Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Zelenszkij még rakétázna, de Washington DC meghúzta a vészféket

Hirdetés

Vlagyimir Putyin aláírta az új nukleáris doktrínát, amely mától hatályos. A Kreml tisztában van azzal, hogy az amerikai ATACMS rakéták indítását kizárólag amerikai katonai személyzet hajthatja végre, ami gyakorlatilag az Egyesült Államok közvetlen hadba lépését jelentené Oroszországgal szemben. Bár a legtöbb amerikai lap már cáfolta, hogy Joe Biden, leköszönő elnök, engedélyt adott volna Volodimir Zelenszkijnek mélységi támadások végrehajtására amerikai fegyverekkel, a feszültség továbbra is érezhető.

Zelenszkij ugyan további rakétacsapásokban gondolkodik, de Washingtonban már láthatóan óvatosabbá váltak, nehogy Biden elnök egy nukleáris konfliktust idézzen elő Európában. Az amerikai fősodratú sajtó árnyaltabban fogalmaz, hangsúlyozva, hogy konkrét engedélyezés még nem történt, csupán megfontolások zajlanak. Hasonlóképpen, a francia és brit lapok is visszavonták azokat a cikkeket, amelyek szerint kormányaik az amerikai példát követve engedélyezték volna a „Storm Shadow” és „Scalp” rakéták alkalmazását orosz területeken.

Bár a 300 km-es hatótávolságú, 214 kg-os robbanófejjel ellátott rakéták Moszkvát nem érték volna el, Voronyezshez hasonló nagyvárosokat az ukrán vagy amerikai kezelőszemélyzet súlyosan megrongálhatott volna. Az orosz vezetés már korábban jelezte, hogy egy ilyen támadást NATO-agresszióként értelmezne.

Hirdetés

Az új nukleáris doktrína életbelépése még súlyosabbá teszi a helyzetet. A dokumentum értelmében Oroszország atomfegyverekkel is válaszolhat egy nagyszabású, hagyományos fegyverekkel végrehajtott támadásra. Mark Rutte NATO-főtitkár a mai nyilatkozatában nem említett mélységi rakétacsapásokat, és csupán Ukrajna további pénzügyi és katonai támogatására szólította fel a tagállamokat. A NATO-n belül sincs egyetértés a konfliktus kiterjesztéséről: Magyarország és Szlovákia egyaránt ellenezte az ATACMS rakéták bevetését.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy „az elmúlt évtizedek legveszélyesebb két hónapja áll előttünk.” Az Egyesült Államokban a hatalomból távozó, saját pártja által is háttérbe szorított, sokak által megkérdőjelezett képességű elnök olyan döntéseket hozhat, amelyek világméretű katasztrófát idézhetnek elő.

Donald Trump győzelme reményt adhat Európa békéjének helyreállítására, de ezt sokan nem kívánják, és mindkét oldalon akadnak háborúpárti politikusok. Ez a politikai elit azon dolgozik, hogy az ukrajnai konfliktus világháborúvá szélesedjen. Az amerikai fegyverek mélységi orosz területek elleni bevetése egyértelműen világháborús veszélyt jelent. Ha ez bekövetkezik, mindent elveszíthetünk.

Hirdetés

Pesti Srácok nyomán

Hirdetés