Bemutatjuk az interszexuális bokszolót, Imane Helifet
Hiába a biológiai tények, szerinte csak összeesküvés zajlik ellene.
Szombaton délután Hámori Luca a női ökölvívótorna 66 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében azzal az algériai bokszolóval találkozik, akinek olimpiai részvétele hatalmas botrányt okozott, miután kiderült, hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) a tesztoszteron- és nemi tesztekre hivatkozva kizárt a 2023-as világbajnokságról, mivel szervezetében kimutatták a férfiakra jellemző XY-kromoszómát.
De ki is az a Imane Helif? Az alábbiakban bemutatjuk mi a probléma vele és, hogyan is jutott idáig az algériai bokszoló.
Kívül nő, belül férfi
Helifet születésekor lányként anyakönyvezték, mivel az elsődleges nemi jellegei a nőkével megegyezők. Most úgy tartják, hogy a bokszoló interszexuális – újabb megnevezése: nemi fejlődés zavar – ez a veleszületett rendellenesség az oka annak, hogy Helif szervezetében mind az X mind az Y kromoszóma jelen van és magasabb a tesztoszteron szintje. Például születhet valaki női nemi szervvel, ugyanakkor rendelkezhet a férfiakra jellemző XY kromoszóma kombinációval, valamint belső rejtett herékkel. Becslések szerint a születések 1-2 százalékában fordulhat elő valamilyen szintű nemi fejlődési rendellenesség, de az interszexualitás még ezen belül a kategórián belül is kimondottan ritka.
Helif az északnyugat-algériai Tiaret tartomány egyik vidéki falujában nőtt fel. Először futballozni tanult, csak később kezdett érdeklődni a boksz iránt, egy ideig fémhulladék eladásából tudta megteremteni az anyagiakat ahhoz, hogy boksz edzésekre járhasson.
Karrierje során eddig 51 mérkőzést játszott, amelyből 42 megnyert – négy győzelmét diszkvalifikálták – és hat kiütéses győzelmet szerzett. Algériát először a 2020-as nyári olimpián képviselte a női könnyűsúlyban, ahol a negyeddöntőben kikapott az ír Kellie Harringtontól.
A szombati alkalom nem az első meccs lesz, ahol magyar ellenfele lesz Helifnek. 2021-ben 2021-ben, a Bocskai Emlékversenyen az elődöntőben pontozással legyőzte azt a Pribojszki Katát, aki a 2021-es tokiói olimpiától mindössze egy meccs választott el – írta a Magyar Nemzet.
A 2022-es IBA női ökölvívó világbajnokságon Helif a második helyen végzett. Még abban az évben további sikereket ért el, aranyérmet nyert a Mediterrán Játékokon és az Afrikai Amatőr Ökölvívó Bajnokságon.
2023 márciusában ismét bejutott az IBA női ökölvívó-világbajnokság döntőjébe, de nem sokkal az aranymérkőzés előtt kizárták, mert nem felelt meg a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) jogosultsági feltételeinek, ugyanis túl magas volt a tesztoszteron szintje.
Umar Kremlev, az IBA elnöke 2023-ban a TASZSZ orosz hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a kizárások azért történtek, mert a DNS-tesztek
bebizonyították, hogy XY kromoszómájuk van”.
Akkoriban Helif azt mondta, hogy a döntés azt jelenti, hogy „olyan tulajdonságaim vannak, amelyek miatt nem bokszolhatok nőkkel”, de azt mondta, hogy egy „nagy összeesküvés” áldozata lett. Fellebbezett a Sportdöntőbíróságnál, de később visszavonta a fellebbezését.
A botrány kirobbanása óta Imane Helif gyerekkori fotóival akarják bizonyítani, hogy ő igenis nő. A közösségi médiában terjedő fotók bizonyítják, hogy valóban „lányos kislány” volt Helif azonban a vita nem az arról szól, hogy aranyos arca van-e a bokszolónak, hanem az, hogy születési rendellenessége igazságtalan előnyhöz juttatja-e – láthatóan igen – a normális női bokszolókkal szemben.
ALGERIAN BOXER IMANE KHALIF AS A CHILD
Thoughts? pic.twitter.com/r7elrvIR0Z
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) August 1, 2024
2024 januárjában Helif az UNICEF nemzeti nagykövete lett. Az IBA olimpiai státuszát 2023 júniusában visszavonták, ennek eredményeként a 2024-es nyári olimpiai játékok párizsi ökölvívó versenyeit a NOB Párizsi szervezete bonyolította le. A NOB az IBA-tól eltérő szabályok alapján engedélyezte Helif számára, hogy versenyezzen Párizsban.
Forrás: Mandiner – Magyar Nemzet