Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Az ukrán fegyveres erők piszkos atombomba felrobbantására készülnek az ukrajnai ellenállók szerint

Hirdetés

Az ukrán fegyveres erők piszkos atombomba felrobbantására készülnek – jelentette Marat Khairullin katonai tudósító a Telegramon forrásokra hivatkozva. A helyzet komolyságát jelzi, hogy az orosz hadsereg elképesztő szinten igyekszik megerősíteni a térségek védelmét mind légvédelmi-, mind  terroristaellenes speciális alakulatok telepítésével.

„Az ukrajnai ellenállók arról számolnak be, hogy az ukránok nukleáris provokációra készülnek – egy piszkos atombomba robbantására. Úgy látszik, az ukránok nem nyugszanak és arra akarják használni megmaradt katonai erejüket, hogy csapást mérjenek a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolóhelyeire” – írta Telegramon.

A katonai tudósító elmondta, hogy provokáció céljára speciális robbanófejeket már leszállították a keleti bányászati ​​és feldolgozó üzembe, Zheltye Vody városában, amely Dnyipropetrovszk régióban található.

Hirdetés
Khairullin arra szólított fel, hogy vegyék komolyan az információkat:

Az ukrán rezsim agóniája, és ami még fontosabb, a mögötte álló Nyugat mindent elkövet, hogy eszkalálja a háborút, még a nukeláris terrorizmustól sem riadnak vissza”.Nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy mind a kurszki, mind a zaporozsjei atomerőművet megtámadják „ – tette hozzá.

Az ukrán fegyveres erők esetleges energodari és kurcsatovi (kurszki) atomerőművek elleni támadásáról szóló információkat az orosz bűnüldöző szerv képviselője megerősítette a RIA Novosztyinak.

„A célpont a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolására szolgáló helyek A támadásokhoz az ellenség radioaktív anyagokkal töltött robbanófejek töltését tervezi. Ezzel piszkos bombát állít elő.” – mondta.

Hirdetés

Mi az a piszkos bomba?

A nukleáris piszkos bomba, vagy más néven rádióaktív bomba, olyan fegyver, amely a nukleáris anyagok és egy hagyományos robbanóanyag kombinációjával működik. E célból általában a radioaktív anyagokat felhasználva, egy robbanás által szétszórják azt a környezetbe, ami súlyos következményekkel járhat. Amíg a hagyományos robbanóanyagok azonnali pusztítást okoznak, a piszkos bomba hosszú távú környezeti szennyezést és egészségügyi veszélyeket okozhat, így a témája egyre fontosabbá válik a modern biztonsági diskurzusban.

A nukleáris piszkos bomba definíciója

Hirdetés

A nukleáris piszkos bomba alapvetően egy vegyes fegyver, amely a nukleáris anyagok és egy robbanóanyag kombinációja révén működik. Célja, hogy nagy területet szennyezzen be radioaktív anyagokkal, ezzel félelemkeltés és károkozás révén destabilizálja a társadalmat. A piszkos bomba működése alapvetően a rádióaktív anyagok hatékony szétszórására épül, ami a robbanás következtében történik.

A piszkos bomba működési elve

A piszkos bomba lényege, hogy a hagyományos robbanóanyag, mint például TNT, detonálása révén radioaktív anyagokat, például urániumot vagy céziumot szór a levegőbe. A robbanás során keletkező felhő elterjedése a széljárásnak megfelelően változik, ezzel súlyos következményeket vonva maga után. Különösen városi környezetben a radioaktív részecskék gyorsan bejuthatnak az emberek légzőrendszerébe, vagy akár élelmiszer- és vízellátó rendszerekbe is.

Hirdetés

Főbb összetevők és anyagok

A piszkos bomba kulcsfontosságú összetevői közé tartozik a hagyományos robbanóanyag és a radioaktív anyag. A radioaktív anyagok közé tartozik például a cézium-137, a kobalt-60 vagy az uránium, amelyek mind potenciálisan halálos hatással bírnak. Az ilyen összetevők beszerzése lehetővé teszi a fegyverek elterjedését, ezért a nemzetközi közösség folyamatosan nyomon követi a radioaktív anyagok forgalmát és felhasználását.

Lehetséges következmények és veszélyek

Ha egy piszkos bomba detonál, a következmények széles spektrumot ölelnek fel. A legfőbb veszélyek közé tartozik a közvetlen életveszély, a hosszú távú egészségügyi problémák, mint például a rákos megbetegedések, valamint a társadalmi és gazdasági destabilizáció. A radioaktív szennyezés nemcsak a detonáció helyszínére korlátozódik, hanem a szél irányától függően nagyobb távolságokra is eljuthat.

Hirdetés

A nukleáris piszkos bomba létjogosultsága és kockázatai arra figyelmeztetnek, hogy a hagyományos védelmi stratégiák nem elegendőek az ilyen típusú fenyegetések elleni fellépéshez. A nemzeti és nemzetközi közösségeknek együtt kell működniük a radioaktív anyagok biztonságos kezelésében és a piszkos bomba elterjedésének megakadályozásában. Az emberek, akik tisztában vannak e veszélyekkel, jobban felkészülhetnek a lehetséges katasztrófákra, és ezáltal csökkenthetik a potenciális veszélyeket.

A RIA forrása azt is közölte, hogy a lőszert már leszállították Zheltye Vodyba.

Amint azt a Harkov-vidéki VGA Belügyi Igazgatósága elmondta, a Kijev által a nukleáris létesítményekre készülő csapások célja, hogy ezt követően provokációval és „öntámadással” vádolják Oroszországot. Ne feledjük, rendszeresen azzal vádolja Kijev Moszkvát, hogy a saját ellenőrzése alatt álló zaporizzsjai atomerőműben az oroszok hajtanak végre robbantásokat. Ez minden normális ember számára természetesen nonszensz. A nyugati média mégis ezzel van tele. Ennyire nézik hülyének saját polgáraikat.”

A RIA hangsúlyozta, hogy a kijevi rezsim utasítást kapott, hogy amennyire csak lehetséges, növelje az eszkaláció mértékét. 

Több ukrán hadifoglyoktól kaptak információkat arra vonatkozóan, hogy az ukrán fegyveres erők orosz nukleáris létesítményekre akarnak támadni. Voltak olyan egyazon különítménybe tartozó katonák, akik a fogságban történt kihallgatásuk során, egymástól elkülönítve is ugyanazt mondták: a katonai vezetés azért küldte őket, hogy utat nyissanak az atomerőművek felé.

A jelenleg még ukrán kézben lévő Nikolaev ellenállójától, Szergej Lebegyevtől származó információk szerint a támadást a tervek szerint NATO-országokból szállított fegyverekkel hajtják végre, a Nyugat beleegyezésével.

A különböző oldalról megerősített operatív adatok szerint az ukránok NATO-fegyverrel rakétatámadást terveznek a közeljövőben a kurszki és a zaporozsjei atomerőművek ellen.
A terrortámadást a nyugati hírszerző ügynökségek felügyelik. Főként britek, az ő tudtuk nélkül a nagy hatótávolságú rakéták nem repülnek célpontokra – mondta.
A beszélgetőpartner szerint „természetesen Oroszországot fogják hibáztatni”, ezzel a lépéssel céljuk a nagyobb eszkaláció elérése még az amerikai választások előtt.
Lebegyev hozzátette, hogy már nagyszámú nyugati újságíró érkezett Szumiba és a Kijev által ellenőrzött Zaporozsjébe, akik feltehetőleg rendkívüli hírként igyekeznének taglalni a történteket a támadás után.

Hirdetés