Putyin jóváhagyta az új orosz nukleáris doktrínát
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta az új nukleáris doktrínát, és ezzel életbe léptette az először szeptemberben bejelentett változtatásokat. A parancsot kedden, azaz ma tették közzé a kulcsfontosságú katonai dokumentum átdolgozott változatával együtt – számol be a Russia Today.
Az új doktrína szerint Oroszország nukleáris elrettentést alkalmazhat a tömegpusztító fegyverekkel vagy nagy hagyományos fegyverarzenállal rendelkező ellenséges hatalmak és katonai blokkok agressziójának megakadályozására. A direktíva hatálya alá tartoznak azok az országok is, amelyek szuverén teret biztosítanak más felek számára egy Oroszország elleni támadás előkészítéséhez és indításához.
Egy blokk egyetlen tagja által elkövetett támadás, beleértve azt is, amelyik nem rendelkezik nukleáris fegyverekkel, az egész kollektíva támadásának minősül. Ugyanez vonatkozna egy olyan nemzetre is, amely formálisan nem tartozik egy katonai szervezethez, de egy atomhatalom támogatását élvezi.
Oroszország célja, hogy a doktrína szerint, hogy „egy potenciális agresszor felismerje, hogy a megtorlás elkerülhetetlen lesz”, ha az országot megtámadnák. Az orosz katonai szövetségesek ugyanilyen védelmet élveznek majd.
A dokumentum tíz olyan fenyegetést sorol fel, amelyekkel szemben elrettentés útján kell fellépni, kezdve az ellenséges felek birtokában lévő nukleáris arzenáltól a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközeik esetleges ellenőrizetlen elterjedéséig. További fenyegetések közé tartozik az Oroszország határai közelében történő katonai építkezés, a ballisztikus rakétaelhárító rendszerek fejlesztése, az orosz területre csapást mérő hagyományos fegyverrendszerek telepítése, valamint a nagyszabású környezeti katasztrófák okozására irányuló esetleges szabotázsakciók.
A nukleáris megtorlást kiváltó okok listáján most már szerepelnek az ellenséges repülőgépek, rakéták és drónok segítségével érkező tömeges támadásról szóló megerősített hírszerzési információk, amint ezek a fegyverek belépnek az orosz légtérbe.
Az ország nukleáris arzenáljának bevetéséről továbbra is az orosz elnök dönt. Ő rendelkezik azzal a hatáskörrel is, hogy az ilyen fegyverekkel kapcsolatos szándékait és intézkedéseit közölje a külföldi nemzetekkel.
A felülvizsgált doktrínát napokkal azután tették közzé, hogy Joe Biden amerikai elnök állítólag engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy a Washington által adományozott nagy hatótávolságú fegyvereket mélyen Oroszország belsejében végrehajtott csapásokhoz használja. Putyin korábban arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen támadás közvetlen háborút jelentene a NATO és Oroszország között.
NIF