Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Felbomlott a német kormánykoalíció

Hirdetés

Minden miniszterét visszahívta az FDP, miután Olaf Scholz kancellár menesztette Christian Lindner pénzügyminisztert, a párt elnökét. 

A gazdaságpolitikai irányvonalról hónapokig folytatott vita után a német kancellár, Olaf Scholz szerda este jelentette be, hogy meneszti Christian Lindner pénzügyminisztert (FDP) a kormányból.

Cristian Lindner menesztését a kancellár azzal indokolta, hogy biztosítani kell az ország stabilitását és a kormány számára a megfelelő cselekvési szabadságot ahhoz, hogy továbbra is meg tudja hozni az ország számára szükséges döntéseket.

Hirdetés

A piacpárti liberális párt válaszul visszahívta minden miniszterét a hárompárti kormányból, amivel lényegében felbontotta a koalíciót.

A szociáldemokrata párti (SPD) kancellár szerda esti rendkívüli sajtónyilatkozatában ismertette a várható forgatókönyvet is, e szerint az SPD a Zöldekkel egyelőre kisebbségben folytatja a kormányzást;
január 15-re bizalmi szavazást kér maga ellen a szövetségi parlamentben (Bundestag), amelyet ha a elveszít, feloszlik a parlament, és előrehozott választásokat tartanak márciusban.

Ha a kancellárnak januárban nem sikerült megszerezni a parlamenti többséget, a köztársasági elnök előrehozott választásokat írhat ki.

Hirdetés

A SPD és a harmadik partner, a Zöldek a választásokig még próbálnak kormányozni, az FDP pedig ígéri, hogy a választásokig hátralévő időben konstruktívan dolgozik tovább a Bundestagban.

A menesztett pénzügyminiszter, Christian Lindner szerint Olaf Scholz szándékosan idézte elő a koalíció felbomlását, mert ellenezte gazdaságpolitikai javaslatait, amelyek a növekedés beindítását és a versenyképesség javítását szolgálják.

Úgy vélekedett: Olaf Scholz nem ismerte el, hogy az országnak új gazdasági modellre van szüksége; a kancellár egyebek között arra akarta rákényszeríteni, hogy pénzügyminiszterként helyezze ideiglenesen hatályon kívül az ország gazdasági stabilitását biztosító adósságféket, amelyet Németországban az alkotmány is magában foglal – írja az MTI.

Hirdetés
Hirdetés