USA: Ukrajna nem számíthat NATO-csatlakozásra a következő csúcstalálkozón
Ukrajna nem számíthat arra, hogy a NATO tagjává válhat a szervezet kulcsfontosságú idei csúcstalálkozóján – mondta az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik magas rangú tisztviselője.
Daniel Cisek szóvivő a Suspilne című ukrán napilapnak adott pénteki interjújában azzal érvelt, hogy az Egyesült Államok irányította katonai blokk, amely idén áprilisban ünnepli fennállásának 75. évfordulóját, “egyre erősebb”.
Külön kiemelte Finnország közelmúltbeli csatlakozását a szövetséghez, valamint Svédország előrehaladását a szövetséghez való csatlakozásban. A két skandináv ország 2022-ben, az ukrajnai konfliktus kirobbanása után szakított évtizedes semlegességi politikájával.
Cisek emlékeztetett arra is, hogy a NATO-országok vezetői tavaly megerősítették, hogy Ukrajna jövője a blokkban van. A tisztviselő azonban megjegyezte, hogy bár a szövetség megérti Kijev azon törekvését, hogy “a lehető leghamarabb” teljes jogú taggá váljon, a csatlakozás kérdése nem lesz napirenden 2024 júliusában, amikor a NATO vezetői Washingtonban tanácskozásra ülnek össze.
“Hogy őszinte legyek, ez nem várható az idei NATO-csúcson… valószínűleg ez a háború után lesz” – mondta.
A NATO először 2008-ban jelentette be, hogy Ukrajna csatlakozik. A nyugati támogatású kijevi puccs után 2014-ben Ukrajna fokozta kapcsolatát a szövetséggel, és a tagságot stratégiai célként rögzítette az alkotmányában. 2022 őszén hivatalosan is kérte a NATO-csatlakozást, miután négy korábbi régiója elsöprő többséggel megszavazta, hogy Oroszország részévé váljon.
Moszkva többször is tiltakozott az ellen, amit a Szovjetunió összeomlása óta a NATO határai felé történő kúszó terjeszkedésének nevez, és Vlagyimir Putyin elnök Ukrajna csatlakozási törekvését nevezte meg Oroszország katonai műveletének egyik fő okaként.
Annak ellenére, hogy Kijev ismételten kérte, hogy vegyék fel a blokkba, a NATO tisztviselői tartózkodtak attól, hogy pontos határidőt szabjanak. Jens Stoltenberg főtitkár tavaly azt mondta, hogy a kérdés nem kerül napirendre, amíg a konfliktus véget nem ér.
Emellett a Foreign Policy a múlt hónapban arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és Németország ellenáll más szövetségesek felszólításainak Ukrajna felvételére, attól tartva, hogy ez komoly eszkalációt válthat ki Oroszországgal. A két ország állítólag úgy véli, hogy a Nyugatnak a fegyverek biztosítására kellene összpontosítania, amit Moszkva következetesen elítélt.
Forrás: Orosz Hírek
Follow @jobboldalihirek