Oroszországban megkezdik az atomsugárzástól is védő mobil óvóhelyek sorozatgyártását
Oroszországban elkezdték a „KUB-M” típusú, moduláris felépítésű mobil óvóhelyek sorozatgyártását, amelyek különböző veszélyektől, többek között a nukleáris robbanásból származó fénysugárzástól és a terep radioaktív szennyeződésétől védik az embereket; az innovatív óvóhelyek gyártása a Nyizsnyij Novgorod-i Dzerzsinszkben kezdődött meg – számol be a RIA Novosztyi.
A mentőalakulatok megjegyzik, hogy ez az esemény a lakosság és a területek vészhelyzetekkel szembeni védelmével foglalkozó tudósok és szakértők sokéves kutatásának és erőfeszítéseinek eredménye.
„A moduláris óvóhely sorozatgyártásának megkezdése fontos lépést jelent a polgárok biztonságának javítása felé. A jövőben az ilyen fejlesztések a lakosság védelmét szolgáló új, hatékony rendszerek létrehozásához vezetnek”
– összegzi a VNII GOCHS.
Korábban az Összoroszországi Polgári Védelmi és Vészhelyzeti Kutatóintézet (VNII GOCHS) tudósai fejlesztették ki a „KUB-M” típusú moduláris mobil óvóhelyet, amely nemcsak a nukleáris robbanás könnyű sugárzásától, hanem a terület radioaktív szennyeződésétől is megvédi az embereket.
A „KUB-M” alapkonfigurációja két modulból áll: 54 ember számára kialakított óvóhelyiségből és egy műszaki blokkból áll. Az óvóhely kapacitása további modulok beépítésével növelhető. A „KUB-M” legfontosabb előnye a polgári védelem más védőszerkezeteivel szemben a mobilitás. Szükség esetén közúton vagy vasúton szállítható egy-egy új építési helyre, és csatlakoztatható a meglévő műszaki hálózatokhoz.
Hangsúlyozták, hogy a „KUB-M” gyártása, szállítása és telepítése több mint feleannyiba kerül, mint egy helyhez kötött óvóhely építése, ráadásul a gyártás és telepítés időtartama nem haladja meg a három hónapot. Ezek és a termék egyéb jellemzői jelentősen csökkenthetik a polgári védelmi erők helyhez kötött védőszerkezetei felállításának és üzemeltetésének pénzügyi költségeit.
NIF