83 ezer darab leselejtezésre váró kanadai CRV7 rakétát kap Ukrajna
Kirilo Budanov, az ukrán hírszerzés feje 83 ezer darab kanadai CRV7 rakétára nyújtott be igényt. Kanada eredetileg leszerelésre és megsemmisítésre szánta a rakétákat, ugyanis azok már elöregedtek, és használatuk számos kockázattal járhat – tudósított a Global News alapján a Portfolio.
Ez segítene Ukrajnának az orosz erőkkel szembeni védekezésben, és megkímélné az adófizetőket a megsemmisítésük költségeitől
– mondta Budanov altábornagy, az ukrán hírszerzés vezetője, hozzátéve, hogy ő az átadást egy win-win szituációnak látja.
A Portfolio szerint a rakétákat a kanadai kormány korábban leselejtezte, és jelenleg a kanadai erők saskatchewani tartományban található dundurni lőszerraktárában várakoznak a megsemmisítésre. Míg Kanada már feleslegesnek tekinti a fegyvereket, addig Ukrajna azt állítja, hogy sürgősen szüksége van rájuk.
BUDANOV ELKÉPZELÉSEI SZERINT EZEKET A RAKÉTÁKAT MIND HARCI HELIKOPTEREKKEL, MIND PEDIG FÖLDI RAKÉTAINDÍTÓKKAL TUDNÁK HASZNÁLNI AZ OROSZ PÁNCÉLOSOK ÉS TÜZÉRSÉG ELLEN.
A Portfolio szerint Kanada azonban figyelmeztetett: a rakétákat évtizedekkel ezelőtt gyártották, korukra való tekintettel pedig instabillá válhattak, ami veszélyessé teszi a kezelésüket és a szállításukat. Budanov azonban jelezte: Kijev vállalja a kockázatot, amúgy is rendelkeznek megfelelő tapasztalattal régebbi lőszerek kezelésére.
A JELENLEGI INFORMÁCIÓK SZERINT A KÉSZLET TIZEDE, MINTEGY 8 EZER DARAB RAKÉTÁT ŐRIZTEK MEG ÉRINTETLEN ÁLLAPOTBAN.
A portál véleménye szerint a többi viszont működésképtelen, vagy épp a robbanófej került már leszerelésre. Ukrajna azonban erre is igényt tart, mint mondják: a drónprogramban használnák fel alkatrészként őket.
Kanada válasza politikai vitát váltott ki az országban
A Konzervatív Párt bírálta a jelenlegi kormányt amiatt, hogy nem használta ki ezt a lehetőséget Ukrajna támogatására és egyben költségmegtakarításra. Ezzel szemben Bill Blair védelmi miniszter szóvivője elmondta, hogy folyamatban vannak tesztelések annak biztosítása érdekében, hogy a felszerelés biztonságos legyen bárminemű adományozás előtt.
A CRV7 rakétarendszert eredetileg Winnipeg-ben fejlesztette ki a Bristol Aerospace (ma már Magellan Aerospace része) az 1970-es években. Ez volt korának egyik legerősebb fegyvere, az első, amely képes lett volna áthatolni a Varsói Szerződés szabványos repülőgép-hangárain. A CRV7 a mai napig az egyik legerősebb levegő-föld rakéta, és lassan a NATO-erők de facto szabványává vált.
Origo
Follow @jobboldalihirek