Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Szerelnek le a katonák az európai hadseregekből

Hirdetés

Miközben Charles Michel ET elnök is lényegében háborús pszichózisban szenved, a valóság szembeköszön az európai államok hadseregeiben megfigyelhető folyamat képében. Egyre többen szerelnek le a szerződéses állományból.

„A feladat már nem is annyira az új katonák toborzása, hanem a már létező csapatok meggyőzése arról, hogy ne mondjanak fel” – ez a probléma jellemzi az európai haderő fő problémáját – írja a Politico.

A héten Sébastien Lecornu a francia fegyveres erők minisztere bemutatott egy olyan képességmegtartó tervet, amely arra ösztönzi a katonákat, hogy megtartsák az egyenruhájukat.

Hirdetés

A német parlamentnek benyújtott éves jelentésből például az derül ki, hogy 2023-ban mintegy 1537 katona hagyta el a Bundeswehrt, ami 181 514 főre csökkentette a létszámot.

Miközben Európa az ukrajnai háború miatt újra felfegyverkezik, az olyan országok, mint Horvátország, azon gondolkodik, hogy visszaállítsa a sorkatonaságot. Mások, mint például Dánia, azt tervezik, hogy megcélozzák a nők toborzását is. Németország 2011-ben megszüntette a sorkatonai szolgálatot, de mivel a katonaságból már sokan kiöregedtek, újra megindult a vita a sorállományú rendszer ismételt bevezetéséről.

A hivatásos hadseregekre támaszkodó országok számára a kihívás az, hogy vonzóvá tegyék a fegyveres erőknél való szolgálatot, azonban az alacsony munkanélküliség, valamint a magánszektor erős elszívó hatása és a távmunka széles körben elterjedt lehetősége, nem túl kedvező ehhez.

Hirdetés

Franciaországban úgy kívánják népszerűsíteni a katonai szolgálatot, hogy emelik a fizetéseket, csakúgy, mint az öregségi nyugdíjat, plusz ezekbe különböző bónusz elemeket integrálnak.

A francia terv segítséget nyújt a lakhatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz és a gyermekgondozáshoz való hozzáféréshez. Azok a párok, akik mindketten a fegyveres erőknél dolgoznak, még akkor is, ha az egyikük civil, együtt helyezhetik át a szolgálati helyüket.

„Inkább kevesebb toborzást szeretnék, hogy javuljon a megtartás, mint olyan toborzási hullámot, amelyben a megtartottak száma folyamatosan csökken” – mondta Lecornu.

Hirdetés

NIF

Hirdetés