Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

83 ezer darab leselejtezésre váró kanadai CRV7 rakétát kap Ukrajna

Hirdetés

Kirilo Budanov, az ukrán hírszerzés feje 83 ezer darab kanadai CRV7 rakétára nyújtott be igényt. Kanada eredetileg leszerelésre és megsemmisítésre szánta a rakétákat, ugyanis azok már elöregedtek, és használatuk számos kockázattal járhat – tudósított a Global News alapján a Portfolio.

Ez segítene Ukrajnának az orosz erőkkel szembeni védekezésben, és megkímélné az adófizetőket a megsemmisítésük költségeitől

– mondta Budanov altábornagy, az ukrán hírszerzés vezetője, hozzátéve, hogy ő az átadást egy win-win szituációnak látja.

Hirdetés

A Portfolio szerint a rakétákat a kanadai kormány korábban leselejtezte, és jelenleg a kanadai erők saskatchewani tartományban található dundurni lőszerraktárában várakoznak a megsemmisítésre. Míg Kanada már feleslegesnek tekinti a fegyvereket, addig Ukrajna azt állítja, hogy sürgősen szüksége van rájuk.

BUDANOV ELKÉPZELÉSEI SZERINT EZEKET A RAKÉTÁKAT MIND HARCI HELIKOPTEREKKEL, MIND PEDIG FÖLDI RAKÉTAINDÍTÓKKAL TUDNÁK HASZNÁLNI AZ OROSZ PÁNCÉLOSOK ÉS TÜZÉRSÉG ELLEN.

A Portfolio szerint Kanada azonban figyelmeztetett: a rakétákat évtizedekkel ezelőtt gyártották, korukra való tekintettel pedig instabillá válhattak, ami veszélyessé teszi a kezelésüket és a szállításukat. Budanov azonban jelezte: Kijev vállalja a kockázatot, amúgy is rendelkeznek megfelelő tapasztalattal régebbi lőszerek kezelésére.

Hirdetés

A JELENLEGI INFORMÁCIÓK SZERINT A KÉSZLET TIZEDE, MINTEGY 8 EZER DARAB RAKÉTÁT ŐRIZTEK MEG ÉRINTETLEN ÁLLAPOTBAN.

A portál véleménye szerint a többi viszont működésképtelen, vagy épp a robbanófej került már leszerelésre. Ukrajna azonban erre is igényt tart, mint mondják: a drónprogramban használnák fel alkatrészként őket.

Kanada válasza politikai vitát váltott ki az országban

Hirdetés

A Konzervatív Párt bírálta a jelenlegi kormányt amiatt, hogy nem használta ki ezt a lehetőséget Ukrajna támogatására és egyben költségmegtakarításra. Ezzel szemben Bill Blair védelmi miniszter szóvivője elmondta, hogy folyamatban vannak tesztelések annak biztosítása érdekében, hogy a felszerelés biztonságos legyen bárminemű adományozás előtt.

A CRV7 rakétarendszert eredetileg Winnipeg-ben fejlesztette ki a Bristol Aerospace (ma már Magellan Aerospace része) az 1970-es években. Ez volt korának egyik legerősebb fegyvere, az első, amely képes lett volna áthatolni a Varsói Szerződés szabványos repülőgép-hangárain. A CRV7 a mai napig az egyik legerősebb levegő-föld rakéta, és lassan a NATO-erők de facto szabványává vált.

Origo

Hirdetés

 

Hirdetés