Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Hivatalos: péntekre kiderül, ki lesz Budapest főpolgármestere

Hirdetés

Az NVB 13 igen szavazattal, egy ellenében meghozott jegyzőkönyvi döntésében elrendelte az összes fővárosi szavazókörben a főpolgármester-jelöltekre leadott érvényes szavazatok átvizsgálását és újraszámolását a helyi választási irodákban.

A testület arról is döntött, hogy azon szavazólapokat, amelyek érvényessége kétséges, be kell küldeni az NVB-hez, és ezeket az Alkotmány utcai székházban vizsgálják át.

Az újraszámláláson, valamint a kétséges szavazólapok átvizsgálásán megfigyelők és a sajtó munkatársai előzetes regisztráció után részt vehetnek.

Hirdetés

Sasvári Róbert, az NVB elnökének elmondása szerint majdnem 800 ezer szavazatot kell újraszámolni, végleges döntés péntek délelőttre várható. Fazekas Tamás (a Párbeszéd delegáltja) kijelentette, hogy a Kúria nem utasíthatta volna az NVB-t az újraszámolásra, mert nem rendelkezik ilyen jogkörrel.

Avarkeszi Dezső (DK) úgy fogalmazott, „példátlan, ami történik”, de nincs más lehetőségük, mint a számlálást legjobb tudásuk szerint végrehajtani, mert ez segíthet az NVB iránti közbizalom helyreállításában.

Csonka Krisztián, az LMP küldötte szintén azt hangoztatta, hogy a Kúria végzése nem jogos, nem törvényszerű, de az NVB felelőssége, hogy az újraszámlálás a lehető legátláthatóbban, legkorrektebben történjen meg.

Hirdetés

Hozzátette ugyanakkor, hogy véleménye szerint komoly változtatásokra van szükség a választási jogban.

Gönczi Gergely (Momentum) szintén jelezte, hogy a Kúria döntése szerinte sem jogszerű, de – mint fogalmazott – nincs más lehetőségük, mint a döntést végrehajtani, és mindent megtenni azért, hogy az újraszámolás a jogszabályok szerint menjen végbe.

Litresits András (MSZP) azt mondta, „jogi káoszt” teremtett a Kúria. Egyúttal jelezte, nem érti, miért az érvényes szavazatokat kell újraszámolni, amikor Vitézy Dávid a fellebbezésében az érvénytelenek újraszámolását kérte. Litresits András javasolta továbbá, hogy az újraszámlálást folyamatos kamerázás kísérje, valamint, hogy minél több delegált és sajtóképviselő legyen jelen.

Hirdetés

Lovas András (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy Vitézy Dávid a fellebbezése során a választási törvényben lévő jogorvoslati lehetőségével élt, és ebben „nincs kivetnivaló”, ez fontos része a választási eljárásnak.

A Kúria vasárnap rendelte el a főpolgármester-választáson leadott összes érvényesnek nyilvánított szavazat átvizsgálását, újraszámlálását és a főpolgármester-választás eredményének az érvényes szavazatok újraszámlálása alapján meghatározott megállapítását, miután pénteken az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette azt a döntését, amellyel helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottságnak a főpolgármester-választás eredményét megállapító határozatát: e szerint a választást Karácsony Gergely nyerte.

Az Ab szerint azonban alaptörvény-ellenes volt ez a végzés, mivel a Kúria feladata annak megállapítása lett volna egy korábban állított jogsértéssel kapcsolatban, hogy az új bizonyítékok alapján szükségessé vált-e az érvényes szavazatok újraszámlálása. Az Ab szerint a Kúria nem indokolta meg kellően, miért találta alaptalannak az NVB-határozat ellen előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmet, ami a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelméhez vezetett.

Hirdetés

Vitézy Dávid egy korábbi posztjában az újraszámlálásról azt írta, elengedhetetlennek tartja, hogy a lezárt urnák felnyitása csak a kellő garanciális elemek mellett történjen, megfigyelők előtt. Említette azt is, hogy meg kell róla bizonyosodni, kellő biztonsággal kizárható-e, hogy a szavazólapokhoz bárki hozzáférhetett a kerületi polgármesteri hivatalok épületeiben, ahol eddig őrizték azokat, emellett az újraszámlálások során végig, minden kerületben biztosítani kell a lehető legszélesebb nyilvánosságot.

Karácsony Gergely főpolgármester sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy ő is négy garanciális elem megvalósulását követeli az újraszámláláskor. Ezek egyike, hogy a szavazólapokat és urnákat ne bontsák fel anélkül, hogy jelen lennének az NVB delegált tagjai, továbbá, hogy a felbontásnál mindig jelen kell lennie az NVB ellenzéki tagjának is, harmadszor azt mondta, hogy mindez a sajtó előtt kell, hogy megtörténjen, negyedszer pedig, hogy mindhárom főpolgármester-jelöltnek legyen lehetősége plusz megfigyelőket delegálni.

A főpolgármester-mizéria június 9. óta húzódik, miután Karácsony Gergely a június 9-i választáson 324 szavazattal győzte le Vitézy Dávidot. A volt BKK-vezér, illetve közlekedési államtitkár kezdeményezésére aztán újraszámolták az érvénytelen szavazatokat – találtak húszezer ilyet –, és bár a sorrend nem változott, de Karácsony Gergely előnye 41 voksra csökkent Vitézyhez képest.

Hirdetés

Ezen felindulva Karácsony Gergely a Kúriához fordult, hogy tartsanak új választást, de ott helybenhagyták az NVB eredménymegállapító határozatát, majd az ügy Vitézy kezdeményezésére az Alkotmánybíróság elé került, ahol megsemmisítették a Kúria döntését, így jutott a történet a teljes újraszámlálásig.

Forrás: Magyar Nemzet

Hirdetés