Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

GazdaságHírek

Ursula von der Leyen most megsértődött, mert nem jön a szankcionált orosz energia Európába

Hirdetés

Az Európai Unió vezetői, köztük Ursula von der Leyen, évek óta szankciókat vetnek ki Oroszországra, miközben folyamatosan hangoztatják, hogy az orosz energia „rossz”, a nem orosz energia pedig „jó”. Most azonban a Bizottság elnöke dühös és ellentmondásos bejegyzéseket tett közzé, miután a Gazprom szombaton reggel 6 órakor leállította a gázszállítást az osztrák OMV felé. Úgy tűnik, hogy Ausztria esetében nem kifogásolják az orosz energia beszerzését, míg például Magyarországot arra ösztönzik, hogy saját költségén alakítson ki olyan infrastruktúrát, amely lehetővé teszi az LNG vásárlását a Földközi-tengeren keresztül, – írja a Pesti Srácok.

Von der Leyen az X-en így fogalmazott:

„Putyin ismét fegyverként használja az energiát. Az ellátás megszakításával próbálja zsarolni Ausztriát és Európát. Mi azonban felkészültünk, az EU-s gáztárolók megteltek, és készen állunk a télre. Ahogy tegnap @karlnehammer-nek mondtam, Európa egységesen támogatja Ausztriát.”

Hirdetés

Hirdetés

A posztban megemlített Karl Nehammer osztrák kancellár nem nyerte meg az utóbbi választásokat, hanem koalíciós alkuk révén szerezte meg a vezetői posztot, hogy az ellenzék ne juthasson hatalomra.

A helyzet azt mutatja, hogy míg az EU szankciókat vet ki Oroszországra, annak válaszlépései váratlanul problémává válnak. Ez bizonyos szempontból igazságtalannak tűnik, még ha Oroszországról is van szó. Ráadásul úgy tűnik, hogy von der Leyen és társai számára elfogadható, ha Ausztria orosz energiát vásárol, de Magyarországtól elvárják, hogy drágább alternatívát válasszon.

Emlékezetes az is, amikor Ukrajna részben megszakította Szlovákia és Magyarország olajellátását, szintén az energia „fegyverként” való alkalmazásával. Az EU és Ursula von der Leyen akkor gondolkodás nélkül Ukrajna pártjára állt, szemben a két EU-tagállammal.

Hirdetés

Az aktuális vita közvetlen előzménye, hogy a Gazprom a korábbi bejelentésnek megfelelően szombaton reggel leállította a gázszállítást az OMV-nek. Bár az osztrák fogyasztók ellátása és az árak stabilak maradtak, érdekes ellentmondás, hogy Ausztria energetikai minisztere korábban az orosz energiafüggőség felszámolását sürgette.

Az ügy hátterében egy jogi vita áll, amelyben az OMV 230 millió eurót követel a Gazpromtól a 2022 szeptemberét megelőző időszakban történt „szabálytalan” gázszállítások miatt elszenvedett károkért.

Pesti Srácok nyomán

Hirdetés

Hirdetés