle. Oroszország az első amerikai lépésre válaszul februárban felfüggesztette a megállapodást.
Lavrov szerint Washington még mindig túlságosan megszállottja saját vélt “felsőbbrendűségének és büntethetetlenségének” ahhoz, hogy változtasson a Moszkvával való kapcsolatokra vonatkozó megközelítésén. Az amerikai vezetők “figyelmen kívül hagyták azt a hatalmas mennyiségű jóakaratot, amelyet Putyin mutatott az első két ciklusa alatt” – mondta az orosz miniszter, hozzátéve, hogy az amerikai politikusok nyilvánvalóan arra törekedtek, hogy az orosz elnököt “a zsebükben tartsák”.
“Mindent elszámoltak” – mondta Moszkva vezető diplomatája, hozzátéve, hogy az amerikai politikusok jelenlegi generációja egyetlen leckét sem tanult elődeik hibáiból.
Trump az elmúlt hónapokban többször is megfogadta, hogy véget vet a Moszkva és Kijev, valamint Izrael és a Hamász közötti konfliktusoknak egyaránt. Különösen azt állította, hogy képes lenne gyorsan meggyőzni mind Putyint, mind Zelenszkij ukrán elnököt, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, mivel állítólag mindkét vezetőt “jól ismeri”.
Moszkva tagadta, hogy bármilyen tárgyalást folytatott volna a volt amerikai elnökkel és a jelenlegi elnökjelölttel a Kijevvel való béketeremtésről. “Nem volt semmilyen kapcsolatfelvétel ebben a kérdésben” – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Forrás: Orosz Hírek